Gardenia

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
karmenutza, felicitari pentru gardenia reinflorita! Arata super...:)
Emperor, daca ai cum incearca sa pui la suprafata pamantului din ghiveci niste ace de brad - o sa acidizeze solul si o sa si-l pastreze umed.
Gardenia mea e destel de setoasa, nu sta mai mult de max 3 zile fara un pic de apa.
Sa fie plostita de la lipsa de apa???
 

ana500

Member
Buna.
Ma fac si eu bagata in seama pe topicul acesta deoarece ieri am cumparat o gardenie.
Sper ca nu am gresit daca am despartit-o deoarece am observat ca are doua tulpini.
Am spalat bine si radacinile si frunzele inainte de a o pune in noul ghiveci. (am avut o experienta neplacuta cu o alta gardenie si mi-ar parea rau sa o pierd si pe asta).Am stropit-o putin si cu un spray insecticid (preventiv) care avea ceva ulei in componenta pt a da luciu la frunze.
Nu am pus de la inceput apa "acrita". Sper ca nu am gresit. La urmatoarea udare am sa pun. Substratul de pamant am incercat sa il fac mai usor (pamant afanat, ingrasamant de la animale, pietre pe fundul ghiveciului).
Are ceva daca folosesc otet de "mere fara miere", bineinteles in amestec cu apa?
Voi cam cat otet puneti in apa?
http://s710.photobucket.com/albums/ww105/ana_maria500/
 

karmenutza

Member
Ana, a mea are 4 tulpini in ghiveci! Nu le-am despartit cand le-am transplantat! Nu trebuie sa umbli la radacinile ei, sunt foarte subtiri si sensibile. Nu stiu ce inseamna "pamant afanat" - este o planta acidofila si ii trebuie pamant acid, cu Ph acru. Eu am gasit Florimo. Si cand am transplantat-o am luat-o cu toate cele 4 tulpini si cu coletul de radacini cu tot (adica si cu pamantul vechi) si am pus-o intr-un ghiveci putin mai mare. Deasupra si pe lateral am completat cu cel acid. Apa cu otet nu-i pun. Ii pun apa fiarta si racita.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
In general gardeniile au mai multe tulpinite in ghiveci. Eu o ud cu apa de la robinet pastrata cel putin 24h in sticla fara capac si-i pun ingrasamant - acum, cand a inflorit i-am pus granulat in ghiveci sau se mai intampla sa pun Vitaflora lichid direct in apa de udat.
Si mai are pietris fin in farfuriuta asa ca nu sta in apa baltita niciodata dupa udare :D .
De otet n-am auzit, probabil ca ideea e sa acidizeze apa dar cred ca e mult mai greu asa sa controlezi aciditatea solului si poti ajunge la concentratii prea mari care sa-ti omoare planta - mai bine pamand de flori pentru plante acidofile, direct din comert.
 

ana500

Member
"Pamant afanat" este pamantul care este "usor", permeabil, care nu se face "tun" dupa ce il uzi. Planta poate respira, creste in voie.
 

emperor25

New Member
se pare ca am avut noroc...dupa ce-am udat-o si-a revenit deocamdata in proportie de 90%. Cred ca din cauza temp mai ridicate pe timp de zi din balcon, pamantul s-a uscat mult mai repede si dintr-o clipa de neatentie/nesupraveghere s-a produs evenimentul. Acum ca a venit caldura o sa stau mai mult cu ochii pe ea :wink:
Apropo, dupa ce ii schimb pamantul o ud normal sau mai mult ca de obicei??

Multumesc de ajutor
 

karmenutza

Member
Daca o transplantezi cu pamantul ud (ca se desprinde mai bine din ghiveci) nu o mai uzi in ziua cand ai mutat-o. O uzi peste 2-3 zile. Apoi o uzi normal.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pune ceva la suprafata pamantului ca sa pastreze umiditatea: ace de brad, scoarta de copac (asta se gaseste de cumparat la pungi de 5kg, se numeste scoarta decorativa de conifere)...asta mai ales daca bate soarele de dupa amiaza in balconul tau.
 

emperor25

New Member
am gasit si cauza pentru care nu-si revine 100%...acum sunt in balcon 28 grade si cred ca asta ar fi principalul motiv pentru care e asa bleaga.
la vara nici nu vreau sa ma gandesc cate grade vor fi....problema e ca s-a obisnuit acolo si mai are si boboci...ce sa fac? daca o mut in camera e mai racoare dar nu mai ajunge soarele la ea si nici lumina nu mai are asa multa, si din cate stiu nu e bine sa o mut cand are boboci(si asa i-au picat vreo 3 de cand am luat-o).
Cam ce ma sfatuiti sa fac ca daca o las acolo moare la asa temperaturi....daca stau bine sa ma gandesc nici n-am unde sa o pun ca sa-i ofer 20 de grade, iar in camera sunt undeva la 23-25 grade.
Sper sa gasesc o solutie ca mi-e mila de ea.
Multumesc!
 

karmenutza

Member
Pai mai bine in camera, la racoare. Un pervaz, direct la fereastra si fara soare, daca ai. Sau un pervaz afara daca ai, gratar din acela pentru diverse. (eu stau la parter si am)
Mai bine ii cad cativa boboci decat sa se ofileasca toata, nu? Ea se va obisnui acolo si nu-i vor cadea chiar toti bobocii, daca are multi.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte bine-i merge, Giulia! Ma bate gandul sa experimentez si eu...una din gardenii are muguri si poate n-ar fi rau sa o pun afara, pe pervaz...dupa Florii, ca se anunta maine noapte 1 grad, cel putin aici, in Ploiesti.
 

ana500

Member
Fetelor, eu am luat o gardenie de curand si avea doua tulpini.
Le-am despartit si vreo cateva zile n-aveau nimic.
Le-am stropit la inceput , preventiv cu un insecticid.
Acum de vreo doua zile frunzulitele din varf sunt putin cam moi, palite.
Am spalat (stropit) planta cu apa dar mai departe nu stiu ce sa mai fac. Am presupus ca este de la insecticid. Sa fi fost oare de la frig, pt ca ultimele nopti a fost cam frig, iar eu am lasat geamul deschis noaptea.
Ma puteti ajuta sa salvez planta. Nu este asa de rau dar nu as vrea sa le pierd mai ales ca aveau cativa bobocei in varf.
Merci anticipat.
 

giulia

Member
in general intr-un ghiveci sunt cam 4 plante si e bine sa le lasi asa . banuiesc ca ai despartit cele 2 tulpini taind cu cutitul radacinile - ca nu-mi imaginez ca le-ai putut descurca .eu cred ca le vei pierde , pentru ca metoda asta am aplicat-o si eu . cu deosebire ca erau de un timp la mine si crescusera prea mari si stufoase . asa de repede s-a ales praful de plante ca nici nu m-am gandit sa tai cativa lastari sa-i pun la inradacinat . adica azi erau pleostite si maine le-am gasit uscate .
nu dispera - din greseli inveti singura . mai bine taie cateva varfuri cu cateva perechi de frunze , rupe bobocii , pune-le in ghivece cu pamant cu ph acid , uda pamantul si pune-le o folie alimentara deasupra . aeriseste din cand in cand si peste vre-o 4-5 luni daca ai noroc , vei avea plante noi .pune de la inceput 4 butasi intr-un ghiveci .nu lua folia mai devreme de 4-5 luni , chiar daca vei vedea frunze noi si / sau boboci , fac foarte greu radacini .eu asa am facut .
floare de la un butas pus la prins in sept 2007
 

adana

Member
ai gresit de mai multe ori.intai,ai separat tulpinele,fara sa lasi planta sa se obisnuiasca in noua locuita,cu mediul.si apoi mai avea si bobocei.frigul nu a afectat-o sigur,pt ca ii place racoarea.eu zic sa o lasi asa un timp,doar sa o stropesti zilnic.sincer,nu cred ca vor mai inflorii boboceii,daca ai suparat-o rau.bafta multa!
 

ana500

Member
Merci pt sfaturi. Tulpinile erau aproape despartite .Doar intr-un locusor erau putin "legate". Am reusit de am descalcit radacinile si de aceea le-am despartit. M-am gandit sa nu stea inghesuite. Ele deocamdata sunt bine doar frunzulitele mai tinere si de un verde mai deschis sunt palite putin restul sunt ok.
 

giulia

Member
cand am taiat acele radacini , intre ele era o planta micuta practic ii fusese rupt varful , pe care am plantat-o separat . a stagnat foarte mult timp , dar e singura care a supravietuit . insa ca dezvoltare i-au luat-o inainte butasii pusi la prins .
altfel , in unele locuri mai gasesti gardenii la pret redus , de la 8-10 lei , in conditie foarte buna .si , mai altfel , poate ti se indreapta cele pe care le ai deja .
eu , dupa experienta pe care am descris-o , m-am potolit cu despartitul anumitor plante si, mai ales m-am documentat inainte
 
Sus