Gardenia

Sash

Active Member
Gardenia mea s-a pus pe inflorit. Momentan are 5 flori deschise :eek: Sa va povestesc cum miroase in camera? :wink:
 

victoria222

Active Member
am citit in acest topic ca apa din acvariu e buna pentru udat gardenia.am un pestisor care sta in trei litri de apa.pot sa o folosesc in acest scop? si daca da, trebuie diluata sau nu?va multumesc frumos pentru raspuns
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Victoria lasa apa la pestisor. Pentru Gardenia poti folosi apa de la robinet, fiarta si racita. Sau doar poti s-o lasi intr-o sticla fara dop cateva zile. Nu e chiar asa pretentioasa Gardenia, zau. :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo Sash! Floarea asta e tare frumoasa cand infloreste, zau asa!
Ale mele fac amandoua concurs: care are mai multe flori si stau inflorite de apoape o luna. Am fost asa bucuroasa ca au inflorit amandoua ca le-am schimbat locul: le-am dus in living sa le vada toata lumea :D
 

Sash

Active Member
Superba plantuta intr-adevar! Sa vad acuma daca reusesc sa o fac sa infloreasca si dupa ce termina seria asta de boboci...
 

giulia

Member
din pacate gardeniile mele sunt tare independente , ele stau afara la aer pentru ca asa le place si daca vreau miros , le vizitez din cand in cand .
multumesc celor care o admira .
 

v.cristina

Active Member
:eek: :eek: :eek: m-ai lasat masca cu o asemenea frumusete

a mea saraca este mica si pricajita dar eu ma bucur ca este inca in viata :rofl: :rofl:
 

dana

Member
:cry: :cry: :cry:

Gardenia mea se plimba aseara in botul catelului,prin curte.
Noroc ca am salvat-o la timp ca altfel ajungea masa de seara a potaii
 

nutilepadat

Active Member
Cum sa nu Giulia :roll: sa ai noroc de ea mereu.Asa am avut si eu o gardenie anul trecut dupa ce am tot admirat-o ca inflorea mereu,s-a topit :cry:
 

dana

Member
Sunteti niste fericite ca le aveti inflorite.
A mea momentan se gandeste daca sa-si deschida bobocii formati inca din ianuarie.
Si pentru ca tot a stat prea mult pe ganduri,al meu catel s-a gandit ca trebuie sa o ia putin la intrebari :(
Acum 2 seri l-am prins furand ghiveciul cu gardenie si era pe punctul sa-l bage in cotetul sau sa o miroasa putin.
Noroc ca l-am prins la timp dar floarea deja facuse un drum sinuos de la locul ei cale de vreo 2 etaje :cry:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Giulia pune-i un mot rosu ca sigur ti-o deochi ,fara sa vreau,superbissima,sa te bucure mult din de acum incolo!
 

emperor25

New Member
in sfarsit a inflorit si la mine...ce-i drept decat o floare, iar un boboc sta si el sa se deschida. Ce nu inteleg este faptul ca mi-au picat aproape toti bobocii mici si nu stiu de ce....doar astia doi care infloresc s-au dezvoltat, in rest tot gasesc unu cate unu picat.
Ma poate lamuri cineva ce se intampla??...o ud de 2 ori pe sapt. din care una e cu fertilizant; nu vad care ar putea fi cauza.

Multumesc pt eventualul ajutor!

Cu stima
 

giulia

Member
dupa parerea mea cred ca pui cam des fertilizant .oricum inainte sa o uzi cu fertilizant trebuie sa o uzi normal . ale mele asa cum le vedeti nu primesc fertilizant - vita flora 1 capac dizolvat in 2 l apa , decat dupa minim 15 zile , asta daca nu uit .
 

emperor25

New Member
pai o ud cu fertilizant o data pe sapt. pt ca am urmat indicatiile de pe sticla...asa scrie( o data la 7 zile - concentratie de un capacel la 2L de apa).
intotdeauna intre udarile cu fertilizant se regaseste o udare normala.

multumesc
 

giulia

Member
cred ca nu intelegi : in ziua in care uzi cu fertilizant intai uzi cu apa chioara si apoi uzi cu apa in care ai dizolvat fertilizant .cum se cheama ingrasamantul ?
 
Sus