Vase Bonsai

marq

Member
Am mai colectat niste argila, la cat e de tare cred ca o pot sculpta fara sa fiu nevoit sa o mai ud.

Am gasit si o fasie neagra, se vede in prima poza.
 

marq

Member
Da, e stratificat si bine presat, cred ca e de pe vremea dinozaurilor :rofl: unde au trecut cu lama tractorului zici ca e sticla.
 

ovidiu1964

Member
un vas pe care l-am inceput cam de un an, adica am adunat pietrele si acuma l-am facut




sper sa va placa si sa intelegeti cam ce am vrut
 

vali

Active Member
Moderator
Sa inteleg ca e un vas dedicat unei plante anume. Adica, ma gandesc ca daca imitai gardul de piatra de jur imprejur, putea fi un vas cu un spectru mai larg. Asa, cu stanca aia in lateral, probabil ca ai avut o imagine in minte legata de un pomisor anume.
 

ovidiu1964

Member
mai Vali, nu poate omu sa ascunda nimic de tine :) , am un ulm care o sa "imbrace " bolovanu ala si "gardu" nu l-am facut continuu ca ar fi aratat monoton, asa cu pauza, ceva muschi o sa arate, zic eu, mai bine
 

vali

Active Member
Moderator
Continuand cu ageamismele mele in ale olaritului, am ars imitatia aia de lemn si inca un vas "floare" ca cel care-mi explodase anterior.
O perioada de preincalzire mai lunga si o ardere mai lenta a facut ca de data asta sa ramana intregi. Chiar daca niste crapaturi tot au aparut :giggle:
Insa, un lucru e cert: greu de controlat temperatura intr-un cuptor mic :aoleu:
La final le-am vopsit cu o sienna arsa, mai transparenta.
 

marq

Member
Frumos, eu zic sa le vedem si pline. Ovidiu a zis vali ca are un cuptor mic, mai greu de ars vase mari, poate din bucati :)
Vasele astea cred ca sunt ideale pentru apartamente mici, poti tine lejer 100 vase pe un balconas, dar iti trebuie si rabdare de chinez.
 

ovidiu1964

Member
next step :)
cuptor am luat, a ajuns si lutul si au prins forma si ceva vase, primele 3 maine o sa le fac prima ardere






 

marq

Member
frumoase,dar cu le-ai dat pe primele de sunt asa puricoase? :)
sa le lasi la uscare lenta apoi la cuptor
 

ovidiu1964

Member
am reusit sa le crap pe toate si asta la sfarsit cand se raceau, am incercat sa fac glazura fisurata si pe la 600 grade am deschis cuptorul si am stropit cu apa, singurele utilizabile pana la primul inghet sunt cel albastru si platforma




 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
tocmai ce vazusem cum faceau ceva vase de WC si au zis ca e anumita perioada in care preincalzesc vasul la temperaturi de bariera intre etapa finala si cea de precoacere
 
Sus