Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mymo

Active Member
Bradut,cred ca la tine e mai frig decat la mine,ieri am taiat forile uscate de la Nova Zembla.
E foarte frumos :D
 

bradut

Well-Known Member
Da, aici e mai frig. Vremea e mai intarziata chiar si 2-3 saptamani fata de alte zone.
 

carmenushka

Active Member
Ajutooor! rhododendronul meu are probleme! Frunzele lastarilor noi sunt pline de un puf ca cel de piersici, ca un praf galbui asa, si se ofilesc. Ce sa fac?
 

bebe Iris

Active Member
Ce faceti daca sunt 2-3 crengute uscate la baza rhododendronului? le taiati? n-as vrea sa-l "supar" cu ceva. :)
 

elianna

Well-Known Member
La mine situatia e mai delicata. Am fost cadorisita cu 2 rhododendroni si nu prea stiu ce sa fac cu ei. Sunt de cca 40 cm exclusiv ghiveciul si sunt plini de boboci. Mi-e frica sa-i plantez inca. M-am gandit sa-i las anul acesta in ghivece ca sa vad daca se acomodeaza cu locul in care vreau sa-i plantez definitiv. Oare e bine? Unul este Gomer waterer cu flori roz si celalalt Catwbiense gradiflorum cu flori rosii.
 

elianna

Well-Known Member
Ma gandisem sa nu-i supar :) dar daca se poate... Si la iarna cum ii protejez? le pun o mantie usoara sau trebuie ceva mai gros?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Rhododendronii sunt rezistenti la temperaturile scazute. Trebuie protejati doar de soare atunci cand solul e inghetat. Ei incearca sa se protejeze rasucindu-si frunzele, dar soarele ii poate deshidrata rapid. Asa ca un remediu la aceasta problema e umbrirea lor prin acoperirea cu cetina. De asemenea se uda iarna in zilele insorite daca solul e uscat.
 

elianna

Well-Known Member
Multumesc Adina. Am sa-mi fac curaj sa-i plantez in gradina. Doar sa se mai usuce putin pamantul ca acum e prea moale ca sa pot intra.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus