Vase Bonsai

ovidiu1964

Member
n-am io vreme sa aduc pamant de pe camp si sa-l curat iar la urma sa iasa o mare porcarie, mai bine comand si doar il modelez
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
F frumos Ovidiu , bravo

Mihai cica , ca sa nu crape lutul trebuie sa fie un amestec foarte bun de nisip si lut , nu stiu cantitatile dar le poti regla , poti face 1 vas cu 10% altul cu 20% nisip ultra fin si tot asa pana vezi care din ele a reistat la caldura
 

george.r

Member
Va salut!
Pentru cei interesati de vase: am luat din Auchan vasul asta la pretul de 7.11 lei si cred ca este un vas care ar putea interesa si pe altii. Ah, sa nu uit, nu are gauri de drenaj...
P.S.: Vasul are diametrul de 15 cm in partea superioara. Aveau si o culoare roz-violet...
 
Ultima editare:

ovidiu1964

Member
problema cu vasele astea de la supermarketuri e ca sunt arse la temperatura joasa, probabil sub 1000 grade si dupa prima iarna cu pom in ele incep sa se exfolieze, se desprind bucati din vas, eu am patit-o
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
de acord si aici , dar ma gandeam Ovidiu ca merg pictate din nou , dar ca estetica gasesti pe la chinezisme vasele lor de supe , merg brici

 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am dat 8 lei la BoboShop , aduc diverse vase de supa chinezesti , uite un vas tip bol la cat e ..
 

ovidiu1964

Member
bolurile alea chinezesti sunt din portelan si e dificila gaurirea lor fara sa crape, si pe asta am patit-o, am reusit sa le gauresc cu disc diamantat pe dremel si iasa o gaura patrata, da nu-i bai ca nu se vede :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am reusit cu burghiu de sticla , asta pana sa imi dau seama ca daca ud ceramica nu merge deloc , pe uscat intra ca in paine ...incearca , sunt acele burghie tip lancie cu varf in triunghi
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ei na , acum nu stiu daca ala e portelan adevarat , mai ales la pretul ala , dar stiu ca gaurirea nu e foarte facila doar ca e posibila fara un burghiu cu cap vidia sau cu coroana diamantata. Cel putin la ce vinde Bobo Shop nu e nevoie

Aveau insa ceva de portelan , doua vase in scris si desen rosu pe fundal negru si invers , set de doua , Imperial parca ii spunea si valora tot imperial :) , vreo 100 lei ambele dar ziceai ca e arta nu vas de ceai sau ce o fi fost alea doua
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
erau pe la baumac in lichidare pana vine Leroy sa aduca marfa lor dar vb cu Ovidiu are ceva mai "cool"
 

ovidiu1964

Member
sorry, Ovidiu nu mai are nimic cool :), nu mai am cuptor si am renuntat momentan sa mai fac oale, ar fi prea multa umblatura cu oalele sa le ard in alta parte, asta e, dar din toamna se anunta o colaborare cu un ceramist si poate ne face el oale si ulcele, am sa dau sfoara in tara cand e cazul
 
Sus