Calla / Zantedeschia

IULIA

Active Member
superbe.
daca sint de vinzare ceva bulbi, in toamna, ma abonez de acum.
la mine au inflorit 2, una cu mov interior si alb pe margine si una roz cu galben. deocamdata :D
 

Tulipa

Member
:eek: Sunt superbe !!! Sa va traiasca si sa fie sanatoase!
Eu am de ieri o cala galben aprins, pe care o iubesc din toata inima. A fost dragoste la prima vedere intre noi doua. Nu inteleg de ce uneori calele sunt asociate cu evenimentele triste. Mie mi se par niste flori superbe, nicidecum sobre. Cala mea e galbena ca soarele, nu poti sa nu zambesti cand o vezi :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt minunate, Geo, nu ma pot decide care din ele e mai frumoasa! A 3-a imi place foarte mult, dar si cea alba cu ochi negru si cea mov... :visator:

Au inceput si ale mele sa infloreasca :D:
 

marirogo

Active Member
Multumesc fetelor!

Caramell, oare ce-au patit fluturii nostrii(de la avatar) ? :rofl: In loc sa stea pe flori, stau pe fetele noastre... :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La ce avatare frumoase avem, nici nu ar mai putea sa prefere floricelele... :giggle:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eli, nu cred ca ai motive sa te ingrijorezi pentru ea la iarna daca deja ti-a rezistat in pamant. Eu am constatat ca daca nu le deranjez, rizomii li se fac enormi, iar inflorirea este din ce in ce mai bogata.

Calele mele din gradina (lasate peste iarna). Desi sunt plantate de 3 ani, in primii 2 ani doar cala galbena si cea siclam mi-au inflorit in anii trecuti. Celelalte abia anul acesta au facut primele flori, dupa ce nu le-am mai deranjat sa le scot din pamant iarna.

(este aceeasi floare: si-a schimbat culoarea din galben pal in siclam si apoi in rosu)
(culoarea se schimba de la o zi la alta, astept sa vad cum va arata peste cateva zile)

(culoarea ramane neschimbata)

(culoarea se schimba de la o zi la alta, astept sa vad cum va arata peste cateva zile)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Poate Caramell are un microclimat acolo..... se mai intimpla sa reziste, dar daca nu sint protejate cumva de obicei mor in iernile mai grele.
 

victoria

Active Member
Cu ce se protejeaza? Ca am si eu alba de la aleynad :indragostit: si una bicolora cumparata de la AtlasPlant care mi-a facut vreo 5 flori
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ale mele cred ca sunt protejate de zidul casei. Mai am si una alba clasica in gradina plantata tot in apropierea unui zid si la fel, nu a inghetat peste iarna.

Din cate am inteles, se pot proteja cu un "covor" de paie si frunze uscate. La mine nu a fost nevoie. Important este ca in locul respectiv sa nu stagneze apa peste iarna. Altfel putrezesc si ingheata.

Eu am constatat ca rizomii mei de cale peste iarna se afunda singuri in pamant din ce in ce mai adanc. Totodata, in perioada toamna-iarna isi maresc foarte mult volumul, plantele devenind din ce in ce mai bogate in anul urmator.
 

victoria

Active Member
multumesc frumos.La mine sunt in gradina sub un cais,deci voi pune niste iarba uscata peste pamant.Cand facem casa ii voi planta si eu langa casa :D
 

IULIA

Active Member
la mine cea roz este superba. are cam 10 flori acum.
si zapada? ca la mine ramine zapada cam toata iarna in zona verde.
 
Sus