Calla / Zantedeschia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Iulia, arata-ne si noua niste poze.

Nu te incurca zapada. Zapada din contra, protejaza. E mai rau daca nu e zapada ci doar ger.
 

aleynad

Active Member
Moderator
Superbe calele voastre!
Si eu am o cala Picassso primita cadou de la Cornelia anul trecut, si am uitat in toamna sa o scot, acum m-am pomenit cu ea infrunzind de zor :eek:
A mea este plantata la umbra, langa temelia magaziei!
Astept sa si infloreasca... :D
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aleynad, m-ar interesa si pe mine un pui de picasso....

Rezultatul culesului:


 

carmenushka

Active Member
Superbe!
Din cate inteleg calele sunt flori potrivite pentru zone umbrite? Le pot combina cu hosta si hortensia?
 

victoria

Active Member
carmenushka a spus:
Superbe!
Din cate inteleg calele sunt flori potrivite pentru zone umbrite? Le pot combina cu hosta si hortensia?
Eu nu cred.Cel putin calla mea nu ar merge ca e mai mica.Nu cred ca are mai mult de 35-40 cm inaltime,asa ca hortensia ar acoperi-o.
Eventual ar merge in fata lor pusa.
Eu mor de dragul callei mele in 2 culori.Infloreste intr-una si vad ca tin florile mult.Din nefericire am niste nemernice de cotofene care mananca florile.Culmea,de frunze nici nu se ating :x
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Oricind se poate face rezervare... in august se publica anuntzul... in Septembrie se onoreaza primele comenzi...

IULIA a spus:
Popgeo, cind trebuie totusi sa dau comanda?
 
Anul trecut am primit o cala alba (Zantedeschia aethiopica), crescuta in ghiveci, pe balcon. A fost plantata in pamant de gradina, foarte greu si compact, radacinile erau de 5-6cm. A trebuit sa schimb ghiveciul ca era prea urat si i-am schimbat si pamantul. Am folosit pamant universal Agrol. L-am schimbat si pe asta pentru ca atunci cand udam cala, nu absorbea apa. Pur si simplu se scurgea pe langa peretii ghiveciului in tavita, dar pamantul tot uscat ramanea. Trebuia sa umblu in pamant in timp ce turnam apa. Radacinile s-au dezvoltat frumos, au luat forma vasului.
Acum sta in pamant universal de la Compo. Si violetele, filodendronul si Dracena. Dar numai in pamantul de la Cala misuna niste chestii mici si albe, probabil Colembole. Vreau sa-i schimb pamantul din nou cu altul mai aerat. Exista vreunul gata preparat de catre producator? Puteti sa-mi recomandati ceva anume? Multumesc.
 

dadalyna

New Member
Re: Cale -Zantedeschia

Va rog din tot sufletul daca stiti pe cineva care are bulbi de cala de vanzare... :visator: imi doresc foarte mult aceste minunatii! :hug:
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Re: Cale -Zantedeschia

incearca la magazinele mari gen Baumax,Kauflan etc ,in perioada asta deja se gasesc bulbi ....daca nu ma insel :D
 

dadalyna

New Member
Re: Cale -Zantedeschia

Da,multumesc,Atlasplant-ul sunt de la mine din oras,nu stiam ca ei sunt renumitii Atlasplant,nu ezit niciodata sa intru pe la ei ori de cate ori ajung in Tulcea,m-am interesat,bulbii ii baga la sfarsitul lui februarie,abea astept! :astept:
 
Sus