Albizzia julibrisin

gabiee

Active Member
:eek:
eu am vazut pe viu o singura culoare , si eu m-am mirat cand m-a intrebat riana , dar daca stau sa ma gandesc bine era rosu mai degraba decat roz :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are cineva puiuti de Albizia? Daca se poate urmasi ai unor copaci aclimatizati la noi, nu de import! Asta pentru ca am citit topicul si vreau riscuri cat mai mici si sa nu-l pun in scutece ani la rand! :)
 

ACHIMENES

Member
15-20 cm inaltime, dar dupa ce ii plantezi, cresc ca nebunii, daca le dai apa din belsug pana la toamna ajunge la 1 m ( e verificata treaba).
Asteptam incalzirea vremii :rofl: :rofl: :rofl:
Nu am primit mp de la tine......inca :) :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ACHIMENES a spus:
15-20 cm inaltime, dar dupa ce ii plantezi, cresc ca nebunii, daca le dai apa din belsug pana la toamna ajunge la 1 m ( e verificata treaba).
Asteptam incalzirea vremii :rofl: :rofl: :rofl:
Nu am primit mp de la tine......inca :) :)
La naiba, nu stiu ce se intampla cu PM-urile astea...oricum te mai clopotesc cand se mai incalzeste! :) Citind topicul m-am capiat-unii zic ca nu mai da al de sus sa creasca, altii ca le-a crescut in draci... nu mai pricep nimic :? Daca zici ca ia verificat treaba, merg pe mana ta!
 

ACHIMENES

Member
ACHIMENES a spus:
Nu cred ca este valabila chestia cu infloritul dupa 7 ani, cum ti s-a spus la pepiniera......ideea este sa-si ia ei o marja de siguranta, in caz ca nu infloreste in timpul specificat, o spun gandindu-ma strict la experienta cu ale mele: surori - una a inflorit dupa 2 ani si are 5 m inaltime, dar a avut apa in permanenta si e plantata intr-un loc mai adapostit , iar cealalta inca nu a inflorit, are 1 m inaltime, pusa in bataia vantului, am lasat-o sa creasca sub forma de tufa iar apa mai rarut :oops: ...amandoua au 4 ani.
In concluzie, inflorirea depinde de mai multi factori :)

Uite aici o chestie in care "esplicam" aspectul cresterii si infloririi din punctul de vedere al unuia patit :oops: eu eram ala :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ACHIMENES a spus:
ACHIMENES a spus:
Nu cred ca este valabila chestia cu infloritul dupa 7 ani, cum ti s-a spus la pepiniera......ideea este sa-si ia ei o marja de siguranta, in caz ca nu infloreste in timpul specificat, o spun gandindu-ma strict la experienta cu ale mele: surori - una a inflorit dupa 2 ani si are 5 m inaltime, dar a avut apa in permanenta si e plantata intr-un loc mai adapostit , iar cealalta inca nu a inflorit, are 1 m inaltime, pusa in bataia vantului, am lasat-o sa creasca sub forma de tufa iar apa mai rarut :oops: ...amandoua au 4 ani.
In concluzie, inflorirea depinde de mai multi factori :)

Uite aici o chestie in care "esplicam" aspectul cresterii si infloririi din punctul de vedere al unuia patit :oops: eu eram ala :rofl: :rofl: :rofl:
Mersi, nu ma dau eu chiar de ceasul mortii cu infloritul repede-repede, da' recunosc ca 7 ani mi s-ar parea totusi cam mult :rofl: La mine problema cu locul adapostit e ca un astfel de loc ar fi cu ceva mai putin soare, doar pana la amiaza. Trebuie protejat in prima iarna?
 

michaela

Active Member
mie imi place albizia cu frunza bordo.... avand cealalta, cu frunza verde... nah! vrabia malai viseaza.... :rofl: asa ca am cumparat seminte, deoarece pretul per planta am vazut ca e destul de ridicat :)
 

ACHIMENES

Member
Eu nu i-am protejat pe nici unul si au supravietuit, dar daca vrei sa dormi linistita, acolo o protectie minima ar fi indicata.
Eu nu i-am protejat pt ca nu stiam absolut nimic de cele 3 nuiele ( ce fel de specie erau, le-am plimbat si la teatru in ziua aceea, au avut si radacina nuda ) le-am luat de la facultate, profa ii daduse la gunoi si ca niste strangatori ce suntem, le-am adoptat :rofl: :rofl: :rofl: asa intr-o doara . Mai apoi m-am gandit cum ma duc la teatru ( aveam bilete ) cu o punga de plastic cu 3 bete iesind din ea.....naspa rau :oops: :oops: :oops:
I-am plantat abia a doua zi, pe unde am avut un pic de loc, nu m-am gandit ca le trebuie protectie iarna si abia dupa un an cand am vazut ce minunatie am in batatura :oops: :oops: :oops: si am aflat ce specie este, nu mi-a venit sa cred ce norocoasa am fost ca au supravietuit. :oops: :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Probabil au avut noroc de o iarna mai blanda, ca dupa una cum a fost anul asta poate nu scapau... :D Acu' imi pun neuronul pe moate sa aleg un loc bun pentru viitoarea mea minune! :rofl:
 

isabella

Active Member
Poate ma ajutati cu cateva informatii...O prietena are o albizzia si doreste sa stie daca trebyie tunsa si daca da , in ce perioada . E necajita ca nu i-a inflorit niciodata si probabil crede ca aceasta ar fi o solutie .
 
Sus