Hoya bella

albela

Active Member
Am cumparat prima hoya din viata mea. E o bella

Imi vine sa sar intr-un picior de bucurie :)
O sa am nevoie de ajutorul vostru pentru ca sunt total nestiutoare. Desigur ca o sa ma apuc sa studiez despre hoya.
 

albela

Active Member
Asa arata intreaga

Ce dimensiuni ar trebui sa aiba noul ghiveci? Pamant normal de florarie?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai, eu zic ca cel mai bine i-ar sta intr-un ghiveci suspendat, ca sa creasca in voie. Nu are nevoie de ghiveci mare, pentru ca radacinile ... nu dau pe afara. Pamant in amestec cu nisip, cam 20% si pietricele la baza ghiveciului. E sensibila la excesul de apa.
 

albela

Active Member
De suspendat nu prea am unde. Ma gandeam sa ii fac un suport in forma de cercuri concentrice cum am pus la passiflora.
Cornelia, nu te supara. Te rog explica-mi si mie cum e cu pietricelele? Se pun in ghiveci pe fund sau in tavita? Nu am inteles niciodata asta?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
La baza ghiveciului se pun pentru drenaj. Pietricelele se mai pun si in tavita cu apa ca sa creasca umiditatea in preajma plantelor.

In cazul de fata e suficient sa le pui doar la baza ghiveciului.
 

albela

Active Member
Adica pun un strat de pietricele in ghiveci si deasupra pamant. OK multumesc mult de raspuns.
 

carmenn

Member
albela a spus:
Asa arata intreaga

Ce dimensiuni ar trebui sa aiba noul ghiveci? Pamant normal de florarie?
Frumoasa bella ta, vad ca ai si un mic penducul de floare, asa ca in curand, te vei putea bucura de floare ei superba.
Sa-ti traiasca !
 

miha

Member
Foarte frumoasa albela!!! S-o stapanesti sanatoasa...si sa vedem floricele cat de curand... :D Si ai grija cu hoya...e contagioasa :wink: a fost mult pana ai luat-o pe prima si incep primele floricele... :roll:
 

carmenn

Member
E dificil dar nu imposibil...eu am 4 bella mari - una arata ca a ta si e plina de flori acum, iar restul le-am cumparat bolnave, si a trebuit sa le desfac de pe scarita. Nu e chiar atat de greu, trebuie sa iei un fir si pe acela sa-l duci pana la capat. Daca ti se pare greu, poti rupe scarita, atentie insa sa nu rupi planta. Daca o dai jos acum, va trebui sa o pui pe un suport tip masuta, sau atarnata, cum zicea Cornelia, caci are tendinta de a atarna, si se ramifica repede. Daca o lasi asa, oricum va lastari in asa masura incat va atarna mult peste suprafata pe care o instalezi.
Dezavantajul desfacerii ei acum e ca bobocelul pe care-l vezi, o sa dispara dupa stresul la care o vei supune.
 

albela

Active Member
Atunci o las pe scarita deocamdata si o sa o desfac dupa perioada de inflorire. Ma gandisem ca e cam stransa asa legata si voiam sa o aerisesc.
 

carmenn

Member
Cum vrei, daca o despletesti o sa arate foarte dezordonat, deci va trebui "frezata" candva, pentru un aspect placut.
 

carmenn

Member
- in primul rand erau aruncate la gunoi, dupa ce statusera pe raft de cateva luni si le udate cu furtunul.
- in al doilea rand erau pline de lanosi si de mucegai.
- cand am intrebat ce fac cu ele, au spus ca le arunca, erau vreo peste 10-15 bucati - cand am spus ca vreau sa le iau, au zis ca mi le vand, dupa ce primesc dezlegare de la sefa, doar sa le dau scarita inapoi. Atunci m-am revoltat in sinea mea, caci era mai important plasticul decat niste flori care puteau fi salvate.
Am cumparat 5 bucati , la o oferta de 10 bucata ( de la 35 lei ), si am ajuns la 5 lei bucata, dupa negociere.
http://s244.photobucket.com/albums/gg35 ... a%20bella/
-aici aveti poze cu stare lor de atunci.
-acum toate au flori chiar si butasii pe care i-am taiat caci erau pricajiti, si mi-a fost mila sa-i arunc...
Peste vreo 10 zile sper sa reusesc sa le fac poze si acum sa vedeti diferenta...acum n-am camera la mine.
 
Sus