Vase Bonsai

marq

Member
Pai e ditamai cariera acolo, mi s-ar parea normal sa fie a lor, ca doar nu o fi piatra :?: daca ajungi sambata pe acolo o sa ne luminezi si pe noi.
Mai folosesc ei si altceva pe langa lutul chior dar asta e alta discutie.
 

marq

Member
:( pacat. Eu intre timp ma chinui sa filtrez botul meu de lut caci am constatat ca nu-l pot modela asa tare cum e. Mi-am improvizat o mica mica roata si am incercat sa "strunjesc" dintr-un bot mai mic si n-am pra reusit, se agata si se dezechilibra, lut prea tare, doar sa-l scobesc cu lingurita :rofl: si sa obtin o troaca.
 

marq

Member
Dane eu am impresia ca vrei sa vezi mai mult purcelul decat niste mazgalici. Cred ca voi inventa castronul facut direct din soric sa nu mai trebuiasca sa speli nimic la Craciun.
Daca ajung diseara in timp util acasa te invit sa vezi tentativa de vas, de fapt eu faram lutul sa-l pot inmuia mai usor si tot scobesc dintr-o bucata :incapatanat: si cine stie ce ramane.
Cat timp imi va fi mie rusine cu ce "realizez" nu voi arata nimic in public.
 

sicora fabian

Active Member
:rofl: Mihai, eu n-am fotografian deoarece nu mi s-a parut interesant (sau sa intereseze pe cineva), nu de rusine!
Acum am treaba multa, dar in ianuarie voi incerca iar . . . pe fotografiate! :rofl:
 

marq

Member
Cred ca primele vase ne intereseaza doar pe noi, adica ori le dam de pamant ori punem pamant in ele pentru plantele noastre.
Urmatoarele, care sigur vor arata ca cele asiatice, vor sta la pozat ca fotomodelele si vor sari toti sa le achizitioneze pentru colectii particulare.
Eu am sa fac o poza... incetosata dupa ce termin de scobit bulgarele, imi trebuie o saptamana de timp liber si meditatie ca sa scot ceva sublim din el; e drept ca nu mi-ar strica si niste scule, dar pana una alta mai un cutit de bucatarie, mai o lingura, ce mai gasesc.
Daca te vei reapuca in ianuarie ar trebui de pe acum sa pui lutul la inmuiat ca atunci doar sa-l filtrezi de pietricele/nisip. Ai vazut metoda de testare a unui lut: il inmoi ca pe o plastilina, il faci ca pe un carnacior apoi incerci sa faci un colacel cu el sau mai precis un nod si daca se lasa modelat astfel fara crapaturi atunci e bun.
Al meu mi se pare ca e o idee nisipos dar defilez cu ce am, am sa incerc sa separ cat mai mult nisip.
 

marq

Member
Da ce... tigara se innoada? Daca vrei poti incerca si un nod pescaresc :twisted: dar daca nu faci covrigi nu e bun :fluierat:
 

marq

Member
Ieri am filtrat printr-un ciorap de dama o smantana obtinuta din cateva bucati din botul meu de lut... se pare ca e mai mult nisip. Am sa-l filtrez pana nu mai ramane nimic pe ciorap. Concluzia mea e ca tot un lut de suprafata e mai bun caci nisipul se lasa si e mai prezent in straturile de adancime sau... lutul nu creste chiar pe toate dealurile :rofl:.
Dintr-o bucata am sculptat un vas (am incept de prin noiembrie sa mesteresc la el cate putin) si l-am lasat sa se usuce, posibil ca dupa uscare sa se desprinda bucati daca are nisip mai mult decat trebuie.
 

marq

Member
Rasu-plansu... tocmai de asta se vinde argila gata preparata, pentru ca nu se pricepe tot omul. Eu tot filtrez la lutul meu sa vad daca dintr-un pumn obtin 2 linguri de lut. :tavalit: Probabil imi trebuie o basculanta de lut din ala ca sa obtin vreo 10kg.
 

marq

Member
Pentru ca nu stiu daca voi ajunge sa-l bag intr-o soba pentru ca incepe sa crape usor din faza de uscare, va arat tentativa mea de vas sculptat in lut :ros_unghii:




Atat m-a lasat talentul :oops: .
 
Sus