Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

adrianam

Well-Known Member
Ce mai fac rhododendronii din gradinile voastre?

Eu am plantat in zona de dealuri- Pades, un rhododendron somon (luat de la Baumax), anul trecut prin mai, cand era inflorit.

A rezistat peste iarna dar acum mi se pare ca are frunzele mai mici si pare cam degarnisit, parca nu ii merge bine. Nu am vazut nici muguri florali la el.
Acum cateva saptamani am mai plantat tot acolo un pui de rhododendron rosu luat din Praktiker.
 

v.cristina

Active Member
la mine sunt binisor ...cu toate ca iarna a fost destul de dura au scapat cu viata si sunt plini de boboci ...abia astept sa infloreasca


la unul din ei din pacate a facut cainele de cateva ori pipi si s-a cam inegrit jumatate ...sper sa-si revina :cry:
 

mirela06

Active Member
Rododendronii mei fac la greu frunze si sper ca anul acesta sa ma rasfete iar cu florile lor minunate. Taare greu cresc, dar de anul trecut de cind i-am pus afara in gradina, tare s-au mai stufit. Si daca ma gindesc au toata vara soare, dar si apa si imgrasamint, la greu. :)
 

mirela06

Active Member
Pai ai mei saracii cred ca nu au incotro si s-au invatat unde i-am pus. Sunt stufosi si plini de muguri de frunze, iar anul trecut, chiar si in soare, au facut flori si frunzulite, dupa ce i-am pus in pamint :D
 
A

Anonymous

Guest
io am rododendroni .vreo 8-9 si o azalee de gradina
azaleea de gradina are frunzele verde brotacel si putzin paroase
rododendronii au funzele verde inchis(verde de china) si frunzele cerododendronii sunt pushi intre terasa acoperita a casei si oarecum la umbra unor paulownii stufoase,spre est
au lumina multa si soare dimineatza pana in 11
azalee e mai la soare si mai putzin umbrita.....doar marginea coroanei de la paulownii
in primi ani ,cand si rododendronii erau mai putzini le faceam niste cutii de lemn ,din resturile de la cofrajele casei si in jurulor,in cui,puneam fan uscat
acu sunt de ceva ani in curte si nu le mai fac cutii,pun crengi de brad si coceni pe ele
si la radacina clematitelor la fel
azalee de casa le ingrop intr-o groapa delimitata de niste scandurele in care anual schimb pamantul (acid,special de azalee)
 

Ari

Member
Au adus la Baumax rododendroni si azalee - minunate, toate culorile, si tufa, si copacei . Dar sunt tare pretentioase.
Eu am 2 rododendroni, de anul trecut si 2 azalee. Au rezistat peste iarna, au boboci, dar simt ca nu e in regula cu ei. Au frunzele usor schimbate la culoare . Am gasit la radacina unuia o soricel - cred ca si-a facut cuib acolo .
Sa speram ca nu mor, au radacina acoperita dar .... nu stiu ce sa le fac . Voi ce parere aveti ?
 

simali

Member
In Romania creste salbatic in Carpati - si la inaltime, in geruri - o specie splendida de rhododendron numita "rhododendron kotschzi", popular "smardar". Din florile lui se prepara un ceai ceaiuri deosebit de parfumat. Cred ca ar fi specia ideala pentru cultivat in gradinile noastre. Foarte multe dintre speciile importate care se gasesc acum de vanzare se vor dovedi, pentru multa lume, bani aruncati pe apa sambetei. Din asta insa poate iese ceva bun: pana la urma poate se mai aclimatizeaza si alte specii.

Dar toata saga asta cu rhododendronii si cameliile de la noi imi aminteste de un localnic de pe o insula greceasca foarte arida si salbatica, unde apa se aducea cu vaporul de la Athena, care nu pricepea de ce consatenii lui cultiva in disperare... trandafiri... Stiti, in satul ala Buganvila crestea singura, fericita si intr-o veselie...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Simali, povestea e frumoasa dar nu cred ca se aplica si in ceea ce priveste azaleele. Rhododendronul de care amintesti tu este pare-mi-se, planta ocrotita de lege, intr-adevar splendida dar cine sa inmulteasca o asemenea floare si sa faca acest lucru la scara atat de mare incat sa devina cultivar??
Oricum, smardarul e o floare superba, mi-ar placea sa o vad in mediul ei natural, in creierii muntilor...
 
A

Anonymous

Guest
in iunie se inrosheau muntzii bucegi
de fapt valea dorului
din pacate acu mai gasesti ici si colo "petecutze"
Azi am umblat prin obi si hornbach
de la obi mi-am luat un rodendron galben citron..........absolut fantastic(culmea ca e si usor parfumat) iar de la hormbach 2 pitici violet(2 nuantze)
am mai avut acu 2 ani ,asha violet ,dar n-au supravietzuit in curte
pe astia o sa-i pun sub pauglonii si in umbra unei clematite lila si a unui trandafir urcator orange
incerc sa ma mai documentez si sa vad daca nu cumva scrie rodondrenoni si ei de fapt sunt azalee si trebuie mutatzi la iarna in casa
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Exista rhododendroni care rezista foarte bine la soare ... si altzii la care soarele nu le place mai deloc.
Trebuie stiuta denumirea soiului si daca se preteaza la soare sau nu. Cei a lui Mirela06 se pare ca se preteaza la soare. Cred ca aia ar fi cei mai de dorit... si da, cu cit sint mai stufosi cu atit mai mari shansele sa treaca iarna bine.
In ceea ce priveste smirdarul..... exista o explicatie foarte logica de ce ii place sa creasca in munti si nu la campie/deal. In numti e protejat peste iarna cu un strat de zapada serios si are si suficienta apa mai tot timpul anului.

Ar fi interesant totusi de vazut ce aroma are ceaiul de smirdar. Daca are cineva poze facute cu el il rugam sa posteze.

Aici e o poza cu el infloare... dar pare roz mai degraba decit rosu...in muntii piatra craiului....

 

mihai63

Member
Cum proceda-ti cu azaleea de gradina?Toamna o scoate-ti din pamant si o mutati in casa?
Pun aici cateva poze,precizez ca azaleea aceasta se numeste Maruscka



Am plantat ghiveciul la umbra unui prun,deoarece am inteles de la vanzatoare ca ii prieste la semiumbra si mai apoi o pot muta in alt ghiveci(mai mare) numai dupa ce ii trec florile.Asa sa fie?
Multumesc!
 
A

Anonymous

Guest
Ari a spus:
Au adus la Baumax rododendroni si azalee - minunate, toate culorile, si tufa, si copacei . Dar sunt tare pretentioase.
Eu am 2 rododendroni, de anul trecut si 2 azalee. Au rezistat peste iarna, au boboci, dar simt ca nu e in regula cu ei. Au frunzele usor schimbate la culoare . Am gasit la radacina unuia o soricel - cred ca si-a facut cuib acolo .
Sa speram ca nu mor, au radacina acoperita dar .... nu stiu ce sa le fac . Voi ce parere aveti ?
io le-am luat de OBI pamant pt rododendroni,dar merge si cu pamant pt conifere si cu scoartza de conifere
cel mai bine e sa fie umbritzi bine
la mine aia umbritzi au boboci ,cel care e mai la soare (deshi a fost cumparat mult mai mare) e mai prapadit........da il rezolv io...ii intind pe deasupra o clematita.umbrela! :twisted:
 
A

Anonymous

Guest
mihai63 a spus:
Cum proceda-ti cu azaleea de gradina?Toamna o scoate-ti din pamant si o mutati in casa?
Pun aici cateva poze,precizez ca azaleea aceasta se numeste Maruscka



Am plantat ghiveciul la umbra unui prun,deoarece am inteles de la vanzatoare ca ii prieste la semiumbra si mai apoi o pot muta in alt ghiveci(mai mare) numai dupa ce ii trec florile.Asa sa fie?
Multumesc!
asta e azalee de interior!
io le-am facut o groapa,am marginit-o cu scandurele ,am pus pamant pt rododendroni in groapa si le-am ingropata acolo
la toamna le scot frumushel si le replantez in ghivece(le merge bine asha si e ca si cum le-ash schimba pamantul si primavara si toamna)
dar potzi sa si ingropi ghiveciul partzial sau total in pamant sau varianta si mai putzin traumatizanta faci groapa cu scandurele si pamant acid si ingropi in ea un ghiveci de ala de plastic cu multe gaurelesi acolo plantetzi azalee
 

GabyHila

Member
Buna dimineata:)

Anul acesta am luat si eu doi rodo din Baumax. Le-am facut groapa mare (40 x 40) am pus mulch in fundul ei si pamant pt rodo in toata groapa. Sunt la umbra unui conifer si par sa o duca bine.

Rodo rodu: http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... wVm_ph.jpg

Rodo galben: http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... gjZ_ph.jpg

Cel mai tare m=au impresionat rododendronii din Germania de nord. E fruig, vant, zapada si totusi se dezvolta in tuge gigantice. Daca gasesc o poza o sa pun!

Ideea e ca nu i-as muta la toamna. Le pun mulch pe langa tulpini si sper sa traiasca.
 

mirela06

Active Member
Rhodendronii mei (la pag.10) sunt de acum 2 ani afara si-s bine merci. Chiar au mai crescut si inflorit mai bogat. Oricum ma bate gindul sa cumpar si eu galben, rosu intens, alb simplu si mov.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus