Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Doi roscati Scarlet Wonder si Gartendirektor Gloker:


Se pregateste de inflorit Azalea Gibraltar (portocalie, cu frunze cazatoare)
 

Dea

Active Member
Caramell, ce minunatii! :visator: Sa te bucuri de ele! :D Imi plac enorm azaleele si cele de interior, dar si cele de gradina. Cu cele de interior, nu am prea avut succes si de aici, retinerea in a achizitiona de gradina, dar le admir la toti cei care le au! :D
 

Pocalinda

Member
Carmen mi-m luat si eu o Scarlet Wonder dar nu am curaj s-o pun in pamant. Tocmai ce i-au trecut florile si ma uit la ea sa-mi fac curaj.Tu le ai la umbra, prin iarba, ce fel de pamant?

Multu :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Dea.

Azaleea de gradina si rododendronii sunt plante ce rezista fara protectie iarna in locuri mai adapostite. Problema cu ele este insa vara, cand sorele e foarte puternic si e seceta. De aceea, se planteaza la umbra.

La mine in gradina, am momentan o singura zona ce pastreaza umbra in timpul zilei si soare doar dimineata devreme si seara. Tot acolo, pamantul se mentine mai umed. Nu e pamant special pentru acidofile si nici ingrasaminte sau ace de brad nu le-am pus. Este al treilea an de cand sunt plantate acolo, au trecut cu bine peste 2 ierni. Iarna trecuta, din cauza umiditatii, pamantul in zona respectiva a inghetat. Un trandafir ce il plantasem langa ele in toamna, l-am scos in primavara pe jumatate decedat si cu radacinile incastrate intr-un cub de gheata. Rododendronii nu au fost insa afectati de solul inghetat.
 

bebe Iris

Active Member
Caramell a spus:
Doi roscati Scarlet Wonder si Gartendirektor Gloker:


Se pregateste de inflorit Azalea Gibraltar (portocalie, cu frunze cazatoare)
:D ce frumoase sunt!!!
Pe mine ma dezamagesc ale mele, au facut muguri dar sunt de frunze, nici urma de flori :( Oare din ce cauza? :? Cand le cumpar sunt pline de flori si in anul urmator nu mai fac flori, dar sunt sanatoase si fac frunze noi. :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
A mea n-a inflorit. Sta ca bleaga in coltul ei de gradina si nu zice nimic. Rusine sa-i fie.
 

mymo

Active Member
Primul care a dat startul,nu sunt deschise toate florile dar nu am mai avut rabdare...

O sa va stresez cu el si cand este inflorit la maxim :)
 

elianna

Well-Known Member
Doina, daca te pricepi la prins din lastari, iti dau eu. Acum au inflorit amandoi dar n-am avut timp sa pun pozele.
 

mymo

Active Member
Bebelu,am si eu unul din aia mari care are foarte putini boboci,mai multe frunze.Nu stiu de ce,pentru ca toti 15 au avut acelasi tratament,plus de asta unul l-am pierdut si unul este pe duca.Cred ca si din cauza iernii care a fost grea si lunga....zic.
 

ghia_don

Active Member
Elianna, am inteles ca prinderea din lastari e dificila, asa ca nu ma complic.. :D
Oricum, multumesc mult pentru oferta!! :hug:
 

stefanos22

New Member
Cumparat-am un rododendron galben de la MultePlante si as avea nevoie de un sfat: cei de la magazin spuneau ca trebuie protejat doar in primii doi ani (iarna).Problema este ca pe aici temp scade frecvent pana la -20 -25 (iarna asta chiar -27). Protejat fiind , rezista la astfel de temperaturi , sau mai bine sa-l pun intr-un ghiveci si sa-l bag intr-o camera racoroasa peste iarna?
 

bebe Iris

Active Member
Rezista fara probleme. Se protejeaza cu crengute de brad frunzele pentru a nu le afecta soarele de iarna, nu radacinile. :D
 

bebe Iris

Active Member
mymo a spus:
Bebelu,am si eu unul din aia mari care are foarte putini boboci,mai multe frunze.Nu stiu de ce,pentru ca toti 15 au avut acelasi tratament,plus de asta unul l-am pierdut si unul este pe duca.Cred ca si din cauza iernii care a fost grea si lunga....zic.
Multumesc Mymo! :( Cred ca trec si eu pe bujori, ca imi par mai rezistenti...
Le-am pus si ingrasamant, i-am si udat, nu stiu ce sa le mai fac :nu stiu:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu problema asta o am la camelii, Din muguri apar doar frunze. Am si eu un rododendron care anul acesta nu a inflorit.
 

carla

Active Member
A inflorit si la mine unul rosu

L-am cumparat acum o luna cu muguri florali foarte mari, deci nu-i meritul meu :mrgreen:
In schimb Sappho cumparat primavara trecuta din comanda comuna mi-a oferit o surpriza cam neplacuta, in loc sa fie alb cu mov a iesit alb cu verde

Deci tzeapaaa! :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus