Albizzia julibrisin

sicora fabian

Active Member
V-am dus in off cu ele. Miozotisul face din toamna rozeta de frunze si primavara infloreste. Tu ai spus ca rasar in primavara. :(
 

gabiee

Active Member
de trei ierni incerc sa salvez albizia , si inca nu am reusit
prima data am primit un puiuti de vreo 20-25 cm , si cred ca i-a fost prea cald la mine
dupa aceeia tot am pus seminte , au rasarit si peste iarna au murit
acum am iarasi vreo 7 bucati in pastile de turba si vreo cinci in ghivece , am pus seminte proaspete culese din pom , au iesit in nici o saptamana si au deja vreo 5-6 cm - cresc foarte repede ( nu sunt 2 saptamani de cand am pus semintele ) , cele din ghiveci de-abia acum incep sa rasara

sper acum sa trec iarna cu ele :D
 

gabiee

Active Member
da ... de aceeia le-am bagat in casa .. :(
din pacate eu nu prea am loc sub 20 de grade in casa
mai duc la bunica pe coridor florile ce ar trebui sa stea la racoare

dar ma gandesc ca in stadiul asta de prospeti rasariti o sa le placa la caldurica , si la anul vor fi destul de mari - pe unele ii voi pune in gradina si altele la racoare in coridorul bunicii - sa vedem care va rezista mai bine

dar sa vad primavara cu ele deocamdata :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Celor cărora au impresia că albizzia nu creşte spectaculos, le pot spune să aibă răbdare. Şi eu aveam aceeaşi impresie: că va ajunge ditamai copacul în cine ştie câţi ani. Recent mi-am reconsiderat părerea. După ce am văzut ce avânt a luat planta anul acesta. Dar las pozele să vorbească:
început de iunie 2009: început de octombrie 2009: A câştigat cel puţin 1m în înălţime şi s-a şi ramificat frumuşel!

Fleur a spus:
Albizia mea care am cumparat-o in primavara de vreo 30-40 cm acum are 2 m. Cred ca se descurca peste iarna nu-i asa?
Asta e o poza din vara si intre timp a mai crescut 1/2 m.
http://fleur.sunphoto.ro/gradina/EULPGCUBHYNHBFPFGNW
De când am plantat-o în grădină acum vreo 3 ani nu am protejat-o în niciun fel. E drept că în vestul ţării nu avem geruri extreme de lungă durată, dar nici nu pot spune că nu a fost pusă la încercare. :wink: E plantată la loc mai ferit, aproape de casă. În curând o s-o mai pun la o încercare. Intenţionez o transplantare într-un loc ceva mai potrivit staturii ei.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
de trei ierni incerc sa salvez albizia ...

sper acum sa trec iarna cu ele :D
:eek: E incredibil pentru mine efortul pe care îl faci pentru a avea arborele acesta. Şi eu l-au obţinut din seminţe, dar nu m-am izbit de eşec şi nici nu m-am străduit atât! :(

Poate te ajută cu ceva experienţa mea (din câte am înţeles i-ai pierdut iarna). Am pus seminţele la încolţit în ghivecele altor plante (câteva din colocaziile mele) la care nu am mai umblat deloc. Nu mi-am pus problema unui substrat special. Voiam să le obişnuiesc din start cu substratul în care vor ajunge în grădină, un alt motiv pentru care le-am semănat lângă colocazii la care substratul principal e format din pământul din grădină. Au germinat rapid, ceea ce ai constatat şi tu. Le-am trecut iarna în casă în ghivecele de colocazia pe care le-am ţinut în cameră rece. Plăntuţele s-au comportat asemeni arborelui-mamă: au pierdut frunzele. Au reînfrunzit primăvara şi şi-au continuat ciclul în ghiveciul respectiv. Nu le-am mutat de acolo (aveau spaţiu destul) până când le-am dat / pus la locul definitiv în curte. Atunci erau deja măricele (cam 50 cm înălţime). În tot acest răstimp le-am tratat cu indiferenţă. Nu le-am bibilit deloc şi văd că le-a priit. Sper să-ţi fie de folos!

Din moment ce ai mai multe plante ai putea să experimentezi ţinându-le iarna în condiţii diverse. :wink:
 

gabiee

Active Member
adina , probabil ca le-am prea bibilit prea mult :)
si eu sunt de langa arad , deci conditiile meteo sunt aceleas , sper sa reusesc acum
prima planta pe care am primit-o si ea si-a pierdut frunzele , peste iarna si in primavara a dat din nou , dar ceva nu i-a convenit si a murit n-a apucat vara
dar nu ma las eu pana nu am un pom mare si inflorit :D

merci fabian , le voi pune pe pervaz , deocamdata mai incap ca-s micute :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: bine ca ati deschis discutia ca era sa uit puiul in gradina.Trebuie sa il mut intr-un ghiveci :D
Am avut doi.Unuia i-a rupt catelusa :mrgreen: virful si i-a ramas radacina in pamint deci nu stiu pe unde este.Nu il vad.Ce o fi ......o fi...........
Bravo fetelor.......merci :D
 

gabiee

Active Member
se mai intampla :D
eu cu canna era s-o patesc , defapt nici nu stiam ca se scot rizomii daca nu citeam despre ea in topic , anul acesta am avut-o pentru prima oara
 

riana

Active Member
Gabiuta a spus:
:eek: bine ca ati deschis discutia ca era sa uit puiul in gradina.Trebuie sa il mut intr-un ghiveci :D
Bravo fetelor.......
de ce nu-l acoperi? ca e mai simplu si nici nu-i deranjezi radacinile. :D
 

riana

Active Member
am avut si eu 3 din seminte pe care i-am dat insa nu i-am acoperit iarna si erau destul de mici. nici nu am stiut ca sunt probleme cu inghetul. ma gandesc ca daca ii pui paie si il acoperi cu ceva nu ar trebui sa inghete, sa nu te mai chinui sa-l pui in ghiveci
 

gabiee

Active Member
poate daca lasam si eu afara si acopeream un pic nu le-as fi pierdut 3 ierni la rand :(
numai la caldura sa nu le bagi gabiuta , ca sigur nu-i face bine
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu vreau sa il daruiesc cuiva care are loc pentru el insa cred ca totusi il voi scoate si pune in ghiveci.Nu ca as risca ca mai am seminte pentru o intreaga pepiniera insa parca mi-ar parea rau sa il pierd :( caci este ca si copilasul meu :D
Nu Gabiee.La caldura in nici un caz......... :|
 
Sus