Gardenia

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pe 31 iulie am cumparat o plantuta.De fapt ditamai planta. :D Important este ca este plina de frunzis nou.A crescut frumos si sunt tare mindra ca se descurca bine.
I-a placut mult pamintul cu crengute de brad,faptul ca nu am miscat-o din loc si ca sta si priveste in curte de la o fereastra insorita.
Doamne ajuta in continuare ca altceva............... :rofl:
 

Fleur

Active Member
Am primit si eu o gardenie de la o prietena dar este un pui crescut de ea si sper ca-i invatata cu conditii obisnuite. Nu i-am dat prea mare atentie, nici nu i-am schimbat locul si vad ca este ok. I-ar mai trebui ceva pamant in ghiveci si daca Gabiuta zice ca-i place cel cu ace de brad am sa-i pun si eu ca am adus pt camelie dar e si cu scoarta. Sa-i pun si scoarta sau nu?
 

Fleur

Active Member
Da Gabiuta, la scoarta de brad adunata de sub brad, cu ace si putin pamant ma refeream. Maine ii pun si ei, dar mai am doar niste pamant de muscate cu care s-o combin. Sper sa-i placa amestecul :)
 
D

dyayzh

Guest
Tu chiar ne faci in ciuda :cry: Tare e frumoasa...Oricum cea pe care o am acum e ultima cu care mai incerc. hotarat!!!
 

nutilepadat

Active Member
Dya nu va fac in ciuda iti dai seama ca si eu sunt uimita de unde atatea flori cred ca din cauza nebagarii in seama , ma face atenta si cand mai vad cate o floare o laud de nu iti vine sa crezi.Sa aveti si voi noroc cu ele :D
 
D

dyayzh

Guest
Gardenia cea noua sarbatoreste 1 luna la mine in apartament si inca rezista :wink: Bobocii ce e drept par de ceara, asa de nemiscati sunt :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Sa-ti traiasca si la cit mai muuuulte luni ,iar bobocii se vor deschide daca are lumina si caldura suficienta :D
As avea si eu o intrebare : daca sunt mai mult de 4 flori mirosul poate fi daunator ?
 
D

dyayzh

Guest
Nu cred ca putem spune "daunator", dar in functie de marimea incaperii si sensibilitatea persoanei la miros,poate fi un pic cam puternic :wink:
 
D

dyayzh

Guest
NU s-a adaptat. Eu am incercat cu vre-o 5. Nu au un motiv anume, pur si simplu nu se adapteaza. Eu cred ca sunt foarte "pline" de tot felul de substante si nu fac fata la apa normala. Stiu eu ce sa zic!? :?
 

lelia

Well-Known Member
Cauze pot fi multe: curent ,aer uscat lipsa sau prea multa apa ,eu zic s-ai verifici radacinile daca acestea sunt sanatoase si au umplut vasul transplanteaza in altul cu omarime mai mare in pamint de tip "A" apoi aseazo la lumina multa si uita de ea citeva zile , bineinteles dupa ce ai udato.
 

anaelis

Member
gardenia mea deocamdata stagneaza...la un moment dat am vazut ca a vut un bobocel dar sa uscat si a cazut iar alti boboci nu are. Frunzele nu se usuca ba inca chiar a dat frunze noi. Oare care sa fie problema de nu infloreste? Din primavara de cand am luat-o e tot in acel;asi loc:pervaz esti...deci lumina are suficienta...
 
Sus