Vase Bonsai

ovidiu1964

Member
eu am folosit otet, cm nu stiu cat, era adeziv pt piatra, pt exterior, am luat odata cm ... si alta data alta firma, unu era alb si celalalt gri, acu nu mai stiu care cum, au trecut aproape 2 ani :)
 

vali

Active Member
Moderator
Niste vase pentru copacei de seama lui "Bobitza" Batzul de chibrit este pentru a va da seama de dimensiuni, nu pentru a sprijini masutza.
Cele doua semiluni sunt deja arse, de fapt se vede ca marginile s-au vitrificat
Vasul cascada nu e inca ars
 

marq

Member
Unde ai gasit masutele alea asa mari? simpatice, parca le-ai adus din lumea piticilor.
Ce material ai folosit si unde le arzi Vali?
 

vali

Active Member
Moderator
marq a spus:
Unde ai gasit masutele alea asa mari?
Cea de care se sprijina chibritul e facuta de mine, celelalte 2 sunt cumparate (din Daiso, parca).
marq a spus:
Ce material ai folosit si unde le arzi Vali?
La acestea am folosit lut rosu. Sunt mult prea la inceput pentru a mi-l prepara singur, asa ca prefer sa-l cumpar. Se gaseste prin mai toate magazinele cu accesorii si consumabile pt. arte plastice si e si ieftin (3 lei/kg). Cel rosu e granulat uscat pe care ti-l umezesti si framanti singur, iar lutul gri romanesc se vinde ca atare De ars le-am ars intr-un cuptor, de fapt minicuptor pe gaz, de genul celor pentru ceramica raku. E asa ceva, dar inchipuieti-l de cateva ori mai mic http://www.nwaudio.com/rakukiln.html

Referitor la executie, Marius... :) Da! Am trecut la ochelari :incapatanat: . Semilunile sunt formate "la liber" in mana, cascada e facuta din fetze si fund croite si lasate la intarit (pana ajung cam la duritatea pielii argasite), apoi montate si lipite cu "slip", acelasi lut din care sunt confectionate, dar mult diluat.
Finisajul confectionarea picioarelor si uscarea... hehe, alta poveste. :D
 

marq

Member
Mi-as face si eu un cuptor in balcon dar mii ca dau fac la casa.
Eu mi-am filtrat singur niste lut galben pentru experimentat, a durat cateva luni pana sa ajung cu el asemeni unei plastiline.
Pai daca te apuci serios de tamplarie cred ca poti face mobilier pentru un intreg orasel ca iti incape intr-o cutie.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Impresionant ... de frumos. Arta curata! Jos Palaria , Vali!

Marq cica la noi in pacurari se gasesti un magazin ce vinde lut , m-a intrebat cineva intr-o zi!
 

marq

Member
Merci Dan, dar dupe ce m-a sfatuit Ovidiu sa pun mana si sa lucrez sa mi se dea mana apoi sa fac investitii cred ca e bun si lutul galben comun de jucat cu el.
Lutul cumparat te scuteste de munca asta de filtrare si e util celor care vor sa obtina piese mai deosebite caci in magazin gasesti pe langa cel simplu si diferite retete, cu amestecuri de praf de roca care iti permit sa-l arzi pana la 1300 grade, temperaturi necesare anumitor glazuri pentru vitrificare.
Momentan am vreo 3-4 kg si cred ca-mi ajung sa ma joc (daca am timp).
 

vali

Active Member
Moderator
ovidiu1964 a spus:
si tu Vali faceai focu cu bricheta? :rofl:
Nu, cu chibritul ala care se sprijina de masa. Bricheta e pentru ars glazurile ;-)

@ danero2004 - Multumesc de aprecieri, dar sunt doar in faza in care experimentez; altfel spus, inca nu stiu ce fac. Pana la "arta curata"... hehe... cale lunga, taica! :)
 

marq

Member
Adica tu vitrifici glazurile cu bricheta? La un vas mai mare cred ca trebuie sa-ti iei butelii de rezerva mai multe :) dar cred ca ajungi la un pret ca-ti convine sa iei vasul gata facut.
Eu ma gandeam ca pictezi dupa ce vasul se usuca si apoi il arzi vopsit sau dupa ardere le pictezi apoi le bagi din nou in cuptor la temperaturi mai mari. Si zici ca merge cu bricheta, interesant.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vali vad ca esti modest dar pentru mine esti o sursa de inspiratie , imi place mult modul in care lucrezi si minutiozitatea ta! :D
 

marq

Member
Cred ca Vali la origini este electronist si a ramas cu un defect profesional, totul sub lupa.
 

vali

Active Member
Moderator
marq a spus:
Adica tu vitrifici glazurile cu bricheta? La un vas mai mare cred ca trebuie sa-ti iei butelii de rezerva mai multe :) dar cred ca ajungi la un pret ca-ti convine sa iei vasul gata facut.
Eu ma gandeam ca pictezi dupa ce vasul se usuca si apoi il arzi vopsit sau dupa ardere le pictezi apoi le bagi din nou in cuptor la temperaturi mai mari. Si zici ca merge cu bricheta, interesant.
Sa cred ca ai luat discutia asta in serios?!?
ovidiu1964 wrote:
si tu Vali faceai focu cu bricheta? :rofl:
Nu, cu chibritul ala care se sprijina de masa. Bricheta e pentru ars glazurile ;-)
Inseamna ca tre' sa fiu extrem de atent la ceea ce scriu...

PS: pt cei interesati de vase, formare/finisare/ardere, iata un canal video care mie mi-a folosit. Si tin sa-i multumesc autorului! Sunt peste o suta de clipuri si cred ca e nevoie de timp pt a le viziona. Dar, nu e obligatoriu, o face doar cine vrea.
http://www.youtube.com/user/hsinchuen/v ... &flow=grid
 

ovidiu1964

Member
ai grija Vali, astia-s cu ochii pe tine :secret: , am uitat sa te intreb, acuma cum ai ochii?, sunt oblici?, la ce munca de chinez batran a fost acolo :D , mie-mi place mult ala pt cascada si de tamplarie ce sa mai zic, eu ma vaitam la masuta mea ca am scandurele de 5 mm grosime :)
 

marq

Member
Pai daca topicul e despre vase, eram si eu curios daca poti arde o glazura cu bricheta.
Pacat ca sunt putini olari la noi si ateliere unde sa poti experimenta. Am gasit unul dar e in Bucuresti.
 

vali

Active Member
Moderator
Pare un vas dragut, este?
A FOST un vas dragut :rofl: pentru ca iata ce poate face o bula de aer prinsa in peretele vasului
Pentru cei care tot n-au inteles, sa explic: face explozie atunci cand vasul e incalzit! :)
Si pentru a exista garantia ca am invatat bine lectia, la fel s-a petrecut si cu vasul acesta, caruia i-au zburat fundul si 2 picioare
Concluzia, mai multa atentie la cum imi voi framanta lutul inainte de a forma vasele.
Totusi, ca sa nu fiu complet dezolat, un "rustic" mic a ars fara probleme
Mai sunt o mini-platforma si un vas pentru plante accent, dar acestea sunt inca la uscat

PS: si stiu ca va placea vasul acela mic, cascada. Eh, nu mai e nici acela :rofl: pentru ca am reusit sa-l scap din mana inainte de a-l baga la ars.
Se pare ca mai mult stric decat fac :)
 

marq

Member
Nu stai deloc, frumoase si migaloase vase. Stai linistit ca le crapa si celor experimentati, citisem jurnalul unui olar de acum cateva sute de ani si zicea acolo ca faceau vase mai multe decat erau necesare (se faceau cu diverse ocazii, ex dat acolo: vizita unor demintari) tocmai pentru a preantampina eventuale pierderi si suplimentar ca sa aiba de unde alege.
Si eu visez sa fac vase dar in afara de strachini nu cred ca-mi vor iesi din maini. :visator:
 
Sus