Gardenia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Arata foarte bine. Crestere compacta, frunze lucioase, inchise la culoare, boboci si flori... ce ti-ai mai dori?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da, m-ai prins aici... trebuia sa zic... in gradina mea de la Caransebes...;-)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In cazul asta tot raul spre bine. Si asa e concurenta mare intre frumusetile din gradina fermecata pentru un loc acolo. Dar, cine stie ? Cu toate schimbarile astea climatice ce fac ca iarna sa nu mai fie iarna la noi.... Dar nici nu vreau sa ma gandesc la asta!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu caut maslin si citrice care ar rezista in Caransebes, si cred ca ar fi citiva candidati cu shanse bune. E insa greu de trimis ca majoritatea sint in SUA.
 

lelia

Well-Known Member
E o plantă superba! Se vede că sunteți pe aceiași lungime de unda! Să-ți trăiască și să te bucure mereu cu florile ei parfumate!:visator:
 

OanaM

New Member
Buna! Sunt noua pe aici, dar indraznesc sa va scriu pentru ca vreau sa incep cu dreptul "relatia" mea cu gardenia. Acum 2 zile am cumparat una si vreau sa fac tot ce trebuie ca sa ma bucur de florile ei. Eu sunt total pe langa ceea ce inseamna ingrijirea unei flori, in afara de 2 bambusi, nu mai am si nici nu am avut alte flori in casa. Stiu ca e o floare pretentioasa, dar ii ador parfumul si sper sa reusesc sa o ingrijesc cum trebuie.
In primul si in primul rand am citit despre ea ca e o planta acidofila, ca vrea lumina, fier etc. Dar pana acolo eu nu stiu daca si cum sa ii schimb ghiveciul. N-am mai facut asta niciodata si mi-e teama sa nu o omor. Inmoi pamantul pe care il are si il indepartez pe tot? Am luat-o cu multi bobocei, din care 2 sunt marisori si alb-galbui, de parca ar vrea sa infloreasca. E momentul potrivit acum sau pot sa o mai las in ghiveciul asta?
Nu radeti de mine ca nu stiu:blush:. Am inceput sa citesc cele 61 de pagini de aici, dar voi sunteti la grupa "avansati".
Orice sfat e binevenit. Multumesc
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Buna OanaM, nu trebuie sa indepartezi pamintul de la radacini, in general cind shimbi ghiveciul doar pui un ghiveci un pic mai mare. (maxim 2-3 cm mai mare in diametru) fatza de cel anterior.
 
Sus