Albizzia julibrisin

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria a spus:
Claude, cum poti sa spui ca te senilizezi la varsta ta ? cred ca ai trecut peste asta, nu trebuie sa-ti ceri scuze nu era o observatie, mai mult vroiam sa ma deculpilizez eu :wink:
Pai probabil nu ma senilizez de chiar, da' cum imi umbla multe prin tartacuta, uneori cred ca se mai produce un scurt-circuit!!! :eek: Da' eu chiar nu te acuzam de nimic! :) Ti-am adresat intrebarea tie pentru ca intelesesem ca tu ai copacei de-astia, deci stii ceva despre ei! Ca sa nu mai spun ca in momentul in care am solicitat seminte era problema mea daca habar n-aveam despre ce e vorba! :rofl:
 

Floria

Active Member
Astazi si tu esti pusa pe sotii, am ras putin mai devreme de Victoria cu cazmaua ei prin Cismigiu de ma dor maxilarele :rofl:
 
Yupiii ...in sfarsit mi-au inmugurit si mie puiutii de la Floria. Am crezut ca i-am pierdut. Mult timp nu au miscat nimic, mai mult de atat pareau ca s-au uscat. I-am ciopartit un pic pana am dat de lemn verde.
Si surpriza...acum vreo saptamana au lastarit si acum recupereaza ... cresc intr-un ritm ametitor. Sunt tare fericita cand ii vad crescand!

Multumesc tare mult Floria.
 

Floria

Active Member
Ce ma bucur !!! asa le-am dat si eu roata celor ce i-am plantat la strada, se tot uitau vecinii la mine ca nu stiau ce fac eu pe acolo, dar eu imi vedeam de treaba. Acum sunt foarte frumosi. Am uitat sa va spun ca asa intra ei in vegetatie mai greu decat alti copaci si seara ei isi strang frunzele si se pregatesc sa doarma (in picioare) :rofl:
 

victoria222

Active Member
Floria, m-am indragostit de copaceii tai de Abizzia din ultimile poze cu gradina ta. Arata atat de fain, exotic dar foarte potrivit langa alte plante mai putin exotice. Vreau si eu sa am asemenea minuni, asa ca te rog mult pentru niste seminte cand o sa ai, din acela care creste umbreluta :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
parca ziceam ca amurit??? :rofl:
Iat-o.......dar asa cum am zis nu e Fat Frumos.
E mai mult buzduganul lui :) la cit de mica este .O las sa vad cit de mult creste in vara asta :? si apoi...........
A doua planta chiar a decedat insa cred ca a fost calcata constant de Blaka :(
 

michaela

Active Member
Dupa cum ziceam.... si la mine cei mici


pe cand cei mari.... :(

unul chiar este aproape total degerat... da iar de jos :(
 

michaela

Active Member
deloc, pe nici unii.
Dar asa cum am zis.... ei au rezistat mult mai bine.
din experienta mea cu albizia... cred ca primul copacel l-am plantat acum vreo 13-14 ani... sunt sensibili la geruri mari :( poti pierde intreg copacul sau partial crengi zdravene. Eu acum vreo 10 ani am pierdut un copac , mort in intregime :( :)
Ca sfat.... as zice ca rezista foarte bine in spatii protejate (cladiri mari, in apropiere de garduri... ceva..) la mine au fost in spatiu deschis(nu am blocuri, cladiri mari in apropiere) se pare ca nu le place sa-i bata crivatul iernii :(
Si.......... oare de ce rezista mai bine cand sunt mici?????
 

michaela

Active Member
iti trimit eu una gratis- din cele mici , macar nu dai bani pe ea :rofl:
si... pana creste copac, te bucuri de exotismul frunzelor, vara :rofl:
 

mymo

Active Member
:rofl: multumesc frumos! am una de la Happy,inca nu misca nimic da' nu mi-am pierdut speranta :D
Daca nu si nu......iaca o iau pe bucuresteanca.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator

aceasta poza a fost facuta in 31 iulie 2009 cind imi faceam eu probleme daca va rezista sau nu peste iarna.
Azi la 1 septembrie 2010 albizia mea are 2 metri si 5 cm ( poze miine,promit) si este de nestapinit in crestere.
Din primavara cind arata poate cu vreo citiva cm mai inalta decit in poza de anul trecut si pina acum a crescut uimitor .5 l de apa pusa zilnic la radacina au facut minuni :)
 

michaela

Active Member
Re: albizia

Floria a spus:
Acum este micut si s-a culcat ca a venit seara , dar se va face asa
Floria.... ce mai fac albiziile summer.... ca eu am asteptat la ale mele sa li se inroseasca frunzele de mi s-au inrosit mie urechile... ai tai? In cele din urma inclin sa cred ca nu voi avea nici un summer chocolate :cry:
Am mai intrebat si eu in stanga si in dreapta si se pare ca primele frunzite sunt verzi... dupa... musai rosii :cry: :cry:
Eh! furnizorul a zis ca nu sunt din copacul sau, ci din al unui vecin :roll:
oricum am gasit o poza cum trebuie sa arate un pui de summer si nu e ca ai mei :(


In a 2-a poza (apartine cuiva care a postat pe un forum strain ) propietarul copacelului se plangea de rezistenta acestei varietati de albizia .... dar e... tot rosu!!! :x
 

tranda09

Member
victoria222 a spus:
Floria, m-am indragostit de copaceii tai de Abizzia din ultimile poze cu gradina ta. Arata atat de fain, exotic dar foarte potrivit langa alte plante mai putin exotice. Vreau si eu sa am asemenea minuni, asa ca te rog mult pentru niste seminte cand o sa ai, din acela care creste umbreluta :oops:

La Kaufland pe Barbu Vcarescu, langa Bila, parcarea este plina de albitzia. Pastaile lor au inceput sa se coaca. De acolo am luat asta toamna si am pus in mai multe ghivece. Constat ca sunt unele seminte care acum au rasarit, desi, din luna februarie am avut plantute care au ajuns la 25 cm.
 

Floria

Active Member
Michaela tot verzi sunt si ai mei ! :cry: Dar este normal sa fie ca ai tai.... doar i-am cumparat de la acelasi furmizor nu ? :rofl:
 

michaela

Active Member
Floria a spus:
Michaela tot verzi sunt si ai mei ! :cry: Dar este normal sa fie ca ai tai.... doar i-am cumparat de la acelasi furmizor nu ? :rofl:
off...... :roll: :x ......... :( ....... Merci Flori de info! As fi preferat sa fie altfel :roll: macar 2 :) :rofl:
 
Sus