Calla / Zantedeschia

elenafles

Active Member
IULIA a spus:
eu am niste jardiniere mari, de la practiker, din beton, puse in curte. astept flori de la ele, eu asa zic.
si ce culori zici ca ai Elena? :D
Una este galbena si una rosie. :D Ambele au frunzele pigmentate cu alb.
Eu le-am plantat in doua ghivece in ideea ca iarna sa le depozitez in beci.Nu stiu daca ar rerzista afara la - 20 ,- 25 grade :?

Caramell,le-ai protejat cu ceva iarna de n-au inghetat?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
elenafles a spus:
Caramell,le-ai protejat cu ceva iarna de n-au inghetat?
Nu le protejez deloc iarna. Iernile trecute ma chinuiam sa le scot din pamant, insa primavara descopeream cate un cuib uitat care o ducea foarte bine. Asa ca m-am decis sa le las acolo, mai ales ca peste iarna bulbii de cale cresc foarte mult in pamant. Se "autoprotejaza" afundandu-se singuri tot mai adanc in pamant.

Sa ai grija insa ca pamantul in zona respectiva sa fie bine drenat si sa nu stagneze apa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu am incercat in iarna cu cativa bulbi insa mi-au putrezit.Au fost intr-o zona in care a stat apa si cred ca din cauza aceasta.
Eu una am zis ca nu mai incerc pentru ca mi-a parut rau ca i-am pierdut.
Se pare ca in zona noastra nu s-au obisnuit sau conditiile oferite de mine nu le-a fost pe plac.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Doamne Ghia!
La tine toate sunt pe viteza.Ale mele unele Cale abia rasar pe cand altele abia incep sa creasca.
La tine deja fac seminte.
In orice caz culoarea e superba!
 

kerkyra

Well-Known Member
Foarte frumoasa, Ghia.
Am si eu cateva, una este in ghiveci, s-a dezvoltat bine, dar mi-e teama ca poate nu infloreste asa. Am primit-o, este visiniu inchis si mi-a fost teama sa nu tenteze pe cineva in gradina. As muta-o totusi afara.
In rest, au rasarit cam toate, desi inca sunt mici (chiar si ultima, Caramell ). :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Corina, ma bucur ca au rasarit toate. :D

Arselia imi pare tare rau ca ale tale cale nu au rezistat :(. La mine chiar rezista, poate le avantajaza pozitia, nu stiu ce sa cred. :nu stiu:

Drept dovada, au rasarit toate. Inca nu au flori, insa le astept eu la cotitura. Toate au stat in gradina peste iarna si nu am nici o pierdere:

 
Caramell a spus:
Corina, ma bucur ca au rasarit toate. :D

Arselia imi pare tare rau ca ale tale cale nu au rezistat :(. La mine chiar rezista, poate le avantajaza pozitia, nu stiu ce sa cred. :nu stiu:

Drept dovada, au rasarit toate. Inca nu au flori, insa le astept eu la cotitura. Toate au stat in gradina peste iarna si nu am nici o pierdere:

si eu din greseala am uitat un bulb de cala in gradina peste iarna si acum a rasarit,deci eu cred ca pot ierna unele soiuri si in gradina
 

sarselia

Active Member
Moderator
Carmen, sunt minunate calele tale!Sa ni le arati si frumos inflorite pentru ca vor fi si mai si.
Eu mi-am dat seama ca bulbii lasati afara au avut prea multa umezeala asa ca trebuie sa gasesc o zona mai retrasa unde sa mai incerc sa ii las peste iarna.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Prima inflorita si la mine pe anul acesta.
E in gradina si din ce am mai observat in anii anteriori cele albe (cel putin la mine) infloresc primele.Cele colorate sunt putin mai lenese si infloresc mai tarziu.
 

kerkyra

Well-Known Member
Foate frumoasa, Arselia. Azi am observat la cala mea galbena, care e inca micuta, bobocel :D. Asa, ca sa te contrazica. Astept si de la celelalte.
Si o intrebare: am o cala visinie in ghiveci, s-a dezvoltat frumos, a facut 7 frunze, dar oare va face flori sau ar fi mai bine s-o duc in gradina?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc.
Eu ani de zile le-am tinut pe ale mele in ghiveci si ba au inflorit,ba nu.Insa de cand sunt in gradina nu a fost an in care sa nu imi infloreasca toate.Asa ca te-as sfatui sa o pui in gradina.
 

kerkyra

Well-Known Member
Asa o sa fac, dar probabil peste vreo doua saptamani, cand vin din concediu. Mi-a fost cam teama ca daca infloreste, va fi tentanta :D Dar nici asa, sa vad numai frunze...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda inflorita e tentanta insa ar fi pacat sa ii vezi numai frunzele.Eventual depinde de cat de dezvoltata este -poti sa lasi o parte in ghiveci iar pe cealalta sa o pui in gradina.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos Carmen.
Interesant ca la tine nu au inflorit cele albe.La mine in fiecare an au inflorit ba in ghiveci, ba in gradina.
Cu cele colorate am avut probleme in anii anteriori insa numai pentru ca erau in ghiveci.Acum de cand sunt in gradina vad ca sunt harnicute.
 
Sus