Trandafiri Lottum

bradut

Well-Known Member
Ce frumos ti-au inflorit trandafirii, Carmen! Eu la CPM nu am boboci. In plus, frunzele au o tenta rosiatica si nu verzuie, cum vad la tine. :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Exact la asta ma gandeam si eu! Foarte frumos cel din linkul lui Carmen dar aia sunt in zona 8-9 pe cand la noi...mai greu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
R@MONA a spus:
gradinar1 a spus:
Tu esti o comoara la capitolul observatii, zau asa!
Ai dreptate! Caramell chiar devine enciclopedia rozelor si a clematitelor!
Il trec si eu pe lista de achizitii! :rofl:
:rofl: Multumesc pentru aprecieri, fetelor. Nu este decoc asa, imi place insa sa observ cu atentie plantele pe care le am in gradina.

Ika a spus:
Depinde si de clima. Aceea e o poza din California. Eu zic ca mai mult de atat http://www.flickr.com/photos/74528046@N00/516576020/ nu cred ca se poate spera de la el in conditiile de la noi.
Da, ai dreptate, insa si la dimensiunea aceasta e superb. Aici pare sa aiba cam 1.5m cred. Ramane de vazut cum se va dezvolta in timp si in gradinile noastre.
Fiind totusi un trandafir pentru zona 5b ma astept sa se dezvolte frumos si fara prea mari probleme de iernare.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu ii am in gradina pe 4 din lista aia si inca vreo 3 pe lista de achizitii de toamna :)

Da' asta cu cei mai parfumati cred ca e si un pic subiectiva, mai depinde si de nasul fiecaruia si cred ca si de aalti factori ambientali si climatici, din cate am vazut :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si eu incep sa cred ca parfumul depinde de mai multi factori. Am vazut trandafiri cotati ca foarte parfumati, carora acum pe ploaie abia li se simte mirosul.
Daca anul trecut de exemplu, parfumul lui Mme Isac Pereire il simteam de la distanta, acum, pe vremea asta umeda, il percep ca pe un parfum mediu si numai faca miros floarea.
 

carla

Active Member
Eu nu mai intru pe topicurile cu trandafiri, ca-mi cauzeaza la sanatate. Peste tot infloresc trandfirii numai la mine nu :roll:
 
Sus