Gardenia

Dea

Active Member
Gabiuta draga, stiu ca ai scris de apa cu otet. :D
Insa ideea de a o putea uda cu apa cu lamaie, parca mi se pare a fi un procedeu mai delicat pentru planta. ( tinand cont de metoda de obtinere a otetului si apoi si tipul de otet) Si-apoi, daca noua ne face bine si ne revigoreaza apa cu lamaie ( vitamina C naturala ) ... :D
 

melu

Member
Dea a spus:
intrebare ! ... se poate uda Gardenia ( ocazional, sa zicem o data sau de doua ori pe luna ) cu apa in care am pus in prealabil cateva felii de lamaie?
mi-a zis cineva, acum ceva vreme, ca asa face si gardenia sa ii infloreste fara probleme, plus isi mentine si foliajul frumos!
In legatura cu intervalul de udare eu zic ca cel mai bine e sa o uzi cand are pamantul uscat ( verificat cu degetele) pt ca depinde foarte mult de temp. ambientala frecventa udarilor... eu in ultima vreme o ud cam de 2 ori pe sapt. cu apa in care pun regenerant substral cam 2 ml la 1.5 l de apa ( deci concentratie slaba) si vad ca ii place.
 

Dea

Active Member
De intervalul de udare, de-acord! Ce am avut in vedere se referea la a o uda cu apa cu lamaie, intre intervalele de udare, cam o data sau de doua ori pe luna. :D
 

melu

Member
Si apoi cred ca planta nu are nevoie de vitamine ci de apa acida daca vrei sa folosesti procedeul cu apa acida, deci parerea mea e ca ar fi mai bun otetul decat lamaia... tu faci cum crezi. :D
 

melu

Member
aha acum am priceput.... eu zic ca poti sa uzi cu apa acida de fiecare data cand uzi planta...bineinteles cu o concentratie cum a spus si Gabiuta...o lingurita la 2 l.... vezi cum se comporta.... Cu substralul ar fi o chestie ca mai are si substante ca ingrasamant. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da corect Melu.
Chestia cu vitaminele Dea este valabila intr-adevar si pentru plante dragele de ele ca sunt si ele organisme vii dar nu este de loc acelasi lucru. :( De aia le si punem ingrasamint ca sa creasca precum fetii frumosi :rofl: .Cine procedeaza asa :oops:
eu una mai rarut :roll:
 

Dea

Active Member
va tin la curent!
acum am o gardenie la birou ( cred ca are vreo 3 ani planta, insa unde a fost tinuta pana acum cateva zile, nu i-a mers extraordinar de bine), de cand e la mine, i-au dat si ceva frunzulite verzi.
Dupa ce ma voi ocupa de ea si o voi face frumoasa, o sa va arat pozele ( una de acum si una ... din acel moment viitor :D ) ...
... sper sa am cu ce ma lauda! :rugaciune:
 

lelia

Well-Known Member
Dea ,eu cred ca in ,ingrijirea acestei plante o particica e noroc.Vorbesc din experienta pentru ca de 6 ani in fiecare primavara-vara -toamna -iarna imi luam cate una ,bineanteles in functie de cum isi da sufletul precedenta.Anul trecut de 8 martie am adus acasa o tufa ,pt ca erau 3 fire ,nu le-am mai despartit ,cum faceam de obicei ,i-am schimbat ghiveciul ,am pus pamant acru si am asezat-o in fereastra spre rasarit.
Am facut cateva poze la sfarsitul lui februarie cu planta inflorita si locul unde sta de un an :



 

Dea

Active Member
Lelia este deosebita gardenia ta! Sa-ti traiasca si sa-ti infloreasca multi ani de acum incolo!
Si, asa este, e nevoie de un pic de noroc, de-altfel, asa cum e nevoie de un pic de noroc in toate! :D
Abia astept sa vad si gardenia mea in toata frumusetea pe care va consimiti ea sa si-o arate, intr-o buna zi!
 

MihaelaV

Member
E superba Lelia! Ma bucur tare mult ca i-ai descoperit "secretul".
Daca nu aveam deviatie de sept mi-as fi incercat si eu norocul cu ea
 

karmenutza

Member
Gardenia mea in sfarsit a inflorit! :dans: A facut o floricica, din muuulti boboci. I-am facut si poza dar nu pot sa o descarc, cablul meu nu e acasa. Mai pe seara!
Acum sper sa infloreasca si ceilalti boboci, ca demuuuult o astept! :D
 

adana

Member
ce mare si frumoasa e.trebuia sa atasezi si mirosul.floarea mea s-a ofilit si a cazu,dar mai are 3 boboci.astept :astept:
 

karmenutza

Member
Eu din februarie astept bobocii aia :astept: Mi-a zis Gabiuta ca pot sa-i pun deja ingrasamant si "intamplarea" a facut ca a doua zi dupa ingrasamant s-a deschis bobocul :)
 

lelia

Well-Known Member
Karmenutza ,e foarte frumoasa si ''vie'' .Ii place sa fie hranita bine ,altfel nu se sinchiseste sa faca flori .
Sa-ti traiasca si la cat mai multe floricele parfumate :D
 

emperor25

New Member
Salutare!!
Poate sa-mi spuna si mie cineva din ce cauza mi s-au blegit frunzele la gardenie...pur si simplu s-au aplecat toate si sunt moi, de parca n-ar fi fost udata de saptamani, dar am udat-o acum 3 zile. Sa fie oare din cauza ca inca nu i-am schimbat pamantul?
As dori un sfat va rog....multumesc!!
 

karmenutza

Member
Uita-te pe fundul ghiveciului si vezi daca ii ies radacinile pe afara :) . Daca da - schimba-i ghiveciul.
Poate ai udat-o prea mult/des?
 

emperor25

New Member
Radacinile parca sa zic ca ies f putin afara dar oricum maine ii schimb ghiveciul. Legat de udat sa inteleg ca fenomenul se petrece doar daca e udata prea mult sau prea des si nu invers?!...am udat-o intotdeauna cand pamantul parea uscat deasupra, de obicei de 2 ori pe sapt.
Ieri era sanatoasa si azi am gasit-o ca o salcie plangatoare. :?
Sper sa-si revina, desi cand am vazut-o azi cum arata am udat-o ca m-am gandit ca asta ar fi cauza.
In fine, daca am facut prostii sper sa ma "ierte"... :)

Multumesc pentru sfaturi.
 

karmenutza

Member
Poate e prea cald acolo unde sta? Sau a batut-o soarele? Sau ceva ganganii? Verifica toate cauzele. Daca a fost din cauza uscaciunii, cred ca isi va reveni. Dar eu uit sa o mai ud pe a mea si cate o saptamana si niciodata nu s-a ofilit asa. Mi s-a parut ca nu protesteaza :)
 
Sus