Albizzia julibrisin

michaela

Active Member
Eu nu am tuns albizia decat ramurile crescute aiurea... dar stiu ca din seminte infloresc cam dupa 4-5 ani...poate mai trebuie sa astepte... :?
 

ACHIMENES

Member
Poate trebuie sa ia in considerare si alte cauze care au dus la intarzierea infloririi, ma gandesc la:
- locul unde este amplasata, are nevoie de soare mult si un loc mai ferit pt a putea trece cu bine peste iarna.
- udari dese
- un sol bogat sau ingrasaminte daca este nevoie
- prezenta daunatorilor etc

Nu taierile sunt solutia problemei :)
 

popescu gp

Well-Known Member
albitia

Asta toamna am rasadit in ghiveci doua plantute de albizia si acum vad ca au luat-o din loc;ma gandesc unde sa le fac loc in gradina desi mi se par cam mici cca 3o-35 cm.Ce parare aveti se pot replanta la aceasta dimensiune?
 

Fleur

Active Member
Cam asa era si a mea cand am cumparat-o anul trecut si acum are spre 2 m. Are nevoie de multa apa si creste vazand cu ochii.
 

fixpix

Active Member
ce ciuda mi-e.... a mea luata anul trecut (daca nu acum 2 ani)... nu s-a dezvoltat aproape deloc.
tot mica e...
deci ii place apa. cred ca pe ea am cam ignorat-o la capitolu asta.
 

popescu gp

Well-Known Member
albizia

Multumesc pentru sfat dar in Dobrogea terenul de la manastirea de unde am luat plantutele este cam uscat desi in apropiere la cam 1 km la vale curge Dunarea;Nu am intrebat calugarii daca planta este iubitoare de apa desi eu in casa nu i-am oferit apa in exces;sa vad cum se mai comporta pana la sfarsitul lui martie dupa babele pe vechi(22 martie) si atunci am sa plantez unul caci atat am loc in gradina ,iar pe celalat am sa-l dau
 

ana popa

Member
Azi am pus 4 seminte de albizia in pahare cu pamant. Una dintre seminte am tinut-o cam o luna jumate intr-o punguta cu servetel umed pe calorifer si abia acum 2 zile si-a dublat volumul si a incoltit iar celelalte le-am oparit, si abia dupa ce am turnat de 5 ori apa fiarta peste ele s-au umflat.
 

gabiee

Active Member
la mine nu a fost problema niciodata cu germinatul semintelor , le-am pus in pamant si au incoltit ......
problema e ca de trei ierni tot le pierd ....
acum am reusit cu vreo 4 semanate in toamna sa trec iarna , in sfarsit
abia astept sa le pot planta in gradina ....
semintele ce mai am le voi semana in gradina prin aprile
 

claude

Well-Known Member
Moderator
ana popa a spus:
Azi am pus 4 seminte de albizia in pahare cu pamant. Una dintre seminte am tinut-o cam o luna jumate intr-o punguta cu servetel umed pe calorifer si abia acum 2 zile si-a dublat volumul si a incoltit iar celelalte le-am oparit, si abia dupa ce am turnat de 5 ori apa fiarta peste ele s-au umflat.
:eek: Oparite? Eu le-am tinut doar o noapte in apa calduta, pe calorifer si pe urma le-am semanat... :? Sper sa rasara...Au o saptamana dar inca nu misca...N-am mai pus albizzia pana acum...poate incerc si cu tratament de-asta forte, ca tine :?
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si eu am oparit semintele dar numai odata :? acum am vazut ca Ana a oparit de vreo cinci ori , asta nu stiam ! in fine le-am pus acum vreo trei zile ,dar ieri nu am rezistat si trebuia sa ma uit ce fac si spre surprinderea mea unele seminte si-au dublat marimea ! deci e de bine :) ma gindesc eu ! :?
 

Luciana35

Member
Am si eu cateva seminte de albitzia dar nu stiu unde ar trebui sa le seaman...sa indraznesc sa le pun direct in pamant sau sa le pun in paharute inainte :?:
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Cu bucurie am constatat azi că albizzia mea, copăcel de câţiva ani, pe care am mutat-o în toamnă (când i-am rănit destul de tare rădăcinile şi i-am şi scurtat crengile) s-a prins şi a dat muguri de frunze. De acum intră în vegetaţie! Am cam avut emoţii pentru ea... :wink:
 

popescu gp

Well-Known Member
albizia

Eu am plantat in gradina puiutul de albizia din ghiveci ce-l aveam din toamna si vad ca este bine si sper sa creasca cat mai repede
 

enya

Member
puiutzului meu de albizia i-au crescut frunzulitze...e atit de frumos si gingas...multzumesc inca o data Floriei pt acest minunat viitor copacel...
 

Floria

Active Member
Cu placere, sa-ti creasca mare , in primavara urmatore iti dau Albitia Summer Chocolate :wink: ( asa se numeste cel de sus)
 

enya

Member
oooooo....abia astept...am sa-i fac o poza sa vezi cit e de frumos...numa mai satur sa-l privesc...multzumesc mult...
 
Sus