Albizzia julibrisin

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am avut doua din seminte care au acum cam 10 cm.Le-am pus in gradina deja.Vreau sa le vad evolutia.Oare ar trebui musuroite la iarna???Acoperite?Probabil ca da............. :? O sa vedem :)
Oricum le voi da fiindca eu nu am spatiu pentru asa o frumusete si-mi pare rau :( .Dar chestia cu semintele m-a fascinat 8)
 

ACHIMENES

Member
Sigur vor trebui protejate la iarna, eu am patit-o in primul an cand a iesit un puiut , care a ajuns la 20 cm dar nu a supravietuit peste iarna pt ca nu l-am protejat :oops: :oops:
Eu am sa le trec peste iarna in ghivece, puse intr-o veranda neincalzita sa vedem daca reusesc :) :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Banuiesc ca trebuie protejate cand sunt mici, ca daca se face copac, ce sa mai transfer? :(
 

mirela06

Active Member
Oauu, Gabiuta. Chiar ca-i rusinoasa, dar stai sa vezi cind o creste... ehe. Ce-au sa se mai uite toti la ea :visator:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaaa................e tare rusinoasa :rofl: Isi inchide frunzele noaptea sa nu le vada luna :)
Ce iti face albizia Mnina???Ai udat-o????
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu uitasem ca e pudica si asa o spaima am tras cand am vazut-o zgribulita,sigurul remediu ce mi-a trecut prin cap a fost sa-i dau apa.Si dimineata cine era veselia intruchipata?Tot ea,Acum o stiu :rofl:
 

ACHIMENES

Member
Da chiar Laura....sper ca ai avut grija de ea, alta nu mai primesti :rofl: :rofl: :rofl:
Gabiuta, albizzile mele nu au fost niciodata in gradina, au iesit din semintele semanate direct in tavite alveolare si au fost trase de 2 ori la ghivece, intai in pahare de unica folosinta iar zilele trecute le-am trecut la ghivece serioase, mari :)
 

riana

Active Member
sunt f rezistente din cate stiu eu si se prind f repede eu acum doi ani am cumparat una groasa cat mana si s-a prins.
 

Fleur

Active Member
Abia astept s-o vad si eu copacel :D Sper ca peste vreo 2 ani sa faca si floricele :visator:
Riana ce floricele sunt cele albastre care o inconjoara?
 
Sus