Gardenia

lelia

Well-Known Member
Giulia stai linistita ,nu ma supar ,este adevarat ca lastari noi sunt putin decolorati ,nu o ud cu apa de turba dar urmeaza s-o transplantez in pamant proaspat si isi va reveni.
Viovett ,este asezata inca din prima zi pe,pervaz ,soare de dimineata pana la 13 ,este in ochiul din mijloc cel cu plasa de tantari ,de acea cred ca ii merge bine pentru ca soarele nu-i cade direct pe frunze si are lumina suficienta.I-am pus pamant cu ph acru ,o ud de cate ori este nevoie iar ca substante hranitoare am folosit nutriplant pt plante exotice si vita flora pt plante cu flori.Ca stimulator de crestere o data la 3 luni am udat cu atonika ,cred ca e stimulatorul minune ,toate plantele au crescut si inflorit cum nici n-as fi visat.Sper ca ati inteles ceva din ce v-am scris ,nu va dati batuti ,se poate :D
 

mycka_rose

Member
eu am avut si a murit, de 2 ori m-am chinuit, si parca deja imi e teama sa mai incerc desi am vazut unele superbe!!!!
 

Roxana

Active Member
si eu am incercat cu multe Gardenii, dar nici una nu a rezistat. Deocamdata nu mai incerc pentru ca imi este mila de ele cand le vad ca se chinuie la mine.
 

lizyly_30

Member
Deci sunt sanse sa prinzi un pui de la gardenie,ma refer la metoda cu petul.....mai am putin si fac tumbe :rofl: asta inseamna ca sunt sanse de reusita,pentru ca saptamana trecuta am taiat o crenguta mai golasa (fara prea multe frunze) si i-am dat-o matusii mele....miercuri am fost pe la ea si am vazut-o pusa sub pet si se tine bat cu varfuletul verde :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
 

angela draganoiu

Active Member
lyzyly asta cu pet-ul in cap e o metoda sigura de "prins' plantele, la multe dintre ele merge asa, cred ca ai toate sansele sa vezi planta mare. succes.
 

lizyly_30

Member
Multumesc Angela :D dar au fost si cazuri cand am dat gres de aceea aveam ceva rezerve.....cine stie ce am gresit sau unde am gresit atunci insa acuma am mai multe informatii :D :wink:
 

lizyly_30

Member
Fie am scos petul prea devreme sau poate pamantul nu era cel care le trebuia lor, ca sa-ti dau un exemplu pe atunci nu stiam ca unele flori prefera un sol acid,nu stiam denumirea lor le ingrijeam din ce stiam de la mama,matusi,vecine sau prieteni care erau pasionati ca si mine de flori......insa de cand v-am descoperit am indraznit sa cumpar si alte flori,cum este gardenia,si am invatat (si inca mai invat) cum se numesc,cum sa le ingrijesc :D
 

valentyna

Member
am un puiut sub pet si e ok.alaturi de el am pus si unul de columnea (din lipsa de spatiu)si are floare.gardenia nu a miscat deloc si nu le voi scoate petul. :D
 

karmenutza

Member
Mi-am luat aseara o gardenie sa-mi incerc norocul cu ea.....o sa pun si o poza mai tarziu, dupa ce fac :) Inteleg ca e foarte greu de crescut aceasta planta. E cea mai fitzoasa?
 

lizyly_30

Member
Este printre cele mai fitzoase ca sa zic asa dar nu imposibil.....foloseste informatiile de aici si vei avea o gardenie frumoasa si principalul scop nu renunta in caz de ceva (eu asa fac cu sporul casei :) ) :wink:
 

dana

Member
In sfarsit am rand la calculator :)
Vreau sa ma laud si eu cu gardenia mea care este plina ochi de boboci,pe toate partile.
Toata iarna a stat pe pervaz spre nord si cu apa in farfuriuta si acum se pregateste de primavara.
Manca-o-ar mama de harnicuta !
Sper sa nu se dezminta si sa-mi faca figura
 

giulia

Member
crengutele care s-au prins - 3 , toate s-au prins erau dintr-o bucata mai mare . cred ca minim 4 luni le-am tinut sub pet , ajunsesera si cu bobocei insa la control nu aveau deloc radacina . deci indiferent cat de bine se mentin sub pet , fac foarte greu radacini .si nu stiu unde am citit ca numai in anumite perioade se pun la prins .
cand am fost acum vre-o 10 zile la citty garden pipera , aveau plante frumoase fara flori la 8 lei . 2 ghivece care sunt pline de boboci le-am luat la reduse cu 12 lei / una in septembrie .
 

karmenutza

Member
Dana, tot timpul o tii la fereastra spre nord? Adica si iarna si vara? Eu am pus-o pe a mea la sud. Daca vine putin soare pe ea acuma, in iarna, o strica?
Ziceam mai devreme ca pun o poza:
 

giulia

Member
eu am un fix , cum vin acasa cum schimb ghiveciul plantei cu unul in care sa mai pun si ceva pamant .toate gardeniile pe care le-am cumparat aveau in ghiveci numai radacina incolacita . n-am patit nimic cu nici-o planta pe care am mutat-o imediat .toate ghivecele cu gardenii sunt pline de boboci si 2 flori deschise .
radacinile gardeniei sunt foarte fine si dese si cred ca sunt prinse si in muschiul ala .
 

melu

Member
Parerea mea e ca ar trebui sa mai astepti un pic cu schimbatul ghiveciului, aprox 1 luna, ca sa se obisnuiasca planta putin cu noul mediu si mai ales daca are boboci sa nu ii piarda... apoi daca totul pare a fi ok, schimbi si ghiveciul cu unul putin mai mare fara sa umbli la balotul de pamant initial ca sa nu-i deranjezi radacinile. Cel putin asa am facut eu cu gardeniile si cu azaleele si pot spune ca mi-au trait in jur de 2-3 ani. :D
 
Sus