Calla / Zantedeschia

adrianam

Well-Known Member
Din cei care au comandat anul trecut cale, ati avut succes cu ele?

As vrea sa comand si eu anul acesta un rizom-doua si as vrea cateva pareri inainte!
Mentionez ca eu le plantez in ghivece pe balcon- am unul nordic si unul sudic.
 

sicamin

Member
Si eu am cumparat de la SELGROS Cale, asa ca ma alatur celor care asteapta informatii. Erau albe, galbene, rosii si ciclam.
 

ste

Member
Eu am roz, initial a fost un bulb care s-a marit in timp si s-a divizat. Am plantat si in ghiveci si in gradina. Cel din gradina a mers cel mai bine, chiar a inflorit de mai multe ori.
 

dorinas

Member
Se recomanda plantarea a cel putin 2-3 rizomi intr-un ghiveci, pentru estetica, iar ghiveciul trebuie sa aiba cca 35-40 cm dimensiune.Daca se planteaza unul singur cred ca este suficient un ghiveci de 15-16 cm.Pamantul trebuie sa fie bogat in humus, pH neutru, bine drenat, un amestec de turba, mranita, pamant de gradina si nisip.Pamantul se mentine mereu umed.Ii place soarele diminetii dar la amiaza se umbreste. Se fertilizeaza de 2 ori pe luna, cand apare tija florala.Dupa inflorire se induce repaus prin rarirea udarilor si se pastreaza in pamant uscat pana in noiembrie daca a fost plantata primavara sau pana in februarie daca a fost plantata vara.
 

adrianam

Well-Known Member
Multumim pentru poza, am vazut-o in albumul de pe photobuket.
Sa intelegem ca a inflorit si cea din ghiveci?
Cat a fost ghiveciul de mare si unde a stat- la soare, la umbra?
 

mflorian

Member
ste a spus:
Am plantat si in ghiveci si in gradina. Cel din gradina a mers cel mai bine, chiar a inflorit de mai multe ori.
Şi eu am pus în grădină, dar se pare că nu am prea nimerit-o, deoarece nu a înflorit deloc. Cred că l-am plasat prea la soare, adică într-o zonă cu soare de dimineaţa pînă seara. Asta, probabil a dus la prea puţină umiditate în sol. Al tău, cîte ore de soare a avut? A beneficiat de condiţii mai speciale?
 

Alinuca

Member
Am si eu 2 albe dar nu mai vor sa infloreasca deloc.Le-am schimbat pamantul si degeaba.De obicei infloreau dar de vreo 2 ani nu mai vor.Ce ar putea avea?
 

mio

Member
Vin si eu cu o intrebare: Un balcon inchis cu expozitie estica e bun pentru calle ca tocmai mi-au cazut dragi si m-am lipit de 4 bulbi?
Tare sunt frumoase si as vrea sa le vad inflorite.
Mioara
 

adrianam

Well-Known Member
Pana la urma am luat si eu doi bulbi - unul galben si unul rosu.
Cel galben l-am plantat cam acum o saptamana si il voi tine in casa pana vad ca apare mugurele la suprafata pamantului.
Cel rosu il voi planta in maxim doua trei zile.
 

ghia_don

Active Member
Si eu am cumparat anul acesta doi bulbi, unul roz si unul rosu din Selgros, i-am plantat in ghivece, au deja cam 6-7 cm, dar as vrea sa-i pun in gradina, cind pot face asta? Toamna trebuie sa-i scot, sau pot ramine in gradina peste iarna?
 

adrianam

Well-Known Member
La fisa plantei se recomanda temperaturi intre 5-20grC
Daca noaptea sunt peste 5 gr C cred ca poti sa o pui in gradina.
Peste iarna ingheata in gradina- ii scoti bulbul si il pastrezi uscat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam asa arata anul trecut Calla mea.

In loc sa faca flori era cat pe ce sa moara. Dar am avut rabdare cu ea si acum luam totul de la capat.
 

mae

New Member
da, am primit cadou niste bulbi de cala pe la sfarsitul lui februarie cred si i-am plantat imediat.pana acum vreo 2 sapt le tineam in casa dar din lipsa spatiului le-am evacuat pe balcon si le merge super, oricum mai bine bine decat in casa desi aveau si soare si caldura..
 

adrianam

Well-Known Member
Eu facusem socoteala ca merg pe nord, unde cred ca le gaseam loc, dar pe sud! :roll:
Deja dau pe dinafara! Unde sa le mai pun?
Si mai astept si clematitele de la eutopia care trebuiau sa vina de o luna....
Cred ca o sa stau in picioare sa le admir ca pentru scaun nu mai am loc! :)
 

roxy

Member
adica in 2 luni ti-au inflorit? uauuuuuuu. abia astept. eu l-am pus de 2 saptamani si creste mai repede decat begonia (al carei bulb era si inmugurit).
e perfect spre sud si asa nu avea ce sa pun in camera mea (sud) pentru ca toate florile pe care le am sunt pretentioase la lumina soarelui.
 

dianatm

Member
Multumesc
La cala mea ii spune Black Star, intredevar este un violet foarte inchis aproape negru si eu abia astept sa se deschida floarea.
 

roxy

Member
cine a plantat bulbi de cale in aprilie in ce stadiu mai sunt? a mea a crescut si are 2 frunze mari dar parca stagneaza, iar floare...nici urma.
daca pun niste stimulent pentru inflorire :twisted: ?
 
Sus