Gardenia

karmenutza

Member
Da, asta am facut si eu azi: i-am schimbat ghiveciul. Ma uitam pe acolo sa vad ce e cu muschiul ala si am vazut ca facuse mucegai. Desi eu am cumparat-o uscata bocna si i-am pus apa doar sambata seara! Asa am dedus ca muschiul ala nu e bun :) . Nu cred ca e normal sa faca mucegai in 2 zile. L-am scos de deasupra si mucegaiul si muschiul si era de fapt ceva foarte fibros, parca era iarba uscata. Radacinile erau doar in partea de jos a ghiveciului. Dar nu am tras de pamantul ala. Am scos ce s-a putut asa, la "prima strigare" si gata. Ca nu voiam sa-i deranjez radacinile. I-am pus turba acida in completare, cum am pus si la azalee.
Mi s-a parut totusi ca gardenia are radacinile mai groase si mai zdravene decat azaleea (care arata ca o plasa fina, incolacita pe colet). (Asta e o constatare practica a unei incepatoare. Voi cred ca stiti mai demult :oops: )
 

giulia

Member
eu tin ghivecele cu gardenii pe niste rafturi in balcon la sud , cam la 70 cm de fereastra .am observat ca nu le place soarele puternic chiar de iarna . vara am perdele , acum- nu . dupa cum am vazut lelia e din motru , dar tu karmenutza nu cred ca e bine s-o lasi in geam . nu i se pleostesc frunzele ? eu le ud des , trebuie ca pamantul de deasupra sa fie ud bine .
n-am specificat , dar cand am schimbat ghiveciul nu am umblat deloc la turba aia dintre radacini , de fapt era aproape inexistenta . oricum , dupa mutare cu turba noua , nu le pun ingrasamant cam 3 saptamani .
 

karmenutza

Member
De sambata de cand o am nu i-a cazut si nu i s-a pleostit nici o frunza! Dar cred ca nici nu avea timp sa-si arata vreo suferinta. La turba dintre radacini nu am umblat, doar deasupra, in zona tulpinilor, unde era iarba aia care semana cu muschiul.
La fereastra la mine sta la sud. Daaar geamul nu da direct afara, ci in balcon. Lumina este din belsug iar soarele trece practic prin 2 geamuri ca sa ajunga la ea. Sper sa ii priasca. Daca nu, o mai mut la sufragerie, la nord. Oricum in vara cred ca o sa o tin in balcon, intr-o zona unde nu bate soarele.
(Daca o mai fi ea pana la vara :) )
 

lelia

Well-Known Member
Cata vreme soarele nu cade direct pe frunze ,nu vor fi probleme.Am uitat sa precizez faptul ca ,foarte importanta este umiditatea atmosferica.Este de preferat sa fie inconjurata de plante cu aceleasi cerinte si pentru a crea umiditate plaseaza intre ghivece 1-2 boluri cu apa ,atat iarna cat si vara :D
 

karmenutza

Member
O sa ma straduiesc sa ma ocup de ea cat mai bine, ca mi-e tare draga! De fapt toate plantele mele imi sunt tare dragi! Nu pot zice ca iubesc pe una mai mult si pe alta mai putin. :D
O stropesc in fiecare zi cu pulverizatorul, in jet fin. Langa ea mai am o begonie. Dar pe asta nu o stropesc. Mai usuc rufe pe caloriferul de sub ele. :)
 

giulia

Member
mie mi se pare ca mult mai bine se simt la o temperatura mai mica , adica la 15-20 grade si nu la caldura .
 

karmenutza

Member
Pe polita de deasupra caloriferului sunt 23 grade. Daca il las mai rece de atat se face frig in casa. In balcon am mai putin de 15, cand e frig afara. :(
 

karmenutza

Member
De ce se inegresc unele frunze ale gardeniei? Dupa ce o stropesc cu pulverizatorul? Daca nu o stropesc cateva zile, nu se inegresc. :? Petele apar de la exterior spre interior, de multe ori nervura principala ramane verde. Cand se inegresc, cad. Am si cateva poze, nu prea clare dar mi bune de atat nu face aparatul meu.

Mai am o itrebare: desi i-am schimbat ghiveciul si i-am pus si pamant proaspat, dupa fiecare udare se formeaza o pelicula de mucegai la suprafata. Daca o las sa se usuce mai bine, cateva zile, rezista floarea?
 

melu

Member
Parerea mea e ca o stropesti un pic cam des... desi stiu, asta e cu dus si intors, adica mi se pare ca e cam ridicata temperatura pt ea... cred ca mai bine i-ar fi la pana in 20 de grade...cam 18-20 ar fi ideal si nu deasupra caloriferului. Ce sa zic, eu le tin pe ale mele pe un suport cam la 50 cm de fereastra, tot langa calorifer dar mai sus pe suport, iar la mine nu este asa cald (cam 20 grade) si nu ard caloriferele tot timpul ( am centrala de apartament cu termostat). In concluzie as zice ca in prima faza sa raresti stropirile si vezi cum se prezinta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mi inainte spuneam despre o gardenbie pe care o am de mai bine d ejuma de an si se prezenta minunat dar era plina de linosi.Am incercat in repetate rinduri dar nu au vrut sa plece asa ca m-am hotarit la o deparazitare radicala.Pur si simplu am scos-o din pamint,am descilcit radacinile din monstruozitatea de cilti in care era pusa (eu nu umblasem ca deh......sa nu deranjez printesa :) ),am taiat absolut toate virfurile afectate precum si frunzele unde se adapostisera nemernicii si nu vroiau sa plece,am pus-o sub un dus caldut de vreo doua ori si am stropit-o (deci pulverizat-o) cu solutie de sapun.spirt si apa.
O tin pe un pervaz,tot in apropiere de calorifer dar nu asa cald si nici nu o stropesc pe frunze decit o data maxim 2 ori pe saptamina.
V-am povestit tote astea ca sa vedeti ca (,) citeodata mai merge si asa.Pe principiul pe care il cam aplic de un timp incoace:eek:ri eu pe ea ori ea pe mine,vad ca a mers si cu aceasta planta :mrgreen:
Asta nu inseamna sa ma imitati :rofl:
 

melu

Member
Asa e Gabiuta, cateodata daca nu merge cu frumosul macar cu japca sa mearga :rofl: ... sa dea dumnezeu sa-si revina plantuta ta si mai ales sa scape definitiv de nemernici.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bine ar fi sa-si revina ca daca nu.........ajunge in gura blancoasei :rofl: iar de linosi a scapat.Nici o urma de ei :D
 

karmenutza

Member
Gabiuta, e bine ca ne mai spui si experimente din astea. Vorba ta: ori eu ori ea! Ca si daca le lasam asa, nederanjate si cu lanosi, mor sigur! Macar asa au o sansa sa scape, nu?
 

doina

Member
karmenutza a spus:
Pe polita de deasupra caloriferului sunt 23 grade. Daca il las mai rece de atat se face frig in casa. In balcon am mai putin de 15, cand e frig afara. :(
Gardenia mea sta intr-o camera neancalzita , in perioada gerurilor din ianuarie erau sub 10 grade acolo unde este ea , o pulverizez zilnic ( cu apa de ploaie ) . Eu cred ca i-a priit transferul dintr-o camera incalzita in una racoroasa.
I-am luat ingrasamant foliar cu Fe , pentru ca mi s-a parut ca are unele frunze cam deschise la culoare si o pulverizez cu foliar +atonik saptamanal sau mai rar , cand imi amintesc.
Acum astept sa infloreasca pentru ca la caldura a pierdut toti bobocii mari.
 

dana

Member
mi-a inflorit gardenia :dans: :petrecere: (cam atat ca inca nu m-am dumirit cum sa postez cu animatie si inca cercetam)
Si e plina de multi alti boboci in diverse forme de dezvoltare!
Cand ajunge fica-mea acasa cu aparatul foto va si exemplific !
Nu de-alta dar nu e frumos sa te lauzi fara sa si demonstrezi asta
 
Sus