Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Hariclea

Member
Nu m-am abtinut si mi-am luat si eu din Hornbach 3 rodo rosii-foc! Le-am pus ace de brad la radacina, sper sa se acomodeze cu bine la mine! Deocamdata cred ca le place ploaia:
 

ami

Member
:eek: Ce frumoase sunt :cry:
Credeti ca am si eu sanse pe la Expoflora :) (pana se gaseste si pe aici vreun Hornbach sau altceva)
Ca doar se apropie si de Slatina :wink:
 

Floria

Active Member
Am cumparat si eu trei Rhodendroni pe care i-am plantat in gradina in pamant normal. Au inflorit frumos.
 

angela draganoiu

Active Member
ami a spus:
De unde-i cumparati voi :?:
Ami eu am vazut la simfonia lalelelor mai toti comerciantii aveau rhododendroni de toate culorile dar am vazut si pe la florarii. cred ca daca te duci la un bricostore sau Practiker, care au si sectie de gradina, poti inca sa mai gasesti iar preturile nu sint foarte mari.
 

gabry

New Member
Sint foarte frumoase, dar nu se tine in soare, supt un copac, nui place soare direct, daca azalea cu timpul poti sa o pui la soare rhododendrii nu, mor.
Acelas lucru ca pentru camelii le arde soarele.
Le place pamintul acid
Eu am doi unu e cumparat frumos mai are cite o pata pe el, altu e patat tot se vede ca nu a fost ingrigit deloc, le schimb pamintul.
Sint flori rezistente, cum faci cu azalea si cameliile asa faci si cu el, eu le tin toate la umbra la care le-am schimbat pamintu stau toate bine, nu le place sa le pui ingrasamint mult, nicidecum lichid, mai bine di asta in boabe, foarte putin, o jumatate di lingurita poate putin mai mult, si foarte rar in doua trei luni, am pus eu ingrasamint lichid la o cameliie cat pe cat sa moara acuma sta bine, nu le pun in gradina ca e mica si soare stau toate in ghivece :D
Cu ingrasamintul vezi cu timpul poti sai pui un pic mai mult, sa vezi ce face, dar nu le place esagerat, apa sa fie umid nu tot timpul.
 

carmenn

Member
Cat ati dat pe azaleea de gradina cele care v-ati cumparat acum ?
Am vazut una alb si una roz, si as vrea sa mi le cumpar, insa inca analizez locul de plantare, sa caut un pic de umbra...si sa merg la padure dupa pamant de sub brazi... :)
 

sorina

Active Member
a

Stau bine merci la umbra si am sa va arat cu se dau in spectacol . Astazi le fac o poza .
 

Hariclea

Member
Eu nu mai stiu foarte bine, ca le-am luat din Hornbach si am luat mai multe de-odata, dar parca au fost 30 RON, daca nu ma insel...
 

angela draganoiu

Active Member
simbata la Hornbach erau cu preturi incepind de la 32 ron si pina pe la 50 ron, cam asa. dar uite ca Vali spune ca aveau gargarite negre care sint foarte daunatoare asa ca ...........
 

albela

Active Member
Am cumparat azi o planta pe care scrie rhododendron. Atat, fara nici un fel de alte informatii de plantare, ingrijire. Arata asa

E de gradina? Pot sa il plantez acum?
 

albela

Active Member
Va rooog, spuneti-mi daca e intradevar de gradina ca as vrea sa il plantez. Seamana foarte mult la frunze cu azaleea de interior pe care o am din primavara, si ma gandesc sa o fi tot de interior...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus