Gardenia

melu

Member
Florile isi schimba culoarea pe masura ce "se trec" ...nu are legatura cu varsta plantei...deci cand planta ta va avea flori la inceput vor fi albe si apoi se ingalbenesc.
 

melu

Member
Si ce e cel mai placut este parfumul deosebit de fin si delicat pe care aceste flori il au... sigur o sa-ti placa.
 

v.cristina

Active Member
te avertizez ca este o floare cu toane

daca s-a suparat dintr-o data se usuca si poti sa ii spui adio

iti spun asta ca sa te pregatesc sufleteste :wink: :wink: :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Gardenia este minunata. Are floare superba, miros imbatator....tot ce vrei. Dar daca e frumoasa e si extrem de mofturoasa :(
 

cory_helen

Active Member
Gardenia mea a inceput sa creasca... De fapt sunt 4 plantute in ghiveci.....

e bine sa le pun pe fiecare in ghiveci separat? sau sa le las asa si sa schimb doar ghiveciul?

va multumesc mult, mult, mult... :D
 
D

dyayzh

Guest
Eu as lasa plantuta in pace. Gardenia este o planta mofturoasa. E posibil sa nu accepte schimbarea. Si apoi, gandeste ca vei avea mai multe flori, va fi un ghiveci bogat :wink:
 

cory_helen

Active Member
da, eu vreau sa-i fie ei bine, in primul rand... o sa o la las asa in primul an... mi se pare totusi ca ghiveciul e cam mic... o sa mai vedem...

mersi... :D
 

nutilepadat

Active Member
Gardenia este o planta deosebita dar si foarte pretentioasa.....eu m-am lasat pagubasa definitiv :rofl: am renuntat
 

mymo

Active Member
Sa va povestesc ce a facut mama mea cu gardenia primita de la mine:a avut 5 lastari pe care i-a pus in ghivece separate,cu pamant de gradina :x ,nici un fel de bibileala si .....TRAIESC.Eu am crezut ca pic jos cand mi-a spus ca a mutat "floarea alba" de la mine,deja ii spuneam gardeniei rugaciunea de pe urma :) dar,se vede treaba ca e cam cum o obisnuiesti.
 

cory_helen

Active Member
cred ca voi face asa: am sa las toti patru puii in ac ghiveci... voi pune lastari la prins si aceia vor fi individuali...

cred ca e mai bine si nu risc sa pierd planta-mama...
:D
 

cory_helen

Active Member
gata, am sa o las in pace... o sa iau lastari de la ea... de la ele, mai bine zis...

si o las asa... mersi mult, nu vreau sa dau gres cu ea... mi-am dorit-o mult, dar nu am avut curaj...

mi-au murit niste azalee ca nu am stiut sa le ingrijesc... sper ca gardenia sa traiasca si sa faca si floricele...

:oops:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Viovett a spus:
Voi ati izbutit sa tineti o gardenie mai mult de, sa zicem 3 ani? Cum le-ati ingrijit ?

De ani de zile cumpar si pierd gardenii si nu izbutesc sa pricep unde anume gresesc. O singura planta mi-a rezistat doi ani, a inflorit etc si acum se usuca pe zi ce trece. A avut tot ce se recomanda - sol acid, udata cu apa fara clor, "pufuita" cu apa distilata , ingrasaminte pentru acidofile, 18 grade si lumina, nu soare...
Deocamdata singura poveste de succes pe care o stiu este a mamei mele, ale carei doua gardenii sunt in a treia iarna, si par sa fie in continuare ok ( frunze mari verde inchis, sanatoase, inflorire periodica, dar nu mai mult de doua inflorescente in acelasi timp). Reteta ei e enervant de simpla, au fost intr-un singur ghiveci, le-a tinut in ghiveciul initial cateva luni, apoi le-a pus in pamant obisnuit de gradina ( nu acid :ros_unghii: ), udate ca orice alte plante si din cand in cand le-a facut cate-un dus cu apa calaie ( apa de la robinet cu clor etc nu statuta, de turba, distilata etc). Stau iarna in bucatarie - orientare vestica dar cu destul de putina lumina si la peste 23 de grade ...
Cum nu am conditiile ei, nici asa de cald, nici pamant de gradina etc, astept si experientele voastre caci n-as vrea sa renunt la gardenii...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine este de juma de an. Se dezvolta ceva in varf ...Sper ca sunt bobocei :? :? .
Dar........ din nefericire este plina de linosi de care ma voi ocupa dupa amiaza.De unde or fi venit nemernicii? :x
 

IULIA

Active Member
io nu am trecut de 2 ani si juma. iar de linosi...asta a fost cauza....cea mai principala.
nu am putut sa o scap si pace. am renuntat. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incerc ca mi-ar parea rau.Am tot avut micute si le-am pierdut.Pe asta poate totusi o salvez.

Viovett,de cele mai multe ori necunoasterea face casa buna cu florile.Unora nu le-o place dragaleala :rofl:
 

adiadi

Member
auuuuuu
pai dupa ce am citit aici,o sa ajung sa-mi fie frica de flori
eu tocmai am primit doua crengute de gardenia. le-am pus in apa.
si...poate... o sa am ce sa va povestesc despre ele.
sa sper? :(
 

scd

Member
zilele trecute mi-a inflorit si mie gardenia, sunt innebunit si le admir de cateva ori pe zi







 

cory_helen

Active Member
sunt superbe florile... sa-ti traiasca... si eu am boboci, dar nu prea am lumina, asa ca trebuie sa mai astept... :D
 

claudya

Member
foarte frumoasa.si eu am una dar aproape toate frunzele au picat.e a treia gardenie si cred ca nici pe asta nu o pot salva.o ud cu apa distilata.si o tin in geam.imi plac foarte mult gardeniile.
 

lelia

Well-Known Member
Deja mirosul se simte de aici,e superba,sa-ti traiasca si sa faca mereu floricele :D
 
Sus