Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

iogamac

Member
elf_a eu l-am plantat in semiumbra, cand l-am primit avea florile pe trecute (sfarsitul lui aprilie) si l-am plantat dupa ce au trect florile. acum are crengute noi iar in varful lor sunt bobocei. zilele astea se deschide unul, asa ca astept cu infrigurare...
 
A

Anonymous

Guest
foarte bine ai facut,dar ai grija sa-i pui pamant de acidofile in jur si poate ii gasesti si ingrashamant de acidofile
in principiu infloresc o data pe an,dar cine stie poate vor si in august.io sper
 

iogamac

Member
pun o poza mai tarziu ca nu am aparatul acasa...a inflorit si are o culoare muuuuuuuuuuuuuuuult mai intensa decat cea a florilor din aprilie, aproape mov, iar aspectul este al bujorului de munte.
 

mymo

Active Member
Credeti ca mai infloreste o data anul asta?

Eu sincer ma cam indoiesc,dar poate stiti voi mai bine :D
 

mirela06

Active Member
Eu, cu Magda am cumparat flori multe si iaftine. Am avut norocul de expozitii de flori. Astfelam achizitionat si un rhododendron cu flori mov (acum s-au petrecut) variegata. Ciudet este ca din aceeasi tulpina creste o creanga simpla, fata tarcatura. Am dat un pret de numai 39 roni :eek: . si este inalt de aproape 1 m. Asa noroc, nici ca se putea. L-am pus in gradina si vad ca-i fericit :marfa: :) http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/VK ... TUMDJEPBBE
 

aleynad

Active Member
Moderator
am cumparat si eu un rododendron in primavara din piata, era pitic .
L-am plantat in gradina si mi-a facut niste flori superbe lila aprins, era ca o minge de flori, apoi s-au trecut si incepuse sa-i dea lastari noi, dar cand au inceput caldurile pe la inceputul lunii iunie s-a uscat dintr-o data, desi ii pusesem pamant acid special
Si-mi pare atat de rau :cry: :cry: :cry: ca era tare frumos
 

iogamac

Member
aleynad a spus:
am cumparat si eu un rododendron in primavara din piata, era pitic .
L-am plantat in gradina si mi-a facut niste flori superbe lila aprins, era ca o minge de flori, apoi s-au trecut si incepuse sa-i dea lastari noi, dar cand au inceput caldurile pe la inceputul lunii iunie s-a uscat dintr-o data, desi ii pusesem pamant acid special
Si-mi pare atat de rau :cry: :cry: :cry: ca era tare frumos
nu renunta. si eu am patit la fel si apoi i-au dat frunze noi
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai te cred, iogamac! :D
eu m-am gandit ca s-a uscat de tot si m-am hotarat sa-l scot din pamant si sa-l arunc, daca tot i se uscasera lastarii, dar sa vezi surpriza cand l-am scos din pamant racacinile erau inca vii si foarte sanatoase, asa ca l-am plantat intr-un ghiveci cu tot cu balotul de pamant, l-am udat bine si acum astept sa vedem daca o sa-i dea lastari
 

mirela06

Active Member
Orce planta are de suferit cind este schimbat locul in care s-a invatat. Le trebuie timp sa se adapteze si sa ne cunoasca. Daca le place repede-si arata recunostinta :rofl:
 

anadometia

Member
Buna, astazi am cumparat de la Obi , la reducere un Rhododendron repens " Scarlet Wonder" cu doar 9,99lei si nu stiu daca il plantez acum in gradina sau il tin in ghiveci pana la primavara ? Va rog sa ma ajutati, sunt novice in cresterea lor. Am citit tot topicul,dar nu as vrea sa gresesc si sa-l omor inainte de al vedea inflorit .
 

mymo

Active Member
Toamna e cel mai bine sa plantezi rhododendronii,le trebuie pamant pentru acidofile si multa apa,si le place la umbra,din cate am vazut pe net Scarlet Wonder e rosu,foarte frumos si FOARTE bun pretul.
Sa-ti traiasca si sa te bucure cu flori multe.
 

mirela06

Active Member
Din greseala, am rupt o ramura de rododendron, acum , mai bine de o luna. Mi-a parut rau de ea si am pus-o in apa. Este verde si bine merci. Ce sa fac fetelor!? Merge s-o pun in pamint?S-o prinde, sau s-o mai tin in apa? Cred ca ar fi , acum, momentul sa incerc sa vad daca o sa se inradacineze :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
anadometia a spus:
Buna, astazi am cumparat de la Obi , la reducere un Rhododendron repens " Scarlet Wonder" cu doar 9,99lei ................ quote]

spune-mi te rog cit de mare este?Citi cm are?Inflorit? La pretul asta este pomana sincer insa cresc greu daca nu intrunesc conditiile cerute de ei :) si e important cum arata :D
 

anadometia

Member
Mulţumesc pentru raspuns, il voi planta in gradina acum.
Arată bine rhodo pentru asemenea preţ , are cam 25-30cm .,în ghiveci sunt 3 plăntuţe, nu este înflorit , este de un verde sănătos frunza şi are boboci în formare ( 2 sunt chiar măricei). La oferta erau 4-5 ghivece trebuiau căutate.
off-topic- mai erau la reducere si hibi , bouga , fuchsia ,ciclame, astera,etc
preturi fff.rezonabile( pomeni, lumânarea lipsea)
 

mymo

Active Member
Mirela si eu am incercat,a stat verde un timp dupa care a murit,eu l-am pus cu pet in cap.Iti doresc ca tu sa ai sanse mai mari.
Anadometia sunt trei planute sau e unul singur dar ramificat?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus