Albizzia julibrisin

Dana29

Member
Buna, am si eu o albitzia cumparata in martie. Mare, cam 2,5 metri inaltime. Din pacate nici acum nu da semne de viata. Am ciupit tulpina si pare inca verde. Credeti ca poate sa mai dea din ea sau e prea tarziu? La inceput de topic am vazut ca lui Atilla i-a inmugurit in iunie. Ce ma sfatuiti sa fac? I-as tunde ramurile lungi, care par cam uscate, si as lasa-o sa mai vad cum se comporta. Dar imi pare asa rau, ca era atat de mare si frumoasa cand am luat-o. Si ramurelele sunt pe dinauntru galbene spre verde si nu prea imi dau seama daca sunt sau nu vii. Credeti ca tunsul i-ar putea dauna?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am 4 mici plantute de albizzia, obtinute din seminte. Una din ele, desi micuta (10 cm), am plantat-o deja in gradina si pare ca s-a acomodat intrucat ii creste o frunzulita noua. Intrebarea mea este daca sa le plantez pe toate in gradina si sa le protejez la iarna, au sanse sa se descurce, sau ar fi mai bine sa iernez una in ghiveci? Se dezvolta in ghiveci?

Floria, f. frumoasa acea 'Summer Chocolate" :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am scos anul trecut din seminte si le-am plantat cind aveau tot asa 10 cm.Din pacate le-am lasat in gradina putin protejate si nu au rezistat iernii.
Se dezvolta si in ghiveci dar mai bine in gradina.Insa.........grija mare la protectie.La ritmul ei de crestere cred ca trebuie sa pui pari sa o dibui la primavara viitoare . :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Gabi, eu am inteles ca daca are soare si apa creste ca fetii frumosi din poveste, chiar 1 metru pe an...a ta nu a crescut?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ale mele au fost Ilene Cosinzene :x .Cam nu,drept sa iti zic.Si tot drept iti zic ca le-am plantat prin august in gradi deci nu au avut prea mult timp sa se deghizeze in Fat darmi-te si Frumos :mrgreen:
Creste este adevarat repede in primele luni/an dar apoi merge mai cu viteza intii

:)
 

Dana29

Member
Ok. Multumesc pentru sfat. Asa o sa fac. Pe 1 iunie revin din concediu si va spun atunci daca mi-a facut surpriza de a inmuguri. M-as bucura atat de tare sa isi revina. La iarna o imbrac, daca se mai face atat de frig.
 

michaela

Active Member
Gabiuta a spus:
Eu am scos anul trecut din seminte si le-am plantat cind aveau tot asa 10 cm.Din pacate le-am lasat in gradina putin protejate si nu au rezistat iernii.
Se dezvolta si in ghiveci dar mai bine in gradina.Insa.........grija mare la protectie.La ritmul ei de crestere cred ca trebuie sa pui pari sa o dibui la primavara viitoare . :mrgreen:
:? :? oare de ce??
Eu am din seminte de vreo doi ani unele mai mici altele mai mari n-au nici pe naiba... insa cele mari (copaci) au suferit bine, crengi degerate :(
eu am zis ca fiind mai in viscol de-aia au patit-o cele mari acum tu... zici ca ale tale mici.... :?
 

fixpix

Active Member
din cate stiu eu, cand sunt mici nu cresc ca Fat Frumos. Numa daca nu cumva Fat-u asta umbla la sala si ia steroizi.
Am pus si eu cred acum 2 ani un puiutz in gradina si nu a crescut aproape deloc.
iar in primavara asta, am vazut ca inca i-au inghetat ramurile in partea de sus, asa ca a dar un mugur verde undeva mult mai jos.
asa ca... cred ca imi iau adio de la el, sau daca o sa imi permit vreodata, o sa imi iau unul deja mare, macar de 2 metri.
asta am patit eu.
o fi, n-o fi regula...
 

aleynad

Active Member
Moderator
puiul meu de Albizzia luat de la Achimenes in luna martie are vreo 15 cm cu tot cu paharul de plastic in care afla :) si are 16 frunzulite mici, noi :D
pana acum l-am tinut la birou, pe pervaz, expunere sudica
nu stiu ce sa fac? sa-l pun in gradina? sa-l mai las sa creasca si abia anul viitor sa-l mut in gradina? :?
 

Floria

Active Member
Aleynad, urgent pune-l in gradina , cand o sa-l scoti o sa vezi ca are deja radacinile arcuite pe fundul ghiveciului. Eu asa am primit unul si l-am mutat in urma cu o luna insa vad ca stagneaza, deja l-au ajuns din urma cei pe care i-am semanat pe 15 martie. Uda-l bine anul acesta si va intra maricel in iarna.
 

aleynad

Active Member
Moderator
ok, Floria! :D mersi mult pentru sfat!

acum trebuie sa-i gasesc un loc mai protejat in gradina, dar unde sa-si etaleze nestingherit si frumusetea la maturitate :gandit:
 

Floria

Active Member
Ai mei au ajuns de 2,5 m intr-un loc nepotrivit in gradina in timp de 2 ani. Cand i-am scos in toamna, unuia i-a crapat tulpina despicandu-se in doua in poartea de jos a pierdut jumatatea cu radacina cu tot si l-am aruncat in fundul curtii. Pe ceilalti trei i-am scos foarte greu ca aveau radacinile foarte adanci , asa ca le-am taiat de unde am putut ca sa-i pot scoate. I-am plantat la strada si acum au dat foarte frumos. Cand voi ajunge la gradina le voi face poze. Cel aruncat in fundul curtii l-am vazut in primavara ca era tot verde asa ca l-am plantat si pe el cu partea rupta lipsa dar i-am pus un tutore si vad ca este tot verde dar inca nu a inmugurit. Insa ei sunt cei de culoare lila care cresc de 8 m , asa ca intr-un an aveau 1 m iar in al doilea an au ajuns la 2,5 m. Erau plantati intr-un loc adapostit dar apa nu pot spune ca au avut char foarte multa.
Am uitat sa va spun ca le-am tuns coroanele iar crengile rezultate, am facut o groapa si le-am pus la gramada acolo. Acum in primavara spre surprinderea mea , am vazut ca au lastarit toate la baza solului.
 

michaela

Active Member
Cred ca depinde de ceva dezvoltarea lor spectaculoasa :) ..... dar nu stiu exact ce :rofl: :rofl:
Am luat un pui mic... mic toamna 2008 si l-am dus la munte din 10-15 cm cat avea, anul trecut s-a dezvoltat ditai copacelul... acum sa vedem si el cum o fi supravietuit iernii asteia :(
Stiu ca pana ajung copaci in toata regula sunt predispusi degerarii. Eu am la activ mort unul acum cateva ierni bune (cand au fost tot asa temp de-astea extrem de joase) si era copacel care inflorea deci destul de gros in trunchi... :cry:
Anul asta unul a degerat bine sus in coroana, altul chiar din trunchi, dar incepe sa lastareasca iar de jos.
 

Floria

Active Member
Asa este, unii producatori mentioneaza ca rezista pana la -26C, la temperaturi mai joase chiar si copacii batrani sufera degeraturi pe crengi, asa cum am gasit si eu in primavara pe crengile copaceilor mei
Pur si simplu le-a crapat "pielea" :cry: :eek:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Floria, o intrebare: exista vreo diferenta de inaltime a plantei la maturitate intre cei cu flori lila si cei cu flori roz?
In ceea ce priveste crengile taiate aruncate care au inverzit, se pare ca nu-i ceva neobisnuit. Din cate am citit pe net, prin anumite zone din SUA este considerat extrem de invaziv, oamenii afirmand ca si dintr-un ciot amarat tot mai inverzesc.
 

Floria

Active Member
Cel cu florile lila creste cu crengile orientate spre in sus ca un copac normal si ajunge la 6 sau 8 m. Cel cu flori roz are coroana mai lata crengile formand uneori coroana asemanatoare unei umbrele si ajunge la 4 -6m, am scris asta si la anuntul cu semintele.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:oops: Multumesc! Scuze, probabil atunci, in graba, n-am observat amanuntul, sau incep sa ma senilizez si nu mi-l mai amintesc :mrgreen:
 

Floria

Active Member
Claude, cum poti sa spui ca te senilizezi la varsta ta ? cred ca ai trecut peste asta, nu trebuie sa-ti ceri scuze nu era o observatie, mai mult vroiam sa ma deculpilizez eu :wink:
 
Sus