Hoya bella

carmenn

Member

Prima Hoya care infloreste la mine, cealalta care am avut-o inflorita o cumparasem asa. E superba , una are 5 buchetele in curs de inflorire, alta are 2. Ambele au boboci in alte stadii de dezvoltare. Istoria lor e frumusica. Le-am cumparat de la o sera caci vroiau sa le arunce. Am cumparat atunci mai multe, aratau ingrozitor...dar acum m-au rasplatit pentru sansa de atunci. Din aceasta cauza aspectul lor nu e unul uniform...

*** ***
Chiar si din stadiul de butas poate inflori :
 

carmenn

Member
Da, una face muguras ( e in substrat ), celelilalte i-a cazut frunza, desi are radacini. S-ar putea sa-si revina . E vb de carnosa Krimson Quenn ce mi-ai trimis tu.
Am inteles ca tu n-ai avut noroc de ale mele. Iti pot prinde eu, e mai sigur asa. Insa va trebui sa ai rabdare pana cand pot taia din ele, ca de exemplu belle-le si linearis-ul au boboci acum si nu mai pot taia probabil pana prin toamna. La bella e posibil sa pot mai repede. Nu mai stiu exact ce ti-am trimis.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Discret, usor dulceag. Mirosul se simte mai mult seara. Carnosa mi se pare ca are ceva din parfumul garoafei.
 

carmenn

Member
Hoya bella miroase a liliac, cel putin mie asta imi inspira prima data. Fie dimineata, fie seara. Acum am o alta bella cu 2 flori si cativa boboci mai mici, si o a 3-a plina de bobocei.
E superba oricum :D
 

carmenn

Member
Da , e de vis. :D
Insa, va spun o greseala pe care am facut-o cu bella, sa nu o faceti si voi.
Unul din lastarii inradacinati anul acesta a avut 2 penduculi de flori. Si stiam ca a duce floare e o sarcina prea grea pt un butas tanar, abia inradacinat. L-am lasat sa infloreasca, si l-am laudat ca doar era frumusel 8) . Ei dupa ce a trecut floarea, s-a deshidratat ( arata aproape stafidit ) destul de mult, desi era butas sanatos. Acum e in convalescenta, in minisera, si sper sa isi revina ( si isi va reveni , caci asa au aratat mai multe bella pe care le-am cumparat de la gunoi, si si-au revenit) . Dar mi-am invatat lectia. Nu mai las floarea la butasi tineri, oricat de mult o astept, caci nu-i fac nici un bine butasului, decat orgoliului meu.
 

rodica05

Member
:visator: vanilie...
Daca ar fi sa-mi fac colectie... ma intreb cum ar fi sa infloreasca toate-odata?! :rofl:
Ai multe Hoya, Dorinas, foarte frumoase. Sa-ti traiasca!
 

carmenn

Member
Da, miroase dimineata si seara..., dar nu strident.
Mie imi pare ca seamana cu liliacul, altii zic ca seamana cu mirosul de lacrimioare. Mie mi-e greu sa definesc mirosurile - imp e ca miroase bine :D .
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Inainte de toate, nu e hoya bella. Si daca are un ghiveci prea mare dezvolta radacini, nu creste. Biata de ea se comporta absolut normal.
 

Roxana

Active Member
Deci trebuie sa o transplantez intr-un ghiveci mai mic. Ma scuzati pt. confuzie :oops: intr-adevar nu este "bella"
Seamana mai mult cu Hoya carnosa. :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca o vei transplanta acum ii vei decala cu aproape 1 an inflorirea. De la inceput trebuia plantata intr-un ghiveci mai mic. Acum zic sa o lasi in pace, sa ai rabdare cu ea.
 

Roxana

Active Member
k. asa o sa fac. chiar nu am stiut ca o sa o chinui atat daca are ghiveciul asa de mare.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu e vorba ca ai chinuit-o ci ca i-ai distras "atentia". O sa-si revina, cu rabdare.
 
Sus