Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

GabyHila

Member
Albela sunt foarte frumosi amandoi! Uimirea mea este totusi marimea. In Germania, in nord am gasit sate si orase intregi ticsite cu tufe gigantice de rododendron! Daca ar creste incet, ar trebui sa fie de vreo 200 de ani tufele alea! Pun poze dupa masa, ca aici nu am!
 

mirela06

Active Member
Sa-ti traiasca Tzhushuca. Zplendizi, eu ti-am mai spus ca, mai ales cele 2 flori , sunt o minune :wink: :rofl:
 

daisy111

Active Member
Am vazut si eu la Brico ca aveau multe mari cu aceeasi culoare ca a Sorinei,mov batut....o minunatie!!! :visator: Tare mult mi-as fi cumparat si eu una,dar nu am unde sa o tin :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La Gardena pe DN1, intre Saftica si Tancabesti au expus pe marginea drumului niste rododendroni uriasi plini de flori: mov, grena si portocaliu. N-am rezistat si am intrat sa vad florile si-am intrebat si de pret: 2600 RON :rofl: :rofl:
Foarte ipotetic vorbind :) mi-ar fi placut unul dar ma intreb nu numai cum il plantezi ca probabil sapi folosind un buldozer si-l scoti din ghiveci cu macaraua dar si daca-l lasi in ghiveci - cum poti sa-i schimbi pamantul? Ghiveciul in care statea avea cred 1,5m in diametru pentru ca erau ditamai arbustii de 2m in inaltime...
 

mirela06

Active Member
Sa-ti traiasca. Nu am vazut asa colorit, iar Humboldt-ul parca este o orhidee. Doamne ce superbi :hug:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, mymo, sa-ti traiasca.
Cum i-ai plantat - ai pus pamant special? Ma intereseaza daca se poate delimita cumva zona in care plantezi acidofile de restul gradinii, ma gandeam sa captusesc cumva cu fibra de cocos dar nu stiu daca e o idee buna.
Eu am de plantat 3 azalee si as muta si o camelie pe langa ei ca au cam aceleasi cerinte: sol acid, soare putintel...
 

mymo

Active Member
Am facut groapa si am pus pamant pt.acidofile,am plantat planta si pe langa ea am pus tot pamant pt.acidofile.Asa am facut si la primul si sunt foarte multumita de el.I-am plantat intr-o zona unde au doar cateva raze de soare pe la 17-18.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus