Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Am plantat si eu in gradina de la munte vre-o 5 rhodo anii trecuti si doua azalee pitice de gradina. Din cinci, doar 2 au rezistat deocamdata si vad ca au boboci. Azaleele au rezistat si ele dar nu am vazut boboci deocamdata.
Astazi am vazut pe langa Dragasani, la o poarta, diferiti arbusti de vanzare, dintre care unii cu flori. Am oprit si nu am putut rezista tentatiei de a lua o azalee cu flori mari, roz. Azaleea japonica Purple splendor. Care este chiar o splendoare. O voi duce tot in gradina de la munte. Poate rezista mai bine decat rhodo!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl:
Nu vreau sa rasucesc cutitul in rana, dar varietatea asta cu frunze cazatoare e noua la noi si nu stiam multe despre ea.
Spre deosebire de rhododendronii si azaleele obisnuite, aceasta chiar creste! Nu mi se mai lungesc urechile asteptand sa devina mai bogata.

Asa arata la cumparare, acum un an.
 

nick1971

Active Member
:visator: e minunata! sa-ti traiasca! a ta are miros?
a mea inca nu a inflorit, anul trecut pe la jumatatea lunii mai a inflorit, daca mai gasesc pe undeva anul asta imi mai iau una, a trecut cu bine peste 2 ierni si mai ales peste iarna asta grea
 

Dea

Active Member
ce superba este mymo! :visator: Si culoarea este minunata! Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este frumoasa, Mymo. Sa-ti traiasca si sa se faca mare-mare :D

Si a mea in toata splendoarea:


Nick, am mirosit-o si nu este deloc parfumata.
 

Dea

Active Member
Caramell, a ta face senzatie aici in topic! :D Este frumoasa foc, plus ca e si inalta! :clap:
 

nick1971

Active Member
al meu a facut doar o floare
cred ca e bobocul care a rezistat sub zapada, ce a fost deasupra au fost afectati de ger, important e ca nu l-am pierdut si anul viitor poate nu va avea parte de o iarna la fel de grea
 

bradut

Well-Known Member
Carmen, este superbaaa! Ii aplici vreun tratament special de arata atat de bine? De culoare, nu mai zic nimic, e :visator: !
 

nick1971

Active Member
Caramell a spus:
Este frumoasa, Mymo. Sa-ti traiasca si sa se faca mare-mare :D

Si a mea in toata splendoarea:


Nick, am mirosit-o si nu este deloc parfumata.
acum am vazut ca ai scris ca nu are miros :oops:
daca as putea sa trimit mirosul la al meu la voi...
 

bebe Iris

Active Member
Creste puiul meu, merge foarte bine, cum altfel !?! Are papica, iubire, apa, tot ce-i place :D Multumesc de intrebare!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus