Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

mymo

Active Member
Ce incurajare? sunt vanata de invidie ca nu am si eu unul deschis la culoare ca al tau :x
Glumesc,bineanteles,dar deja am facut o listuta cu urmatorii :)
 

mirela06

Active Member
Pai da, daca ai unde sa-i pui. Eu cred ca sunt obsedata. De-abea ma abtin sa nu incarc dramul ala de loc, de plante. :D
 

GabyHila

Member
Mirela06 sunt oficial si eu fan la rodo`ului tau! de unde la-i luat cu culoare aia minunata? exraordinar de frumosi si mari! piticaniile mele o sa se faca in 10 ani asa mari... na ca m-am bosumflit! :|
 

mirela06

Active Member
:rofl: Pai acum 2 ani , au venit de zilele Severinului, de la Alba-Iulia, cu flori. De acoloam luat si atunci am dat pe el 160 roni/buc. Sotul stie ca mai putin :rofl: Au mai avut si alte culori si am colectat butasi de la fiecatre, dar nu mi s-a prins nici unul din 11.
 

lili

Member
Florile fanate se elimina. Planta nu trebuie sa isi risipeasca energie pe seminte. Valabil pentru orice planta doar in cazul in care urmarim o recolta de seminte :wink:
 

adrianam

Well-Known Member
Mirela, daca tu ai dat 160 roni pe bucata, inseamna ca este bine daca ii iau cu 50 roni, neinfloriti, de la expoflora. :?
 

mirela06

Active Member
Pai este bine, dar esti sigura ce cumperi? :? Dar , daca ma gindesc, la pretul asta, chiar ca ar merita. De marisori, sunt marisori? Sa ai grija la ce cumperi!
 
A

Anonymous

Guest
160 de roni mi se pare imens
aveau la hornbach cam la jumatea lunii mai unii cu 90ron
 

mirela06

Active Member
Stiu Elf-a, dar au fost mari si plini de flori. Am fost incintata si i-am luat. Dupa ce au facut, prima data flori, nu am stiut cum sa le tai si ca o, nu vreau sa spun, am taiat bine :cry: Anul acesta au facut flori la fel de multe, cel crem, dar cel ciclam , cred ca nu i-a convenit ce am facut cu el si nu numai ca le-a redus, dar abea acum incearca sa se mai inalte. :( Si acum s-au adus rhododendroni, dar la unele florarii. Mai mici ca ai mei, 252 roni, sau 2milioane 252 lei vechi. Ei acum ce zici? Nu am facut eu bine ca i-am luat si cu cit i-am luat?. Vezi ca-s buna de afaceri :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Cei la 50, de la Expoflora, sunt cam ca ai lui Bradut, dar au florile trecute. M-am uitat cu atentie la ei si am vazut ca unii au pete maronii pe frunze, probabil este vreo boala?
 

mirela06

Active Member
Asta siiigur. Poate de aceea au lasat si la pret. Este un fung. Daca nu sunt atacati rau pot fi tratati, far dusa o frunza la fitosanitar.Si sa nu faca nimeni ce am facut eu stiind cum sa procedez si fiind de acord cu ideile altora. Cred ca mi-am distrus mosmonul. Iertare ca am adus vorba aici, dar din greselile altora , invata altii :cry:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus