Azaleea de gradina (Rhododendron)

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

anadometia

Member
Mymo , sunt 3 tulpini distincte , una este mai ramificata , iar restul sunt mai mici si are chiar si un ciot de la o fosta plantuta
 
A

Anonymous

Guest
anadometia a spus:
Mymo , sunt 3 tulpini distincte , una este mai ramificata , iar restul sunt mai mici si are chiar si un ciot de la o fosta plantuta
io zic ca n-ai luat rodondendron de gradina,ci azalee
adica planta de casa si care nu rezista peste iarna
daca sunt mai multe radacini,la inaltimea spusa de tine si pretul de la reduceri.......e planta de casa/ balcon........in nici un caz planta de gradina
 

riana

Active Member
am cumparat si eu doua azalee in primavara de la o pepiniera si mi-a spus vanzatoarea ca daca nu am pamant acid sa-i pun apa cu otet la doi litrii o lingurita o data la doua saptamani. le-a mers foarte bine. e adevarat ca au avut semi-umbra.
 

riana

Active Member
nu mai trebuie sa le pun apa cu otet ca am aflat ca am pamant acid, oricum le-a mers foarte bine :) eu deja le-am imbracat
 

mirela06

Active Member
Eu nu feresc rhododendronii mei, iar ei sunt tare liberi si plini de frunze frumoase. Azalee, nu am, dar,poate, am sa fac rost de una :)
 

riana

Active Member
de unde le-am cumparat statusera peste iarna in ghiveci afara. eu le-am acoperuit pentru ca mi-e frica sa nu le pierd
 

riana

Active Member
sunt f frumosi. eu cand am auzit-o pe mirela ca nu ii acopera am descoperit si eu o azalee dar am musuroit-o sa vad daca rezista
 

michaela

Active Member
Astazi am vazut si eu rhododendronul meu.... sunt la a doua incercare dupa ce am pierdut doi datorita verilor prea calduroase-ce frumos a trecut de iarna :D deja se vad boboceii in formare.

Azaleele inca sunt doar cu mugurasi nu pastreaza frunzele iarna ale mele :? dar au deja "vechime"(2ierni) nu-mi fac probleme pt ele.
In orice caz, personal am pierdut rhododendronii vara, nicidecum iarna, ba mai mult erau de cativa ani in gradina... :( dar cu varile noastre... :roll:
De data asta l-am plantat la umbra bine de tot, sper sa-l am mai multi ani :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
ce frumosi sunt :D sa va bucurati de ei, fetelor!
eu sunt innebunita dupa rododendroni, abia astepta anul acesta sa ma laud si eu cu un exemplar din gradina mea :visator:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: Ce frumooooosi! Eu am unul in gradina, f. frumos, dar tare imi doresc unul parfumat...
 

aleynad

Active Member
Moderator
in sfarsit ma pot lauda cu primele azalee / rododendroni de gradina :D
primul l-am achizitionat acum 2 saptamani si dupa multe nelamuriri din cauza etichetei gresite, m-am convins ca e de fapt azalee de gradina, deja fiind plantata in gradina imediat dupa achizitie, a inceput sa-si deschida boboceii :D


al doilea l-am achizitionat ieri, daca sta ploaia azi am de gand sa-l plantez in gradina


ce ziceti din bobocii astia vor iesi flori galbene? :?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus