Calla / Zantedeschia

liliput

Member
Ori inteleg ca tu fix in perioada ei de inflorire ai lasat-o fara lumina dar nici nu ai fost hotarata in a o scoate din vegetatie ca sa ii inversezi ciclul vara-iarna. Iti sugerez sa muti cala intr-un loc unde are multa lumina, iar cand se va face cald (>20C, ca a ta deja are frunze), sa o plantezi in gradina pana in toamna. Daca ai mai multi rizomi, poti experimenta cu unii sa vezi daca rezista sau nu in gradina peste iarna.
Multumesc foarte mult pentru raspuns.N-am stiut absolut nimic despre cale,abia acum mi-a dat prin cap sa ma informez.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Caramell, probabil tu vorbesti de cala aia alba mare, Zantedeschia Etiopica.....aia mai rezista in gradina peste iarna, astea colorate nu prea rezista. Rezista in iernile mai blande , dar in iernie ca asta cu mult inghetz si dezghetz nu prea.
 

LadyBug

Well-Known Member
Aoleu, nu rezista? Eu am un ghiveci cu vreo 4-5 bulbisori de cala si l-am uitat afara cand a dat inghetul, nu mi-am facut griji ca ma gandeam ca rezista... :( inseamna ca le-am pierdut
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Geo, nu am nici macar o singura cala alba. Iar calele mele sunt in gradina din 2008. Am spus ca nu rezista orice soi, ci ca las natura sa faca o selectie naturala.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lady, nu cred sa reziste in ghiveci. In gradina rizomii se afunda singuri cat mai adanc in pamant in perioada rece. In ghiveci, n-au unde sa se fereasca de inghet.
 

LadyBug

Well-Known Member
Am inteles, voi tine minte pe viitor sa le pun in pamant in gradina sau in ghiveci in casa peste iarna. Oricum, la mine nu a inflorit decat una pipernicita, oare le trebuie ingrasaminte?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
NU prea le trebuie ingrasaminte, in general le trebuie conditzii rezonabile si un anumit ciclu de temperatura ca sa infloreasca. O duc mult mai bine in gradina decit in ghivece....E bine totusi sa ai ghiveci mare daca vrei ceva flori rezonabile. Nu se lasa ghiveciul la ger, ca in ghiveci degereaza mai toate chestille mai jos de -4 -5.

Caramell, citeva intrebari:

ce tip de sol ai ?
cam la ce adincime iti ierneaza tuberii de cala ?
Cum e cu apa in sol peste iarna..?
... si cam ce culori ai ?
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Geo, e sol de gradina de Bucuresti, nimic special, niciun adaos. In zona respectiva se scurg 2 burlane de la casa, dar apa se dreneaza repede, nu stagneaza. Legat de adancime, imi amintesc de a doua toamna de cand le aveam in gradina, cand am sapat dupa ele sa le scot. Era destul de tarziu, prin noiembrie-decembrie, deja daduse inghetul si temperaturile scazusera mult. Surpriza a fost sa nu am mai gasit rizomii la adancimea la care ii plantasem, se afundasera mult in pamant pe la 30cm. A doua surpriza a fost ca rizomul crescuse atat de mult, incat se facuse o masa de vreo 20 cm. (In prima iarna cand l-am scos crescuse pana pe la 10cm). Cum spatiul meu de manevra in stratul respectiv era limitat, nu am putut sa o scot. M-am lasat pagubasa, am lasat cala acolo si pentru orice eventualitate, in caz ca o pierdeam, am scos cativa bulbi mai mici care i-am gasit pe acolo. Cum in primavara a rasarit, in anii urmatori nici macar nu am mai incercat sa le scot. Si sunt vreo 4-5 ani de atunci.
Culorile sunt acestea: http://egradini.ro/forum/threads/calla-zantedeschia.2639/page-12#post-225120
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Daca ai in plus ma intereseaza, cred ca ai drenaj foarte bun daca rezista asa bine.
Da, la 30 cm adincime nu ajunge prea mult frig de afara.

Daca ai in plus cite -1-2-3 bulbi din fiecare m-ar interesa...;-)
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Geo, daca dau de ele la primavara, cu cea mai mare placere. Daca nu, te rog sa imi amintesti in toamna. Din cea rosie imi amintesc ca ti-am mai trimis un bulb la un moment dat, cand am facut un schimb.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Posibil, nu imi mai amintesc.... am mai pierdut si eu din ele pt ca atunci cind am introdus cale din comertz ... au fost bolnave si boala s-a raspindit si la cele sanatoase. Asa ca m-am invatzat minte si nu mai cumpar din comertz decit foarte rar si 1-2 ani le tzin departe de ale mele. NU e exclus sa o fi pierdut si pe cea rosie de la tine din aceeasi cauza ... asa ca prefer sa iau de la altzii la care le merge bine planta/tuberul. Cele din comertz... cam prea problematice.
 

Teodora

Member
Buna ziua. Am si eu o cala galbena tinuta in ghiveci, in casa. I s-au trecut florile si am taiat si frunzele care nu erau ofilite, dar asa am citit ca se taie in aceasta perioada pentru a-i incepe perioada de repaus. Le-am taiat cam la 10 cm deasupra solului, am inceput sa ii raresc udarile si am mutat-o intr-un loc fara lumina prea multa..
Intrebarea mea era daca am procedat bine, dat fiind ca frunzele erau inca vrezi, doar florile erau trecute. Multumesc.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am doua roz inflorite, se pare ca anu'asta le-am dibuit secretul Dar si rizomii primiti in primavara erau cei mai mari de pana acu', abia au incaput in ghiveci de 15cm
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Teodora, cred ca te-ai cam grabit.......puteai sa lasi frunzele pina in septembrie, pt ca in felul asta tuberul va deveni mai puternic, mai mare si cu mai multe rezerve.
Calelel sint plante la care le place caldura si au ciclul lor de repaus atunci cind e seceta.

Daca vrei sa o lasi sa continue.. poti sa o pui in gradina la semiumbra.....si sa continui sa o uzi....va da frunze noi.

Daca vrei sa o faci sa intre in repaus.. continua cu ce ai inceput dar cred ca mai ai 2 luni de dezvoltare si poate ar fi util sa o lasi sa beneficieze de caldura si sezonul natural de crestere.
 

Teodora

Member
Eu peste tot pe unde am citit, inclusiv aici in posturi mai vechi, scria ca ca-n iulie-august dupa ce i s-au trecut florile, se taie frunzele si se baga treptat in rapus prin rarirea udarilor. De altfel, pe alte site-uri scrie ca repausul se face vara sau iarna, in functie de cum a avut flori. Multumesc pentru raspuns, voi continua cu repausul pana in septembrie-octombrie.
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu nu stiu cum se procedeaza cu repaosul, dar mi-a picat fisa ca ghivecele in care le-am pus sunt prea mici, asa ca trebuie sa le mut in ghivece mai late, banuiesc ca nu trebuie sa fie prea adanci, nu? Eu am obiceiul sa plantez bulbii/rizomii etc la suprafata in ghiveci, ca sa nu mucegaiasca daca sunt plantati aganc si astfel am observat ca am avut cel mai mare succes cu ei. Nu ma asteptam sa creasca asa mari, in comert eu am vazut calle numai la ghivece mici si ale mele mi se pareau deja uriase de cand le-am primit, dar imi dau seama acum ca asta e doar inceputul...
 

Teodora

Member
Va trebui sa te informezi si asupra repausului pentru ca nu va mai inflori asa frumos sau chiar deloc daca nu ii oferi cele 2-3 luni de repaus.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Depinde unde vrei sa o cresti... in gradina sau inauntru....

Daca vrei sa o cresti in gradina... incearca sa ii dau repausul inceping cu septembrie.
 
Sus