Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iogamac

Member
gradinar1 a spus:
Simali, povestea e frumoasa dar nu cred ca se aplica si in ceea ce priveste azaleele. Rhododendronul de care amintesti tu este pare-mi-se, planta ocrotita de lege, intr-adevar splendida dar cine sa inmulteasca o asemenea floare si sa faca acest lucru la scara atat de mare incat sa devina cultivar??
Oricum, smardarul e o floare superba, mi-ar placea sa o vad in mediul ei natural, in creierii muntilor...
eu am capatat unul pe care l-am plantat la semi-umbra in gradina. l-am primit in aprilie (este poza postata mai sus, cand era in ghiveci) si era plin de flori...acum dupa plantarea in gradina...iata-l

pur si simplu a explodat cand l-am pus in gradina...fara prea multe menajamente, este plin de boboci si ii merge foarte bine
 

iogamac

Member
incerc sa fac o fisa a lui. deja am adunat oarece date, dar astept sa vad daca il pot inmulti prin butasire...va tin la curet...o sa pun si seminte, dar sa le descopar mai intai, apoi am inteles ca se dezvolta destul de greu...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iogomac, nu poate fi smardar - nu de alta dar daca e planta ocrotita de lege dupa cum spuneam nu poate fi cultivata in sere, zau!!! Oricum, de-abia daca esti sigura ca asta e floriciunea ta din gradina incep sa plang :rofl:
Am cautat si ieri smardarul asta, pe sus pe la Babele :) dar nu l-am gasit...mai caut in continuare :rofl:
 

iogamac

Member
gradinar1 a spus:
Iogomac, nu poate fi smardar - nu de alta dar daca e planta ocrotita de lege dupa cum spuneam nu poate fi cultivata in sere, zau!!! Oricum, de-abia daca esti sigura ca asta e floriciunea ta din gradina incep sa plang :rofl:
Am cautat si ieri smardarul asta, pe sus pe la Babele :) dar nu l-am gasit...mai caut in continuare :rofl:
pe eticheta scria Rhododendron kotschyi silver blue...astept zilele astea floarea si am sa postez o poza...nu te contrazic. astept sa vedem floarea si sa ne sfatuim daca e sau nu e...
 

mirela06

Active Member
Doamne, Dana , dar ce-o patit saracul? Vad ca pamint bun are, apa ai dai cit trebuie, ingrasamint natural si stropiri daca are rugina, sau alte probleme? Celelalte tulpini sunt inca verzi? Le-ai controlat?
 
A

Anonymous

Guest
florin daca sunt cu frunzele un verde mai deschis.mai brotacel si usor paroase sunt azalele de gradina
daca au frunzele verde inchis si cerate,si mai rotunde sunt rododendroni
azaleele suporta mai bine soarele,chiar au nevoie de mai mult soare
rodondendronii insa e bine sa stea la umbra,multa lumina dar nu soare direct pe ei ca li se "parlesc" frunzele
 
A

Anonymous

Guest
dana mie mi se pare ca bietul de el e "insolat"
pamantu ala par totushi cam greu pt el,poate niste pamand de acidofile?
io plima data i-ash pune "umbrelutza"
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dana, nu te speria.
Eu am doua azalee, plantate anul trecut direct in gradina de catre cei care ne-au facut amenajarea. Cainele nostru le-a ros si le-a jumulit si au ajuns cam in stadiu din foto numai ca fara absolut nici o frunza, niste bete goale:

Le-am scos din gradina acum vreo doua luni si nu m-am indurat sa le arunc, le-am plantat in doua ghivece cu substrat pentru plante acidofile.
Amandoua si-au revenit spectaculos si sunt pline de frunzulite noi - asa ca nu dispera.
Schimba urgent substratul - scoate din pamant si planteaza sau in ghiveci mare sau din nou in pamant dar OBLIGATORIU pamant de acidofile. Si daca gasesti si ceva ace de brad sau crengute de brad de pus pe deasupra ca sa pastreze umezeala si sa schimbe pH-ul solului e minunat.
Succes!
 
A

Anonymous

Guest
iogamac asha sunt si ai mei ,cei pitici si florile sunt violet si lila
 
A

Anonymous

Guest
gradinar 1 -nu mai exista rododendroni la cota 2000?
adica nu mai sunt muntzii"roshii" la vremea asta?
inca o amintire a copilariei ,spulberata
 

dana

Member
Tot citind am ajuns la concluzia ca rodo meu ar fi de fapt azalee de gradina;frunzele sunt paroase si de un verde mai deschis.
Este luat cu japca de vreo 2 saptamani de la cumnata care-l tinea in ghiveci si a ajuns cum il vedeti.
Si am luat hotararea ca,daca nu i-a convenit in ghiveci atunci sa incercam in gradina.
In groapa care i-am facut-o am pus pamand de acidofile si doar deasupra cam 1 cm am completat cu pamant din gardina ca nu mi-a ajuns cel special.
Si in gradina sta de vreo saptamana si parca am vaga impresie ca i-ar da frunzulite.
Pozitia lui este partial insorita si acum intrebarea intrebatoare - daca ud gradina cu furtunul si frunzele sunt udate oare se pateaza de la apa?
Si oare stie cineva cu exactitate daca e azalee sau rodo?
ca pareile sunt impartite dupa cum suna si titlul sectiunii - ca ar fi una si aceeasi planta :?
 

dana

Member
si inca ceva - am taiat din curiozitate o crenguta si era verde deci pot spune ca am sanse mari sa rezolv ceva,nu?
 
A

Anonymous

Guest
dana e cam ce am zis si io mai sus,ca suporta mai mult soare dcat rododendronii (aceeashi familion)
am vazut in anglia si in state cateva gradini de rododendroni si azalele
ceva de vis
 

iogamac

Member
Elf_a a spus:
iogamac asha sunt si ai mei ,cei pitici si florile sunt violet si lila
da, asa e al meu...pitic cu flori lila. acum ii dau boboci si am vazut ca sunt mai intens colorate. mie mi l-a adus un fost coleg de scoala care se ocupa cu amenajari de gradni si in general are plante netratate chimic, deci nu prea am surprize sa nu le mearga bine. el mi-a spus ca este bujor de munte, iar pe eticheta lui scria Rhododendron silver blue.

PS scuzati ca scriu fara litera mare la inceput de propozitie, dar mi-e mai usor :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dana, daca are frunze mai paroase si mari este rododendron - azaleea are frunzele micute, finute si mai deschise la culoare.
Parerea mea e ca vorbim despre un rododendron. Daca ai taiat o crenguta si e verde, e ok - substratul zici ca e si el ok...
Umbra, pamant potrivit si ceva "mancarica" (fertilizante) si ar trebui sa-i mearga ok.

Elf_a, n-am gasit la Babele decat anemone, ceva primule salbatice movulii, muschi inflorit si o campanula - deci smardarul nu e chiar atat de usor de gasit...din pacate
 
A

Anonymous

Guest
gradinar1
acu cativa ani inca se "inrosheau muntzii" in iunie de la florile lor si cand treceai pe langa ei te invaluia parfumul lor dulce si suav
e drept ca era prin 2000..intre timp or fi calcat pe acolo multzi "doritori de amintiri) pacat
in anii 90 erau considerati una din minunile naturii
si multi straini veneau sa-i vada si sa-i filmeze
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus