Gardenia

fixpix

Active Member
0C zero grade... of. cum nu mi-a picat fisa?
:cry:
Dar cum nici virgule n-ai folosit... am crezut ca IN CASA e prea riscant :)

Mna, daca ai un pui mic de kleim's...da un semn! I-as mai da o sansa.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mai prind un minut de pauza la munca si repede intru sa iau portia de egradini :rofl: asa ca "no rules" in perioada aia :rofl:


2 mature mai am , de una cu greu m-as desparti dar daca iti convine cat costa vb pe PM :D
 

anette_b

Member
o gardenie altoita care a murit cand eram plecati in concediu , a inviat ! :rugaciune: nici nu mai conteaza daca e altoiul sau port-altoiul , asa ma bucur ca are lastar ! dupa doua luni , nu le aruncasem de mila...
 

jovanna_ioana

New Member
Buna!

Am la birou o Gardenia. Doamna care ingrijeste plantele nu a stiut cum sa o ude si a lasat-o sa se usuce de tot. Dupa care a pus-o in apa si a lasat-o acolo.
Am luat-o eu acasa si incerc sa o resuscitez. Credeti ca reusesc? Am vazut ca radacinile sunt inca vii. Am luat un butas cu calcai si am vazut ca inca e verde, dar toate frunzele sunt uscate uscate. Butasul l-am pus sub sticla cu bob de grau, iar restul plantei am despartit-o si am plantat-o in pamant nou (turba cu nisip 50:50).
Am gresit undeva? :) Sau ce trebuie sa fac in continuare?

Multumesc frumos!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bun venit pe forum ... sanse exista dar mici , radacinile care le vezi nu aduc aport important la nutritie ci doar ca si "teava" transport , abia alea care nu le vezi sunt cele bune dar la asa uscaciune sunt demult duse , daca insa erai pe faza si frunzele din coroana inca erau vii , o baie de 3 ore in apa dedurizata ar fi rezolvat problema caci acelea ajutau la emiterea unor noi varfuri de radacina

E greu sa tai mainile si picioarele la un orb si ii zici sa ia un bilet de tramvai de jos :incapatanat:
 

jovanna_ioana

New Member
Multumesc frumos pentru raspuns.
Bine v-am gasit.
Eu stiu ca tu ai dreptate, dar am incercat si eu. Chiar mi-era mila de ea. Am tinut-o cateva zile asa, am vazut ca nu isi revine si m-am apucat de citit si am incercat sa o salvez.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu , de multe ori , dar costa uneori 3 lei firul mic ca nu merita sa te chinui o luna cu minisera ...doar asa daca ai vreo specie rara :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai da , de ex am luat un lastar de Gardenia Kleims si cred ca in curand dupa ce se trec florile o sa incerc un Bellmonte Grandiflora :D

Kleims e ok , sau asa pare , cred ca in curand o sa vad si radacini :D
 

Roxana Peled

Active Member
E normal la gardenie sa stea asa cu boboci luni de zile fara sa-i deschida? :?
Eu am cumparat una in vara, bineinteles ca i-au cazut toti bobocii cum am adus-o acasa, am mutat-o intr-un ghiveci mai mare si a crescut frumos. Dupa vreo luna a facut alti boboci. Am asteptat doua luni si jumatate sa deschida un boboc intr-o floare destul de anemica si mai are inca vreo 3-4 in diverse stadii ... dar nici unul foarte dispus sa infloreasca.
Macar nu i-a aruncat cand ne-am mutat :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si una si alta , mugurii au fost fortati si odata ajunsi in alt mediu si mai ales in zona noastra intarzie , de obicei ar fi picat exact cam cand ar fi trebuit sa infloreasca , e ca si o maturare sau inflorire "interioara"
 

Roxana Peled

Active Member
Mugurii pe care ii are acum nu au fost fortati ca i-a dat cand era deja la mine.
Cei fortati i-au cazut cand am cumparat-o. Dupa ce am mutat-o in alt ghiveci s-a dublat ca dimensiune si a dat dupa mai bine de o luna muguri noi. Pe astia noi ii deschide "in reluare" :) .
Unul a inflorit si s-a trecut, acum e altul pe teava dar si pe asta abea il vezi cum creste...cred ca o sa-i ia si astuia o luna.
Ma intreb cum apuci s-o vezi pe toata inflorita, ca daca deschide asa, unul cate unul, slabe sanse... :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la vara o va face , acum nu are conditii prea bune si nici timpul nu e pentru asa ceva , acum s-ar fi odihnit in alte tari
 
Sus