Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nick1971 a spus:
al meu a facut doar o floare
cred ca e bobocul care a rezistat sub zapada, ce a fost deasupra au fost afectati de ger, important e ca nu l-am pierdut si anul viitor poate nu va avea parte de o iarna la fel de grea
Arata foarte bine! Al meu, luat anul trecut de la Simfonie, a fost de-a dreptul distrus de ger...jumatate din tufa a murit. Bine ca n-a murit de tot!!
Si fiindca am fost cuminte, uite ce-am primit :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc frumos, fetelor! Pacat ca azaleele nu infloresc decat o data pe an!
Dalia, nu are nici un tratament special. Nici macar ingrasamant. Este doar plantat intr-o zona umbrita, are soare numai la rasarit si apus.

Nick e foarte frumoasa culoarea. Nici nu stiam ca pot fi atat de parfumate! Sper ca iernile urmatoare sa nu mai fie atat de grele ca aceasta.

Mada, a ta care a fost afectata de ger e tot din cea cu frunze cazatoare? Ma gandesc atunci ca pe a mea a jutatat-o faptul ca e plantata langa un zid, posibil sa o fi protejat putin de vant. Ca in rest, la cat de maricica, a avut toti bobocii deasupra zapezii.

E superb rodo alb! Sa ai parte de el! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor!
Carmen, cred ca aici e problema la mine - e o azalee normala, cu frunze vesnic verzi. Sub greutatea zapezii frunzele s-au rupt, sau uscat, s-au maronit, ce mai, arata jalnic tot ce a fost sub zapada. Si a stat intr-o zona mai ferita, cumva aparata de zidurile casei dar degeaba.
Rodo alb l-am primit de la o prietena al carei caine (pe care l-am gazduit cateva zile) a fost atat de zgubilitic ca mi-a distrus o tona de flori (imi venea sa-l scalpez!!).
Pana la urma si florile si-au revenit (nu toate) si eu am primit un rodo superp. Poate asta scapa iarna viitoare...ca mi-i s-a acrit sa pierd plante...
 

nick1971

Active Member
eu i-am facut anul trecut cadou unei prietene un rhodo genul asta, nu s-a invrednicit sa-l puna in gradina, l-a tinut pe o terasa, si in primavara avea o frumusete de rhodo inflorit, era un bulgare de flori, poate genul asta cu frunze vesnic verzi o fi mai sensibil :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus