Hoya bella

carmenn

Member
si cand te gandesti ca eu pe astia i-am tot intrebat cand mai aduc hoya , si au zic ca nu mai aduc ca nu le trece...
pai dc ei nu stiu minimul necesar de ingrijire in sera...
 

carmenn

Member
singurul regret e ca nu le-am luat pe toate, insa nu stiam unde sa le pun pe toate. :D
poza din avatarul meu e de la una din pricajite, de la hoya nr.2.
 

albela

Active Member
Carmen, te rog frumos, spune-mi care e pedunculul floral de pe hoya mea? Am studiat-o vreo ora si nu l-am descoperit :(
 

carmenn

Member
albela a spus:
Carmen, te rog frumos, spune-mi care e pedunculul floral de pe hoya mea? Am studiat-o vreo ora si nu l-am descoperit :(
ai in albumul tau o poza de detaliu unde se vede mai bine ghiveciul. Parea sa fie la una din tijele de langa marginea ghiveciului, in varful lastarului. \e ca un buchetel in miniatura...zau ca se vedea...
 

albela

Active Member
Ai dreptate, Carmen, l-am descoperit. Oricum fara poza Corneliei nu prea stiam ce sa caut. E acolo la baza plantei, dar e atat de mititel :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Albela vezi dupa ce apar flori pe el si se si trec sa nu-l tai. Lasa-l acolo, tot pe el apar alte flori in sezonul urmator.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, nu e nimeni care sa stie tot. Si de obicei in textele de pe net nu ti se ofera tips & tricks.
 

carmenn

Member

aici se vad 3 penduculi in stadii distincte de dezvoltare...poza nu e stralucita, e la inceputul exercitiului meu fotografic...
din cate stiu eu, bella nu infloreste pe vechii penduculi...chiar daca nu-ar cadea...
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu sunt la inceput de comparatie bella/multiflora. Chiar am sa urmaresc daca pe vechii pedunculi mai apare ceva. E adevarat, unii cad. Dar mai sunt si unii care raman. :gandit:
 

carmenn

Member
de-abia astept sa fiu si eu la etapa de comparatie multiflora - bella, Deocamdata sunt la bella- bella. Dar peste vreo luna sa ma intrebati de sanatate , si de multiflora mea ce isi pregateste pasaportul pt Romania... :)
 

Nina

Member
Eu nu le pun nici un ingrasamant si nici n-as recomanda asa ceva, dar bineinteles ca fiecare face asa cum crede de cuviinta.
 
Sus