Gardenia

yva

New Member
sint foarte fericita!!! azi a inflorit gardenia mea si miroase ametitor in toata camera!!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
amandoua gardeniile reinflorite, pentru prima oara de cand le am. Ma bucur ca am reusit sa ne intelegem intr-un final...si ele sunt multumite iar eu sunt in extaz:
 

elena_

Member
draga gradinar1 ,sunt superbe floricelele cred ca esti foarte mandra de ele.eu am cumparat de vreo 2 ori si nu am reusit sa le pastrez decat vreo 2 luni si pe urma se uscau. :clap:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Doamnelor, va foarte multumesc!!
Si va doresc de asemenea flori inmiresmate - la mine secretul succesului a venit dupa ce am plecat urechea la sfaturile fetelor de pe forum: racoare, pamant acid, ace de brad presarate la suprafata pamantului si udat cam de doua ori pe saptamana cu fertilizator.
Sfaturi pentru care le multumesc foarte mult!
 

giulia

Member
asa de des uzi cu fertilizator ? de cand uzi in sistemul asta ?
e doar o intrebare sper sa nu te deranjeze .
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Giulia, stai linistita!
In ultima vreme am folosit fertilizator granulat pe care l-am pus direct pe sol - producatorul recomanda 5g (o lingurita) pentru fiecare litru de volum al ghiveciului. Eu pun maxim jumatate de lingurita pentru fiecare ghiveci, o data la 2 saptamani. Am inceput prin februarie in sistemul asta, au stat la racoare, intr-o camera in care am inchis caloriferele si noaptea nu erau mai mult de 18 grade si asa au inflorit.
Inainte udam cu fertilizator saptamanal, la 2l de apa un capacel de vitaflora pentru plante cu flori (capacelul e f mic, poate sa aiba 3-5 ml, zic eu)
 

giulia

Member
cu temperatura , asa am facut , insa cu ingrasamant tot vitaflora dar la 500 ml astfel ca are capac ca de coca cola tot la 2 l apa . noroc ca am notat undeva ca mi-am dat seama ca trecusera 3 saptamani intre .acum sunt afara - balcon deschis , de ceva vreme nici nu mai stiu . au prins nopti foarte reci si cu putin sub minus , dar vad ca le merge foarte bine .
 

scd

Member
sa va arat cu ce ma incanta floricica mea zilele acestea. Sta inbobocita de cateva luni, nici nu ma mai gandeam ca o sa faca vre-o floare.

 

schiopugabi

New Member
Ajutoooor, striga Gardenia mea!
Dragilor nu stiu ce sa mai fac, am o gardenie de 2 ani. Am cumparat-o pt ca mi-am dorit-o foarte mult dar nu stiam mai nimic despre cum se ingrijeste, de anul trecut incoace a inceput sa i se decoloreze frunzele si sa ii mai cada din cand in cant cate una, marturisesc ca am udat-o doar cu apa de la robinet.
De trei luni incoace a inceput sa i se usuce frunzele si sa ii cada tot mai multe. M-am documentat in privinta aceasta si am inteles ca sufera de cloroza (faptul ca i se decoloreaza frunzele) dar nu am gasit nimic despre cum afecteaza cloroza planta, oare faptul ca se usurca frunzele este tot de la cloroza sau sufera de altceva. Acum e complet chiala, este destul de inalta si ramificata dar in total mai are 10 frunze. Am rupt o crengura cam de 7 cm si am pus-0 in borcanel cu apa si am scufundat niste carbuni in apa, asta din dorinta de a prinde radacini si a o transplant. Am cumparat si un fungicid de la o fitofarmacie impotriva clorozei si am stropit-o dar nu stiu ce sa fac, boala avanseaza foarte repede si gardenia mea din ghiveci se usuca vazand cu ochii, ce sfaturi imi dati ca sa salvez crenguta din borcanel si sa o fac sa prinda radacini?, oare e bine sa o stropesc si pe ea, chiar daca e in apa, cu fungicid, ca se pare ca si in apa au inceput sa i se usuce frunzele? Va rog ajutati-ma ca nu vreau sa le pierd pe amandoua :idea:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cloroza nu se trateaza cu fungicid. Nu e o boala fungica, e o carenta de minerale. In cazul asta fier. Mai exista si varianta in care planta pierde frunze din cauza unui dezechilibru de udare sau din cauza expunerii plantei la soare direct.
 

schiopugabi

New Member
multumesc Cornelia, dar nu prea stiu ce sa zic, de udat o ud doar cu apa fiarta si racita de vreo 2 luni, iar in privinta soarelui nu cred, pt ca soare nu am decat pana la 10 dimineata, o tin in casa la geam si nici nu i-am schimbat locul, nici curenti de aer nu sunt. Oare are vreo sansa crenguta mea din borcan sa prinda radacini?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ingrasaminte i-ai pus?

Inradacinarea se face cu dificultate, dar nu e imposibil. Aplica metoda cu pet. Vezi detalii la metode de inmultire.
Eu zic ca ai mai multe sanse sa-ti infrunzeasca planta mama.
 

scd

Member
la gardenia mea tot timpul cand o ud ii pun si ingrasanant in apa.
pentru a compensa necesarul de fier (si eu am avut aceeasi problema ca a ta) am pun 2-3 cuie ruginite in ghiveci (am citit despre aceasta metoda pe forum, daca nu ma insel). Vreau sa iti spun ca s-a cunoscut o diferenta, fapt ca a si inflorit.
de udat nu o un niciodata pe deasupra ci ii pun apa in farfurie.
apa este de la robinet , tinuta in sticle fara dop cateva zile.
sper sa te ajute informatiile si sa iti faca multe flori gardenia
 

giulia

Member
eu pot sa va spun ca ud gardeniile numai pe sus , nu le stropesc pe frunze , am intr-adevar cate un cui gros in toate ghivecele - 5 , ingrasamant pun vitaflora cam la 14 zile si de udat le ud foarte des poate la 2 zile , sunt afara de la inceputul lui aprilie si le merge superbine .
am inradacinat 3 butasi in pamant cu pet in cap tinuti din septembrie 2007 pana prin februarie 2008 aprox si abia acum au flori .in general le ud cu apa de turba , insa uneori mai primesc si apa obisnuita - rar .
 

schiopugabi

New Member
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi. Chiar azi o sa plantez crenguta in pamant si o sa ii pun si pet dar vad ca de saptamana trecuta pana azi deja 4 frunze sunt patate ca de rugina si rugina asta se intinde pe toata frunza pana se usuca de tot si cade. Oare pusa la inradacinat in pamant se poate stropi cu un remediu pt ca o sa merg iar la magazin sa cer sfaturi?, sa pun un cui ruginit si in pamantul in care incerc sa inradacinez lastarul?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Gabi i-ai schimbat pamantul? Teoretic ar trebui sa-l fi schimbat, de preferat primavara devreme inainte sa aiba boboci, cu grija fara sa-i deranjezi radacinile o transplantezi intr-un ghiveci putintel mai mare decat ghiveciul actual al plantei si completezi cu pamant special pentru plante acidofile ( se gaseste in comert).
Daca nu ai facut asta, incearca, s-ar putea sa nu aiba substante nutritive.

In afara de pamant bun pentru acidofile, supliment de fier sau metoda cu cuie care am folosit-o si eu, fertilizant si apa des (cam la 2 zile cum zicea si Giulia), n-are voie sa se usuce pamantul la suprafata, gardenia nu e chiar atat de fitoasa. Si sa nu uit de lumina, nu-i place sa o bata soarele deloc :).
Succes!
 

giulia

Member
eu pot sa spun ca am aflat de cuiul ruginit dupa ce am inradacinat butasii. l-am aflat cautand in obor la farmacia fitosanitara , o fiola de fier si d-na aceea mi-a zis ca e inginera si stie .
 
Sus