Vase Bonsai

Mar1vs

Member
Wow, felicitările mele, Ovidiu, deja te-ai specializat bine pe vase de bonsai!

Pân-om avea şi noi bonsai susceptibili de vase de calitate, devii olar profesionist şi vei putea, sper, să faci la comandă câte ceva. Bravo ţie!
 

ovidiu1964

Member
o noua serie, din pacate nu pot inca sa bag mai multe vase odata in cuptor, un bol si restul pt bonsai





din nou nu a iesit cum am vrut, probleme la colorare si glazurare, le invat io si pe astea :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ovidiu , tu le faci la vanzare sau ai atatia bonsai ?

Nu as zice ca sunt urate mai ales ca titulatura de "handmade" nu mai e distincta la vase "in serie" care arata la fel :p
 

ovidiu1964

Member
mai Dane, pomisori sunt ceva si la mine in curte, da vasele am sa le si vand si handmade nu poate sa fie ceva facut in serie, eu unu nu fac doua la fel, nici sa vreau nu o sa-mi reuseasca perfect :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai de aia zic , lasa glazura sa dainuie asa cum iti iese , e starea ta din acel moment imortalizata in acel vas :)

Succes la vanzari , preturi mai bune ?

Un schimb cu ceva mai mare ? :D
 

robo

Member
Doua vase facute din hartie si ciment.
Au stat cam o luna iarna pe balcon, au fost udate si lasate sa inghete, acoperite cu zapada...si nu au patit nimic. In primavara le-am finisat si acoperit cu mai multe straturi de lac pentru piatra.
La primul am folosit un colorant alimentar foarte puternic in amestecul de ciment si hartie. Intentia era sa iasa uniform, dar nu am avut oxid, asa ca am incercat cu acel colorant si a iesit asa.

 

ovidiu1964

Member
au iesit tare faine, eu am din papercrete de 3 ani si stau doar afara, au fost si cu pomisori si nu au patit nimic
 

marq

Member
N-ai mai avut lut sau de ce le-ai facut asa mici? Glumesc, Ovidiu... daca ai cu ce ai si rezultate, simpatice vasele tale.
 
Sus