Gardenia

lelia

Well-Known Member
Trebuie s-o vedeti si voi ,
dintre zecile de flori ,care au impodobit-o de-a lungul unui an intreg,ea este cea mai perfecta

 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lelia, este superba floricica! Intr-adevar perfecta! E prima pe care o vad asa! :D
Sa iti traiasca plantuta si sa te bucure mereu cu flori la fel de frumoase si parfumate!
 

schiopugabi

New Member
Misiune indeplinit!
Am schimbat pamantul la gardenia mea bolnava, i-am pus si 2 cuie ruginite si i-am curatat iar frunzele bolnave, am udat-o si cu ingrasamant, i-am vorbit si frumos, acum nu mai ramane decat sa vad ce se intampla. In privinta lastarului l-am pus si pe el in ghiveci cu un pet deasupra, i-am pus si lui un cui ruginit si tot asa i-am curatat toate frunzele care incepeau sa se usuce. Eu va multumesc foarte mult pentru sfaturi acum astept sa vad cum se mai comporta floricelele mele/ :hug:
 

Viovett

Member
Nici nu stiu ce sa spun Lelia, visez sa ajung la Motru si s-o fur :rofl: ... da' iti las altele 10 in loc ca tu stii sa le faci sa creasca si infloreasca :D
 

Sash

Active Member
Am facut o boacana cu gardenia mea - am lasat-o cu "picioarele" in apa de ieri pana azi si mi-a aratat ea mie... i-au cazut 2 boboci maricei :( Tare sensibila doamna...
 

Sash

Active Member
Hmmm...am cumparat-o acum o luna... plina de boboci...intre timp a deschis 2 flori dar a si "scapat" 3 boboci. Asa ca as putea spune ca suntem in negocieri si... negociaza dur :)
 

elenaraluca

Member
Felicitari pentru florile deschise!As zice ca tu negociezi dur.Eu is "luuuuuzaaaar" cand vine vorba de negocieri - o am din februarie si n-a deschis niciun boboc (dar nici n-a scapat vreunul),Pur si simplu se gandeste de 4 luni daca e cazul sa creasca vreun centimetru sau nu.
 
D

dyayzh

Guest
Bobocii parca sunt de ceara, nu? Eu am avut numai experiente triste cu aceasta plantuta, insa de 1 an si ceva ignor un pui prins care, spre marea mea mirare, creste :D
 

Sash

Active Member
A mea a inceput sa deschida boboci imediat dupa ce am mutat-o intr-un loc in care n-o "vede" deloc soarele. Are lumina dar nu are soare direct nici macar 1 ora dimineata, cum avea in locul in care o pusesem initial. Nu stiu daca a fost concidenta sau nu, dar n-o mai mut de unde e :)
 

elenaraluca

Member
A mea a stat numai in soare de cand o am- intai la fereastra, acum pe balcon.Oare o fi cazul sa o mut si eu la umbra?
 

Sash

Active Member
A mea a mai deschis azi un bobocel :D Dar ritmul asta de 2 pica unul se deschide nu-mi place...
 

emperor25

New Member
salutare
am reusit pana la urma sa-i schimb si pamantul si cred ca s-a acomodat bine din moment ce e plina de frunze noi...am inceput sa-i pun si fertilizanti (Nutriplant folosesc...sper ca e bun) si parca a prins mai multa viata, cu toate ca de atunci a mai pierdut vreo 4 boboci maricei, cauza fiind inca necunoscuta.
Cu fertilizant o ud o data pe sapt. urmand indicatiile iar intrebarea ar fi: cat timp continui sa o ud cu fertilizant? exista o perioada anume sau ma opresc cand vreau?

Multumesc si sa va traiasca floricelele :wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ar trebui sa-i lasi si e o perioada de repaus - de obicei iarna, cand nu mai infloreste si are nevoie de racoare. Asa ca din noiembrie si pana la sfarsitul lui februarie las-o si pe ea sa ia o pauza :)
 

giulia

Member


de la trunchiurile de brad taiate - desi lemnul era viu / cu crengute verzi , am adunat scoarta cam o galeata peste care am pus apa . ma gandesc daca o fii buna apa asta pentru udat gardeniile ?
 

april

New Member
giulia a spus:
de la trunchiurile de brad taiate - desi lemnul era viu / cu crengute verzi , am adunat scoarta cam o galeata peste care am pus apa . ma gandesc daca o fii buna apa asta pentru udat gardeniile ?
nu cred. e prea rasinoasa. daca ai fi avut rumegus si scoarta de fag / stejar / carpen / mesteacan, cred ca ar fi fost mai bine.

M
 
Sus