Trandafiri Lottum

nick1971

Active Member
Am deschis un topic nou, cel de la furnizori era prea aglomerat :)




acestia sunt trandafirii mei plantati
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:clap:
Cu toti nervii provocati de faptul ca inca n-au sosit toti trandafirii, sunt totusi fericita ca butasii achizitionati arata, cu putine exceptii, foarte bine, cu multe ramuri si radacini foarte bune.
Nici nu ma asteptam la plante de asa o calitate la pretul mic pe care l-am platit
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ai muncit ceva azi, Nicole! Eu i-am lasat la hidratat si cred ca de-abia marti ii plantez ca maine sunt toata ziua pe drumuri :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu-in cam mult pana marti? Eu stiam ca nu se lasa mai mult de 48 de ore in apa :?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai nu prea am de ales - as putea sa-i tin fara apa de luni seara pana marti de dimineata cand pot sa-i plantez :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca e mai bine sa-i scoti din apa acum, sa-i lasi la rece pana maine dupa-amiaza, doar pufuiti cu apa pe radacini, sa nu se usuce de tot,intr-o punga eventual, iar maine spre seara sa-i pui iar in apa, asa sunt numai bine perfect hidratati pe marti dimineata cand ii plantezi.
Poate cineva mai priceput are alt sfat... :?
 
am cateva intrebari legate de acest furnizor , tinand cont de faptul ca pana acum am achizitionat trandafiri numai din tara.
In urma cu vreo 2 zile am comandat cativa trandafiri(vreo 24 )pentru primavara si nu am primit raspuns de la ei nici acum. Asa greu se misca.. Nici nu stiu cand vor face factura va trebui platita si ulterior vor trimite plantele sau cum ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da, dupa ce platesti factura iti trimite plantele. Cel putin asa a procedat la comanda asta, dar era vorba de valoare mare, am inteles ca la comenzi mici a trimis plantele inainte, cu factura in colet.Dar ti-a trimis ceva mail de confirmare a comenzii, sau nimic?
Eu am ramas dezamagita, pentru ca la confirmarea comenzii mi-a spus doar doi trandafiri care nu erau disponibili, iar cand mi-a trimis factura am constatat ca lipseau vreo 20 de varietati. :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vezi ca la comanda facuta acum risti sa-ti soseasca de craciun sau prin ianuarie :evil:
 

carla

Active Member
Si eu i-am spus ca ii vreau la sfarsitul lui octombrie, si uite ca se face sfarsitul lui noiembrie si inca nu i-am primit :( Asa ca degeaba m-am trezit eu din timp ca tot in decembrie o sa plantez trandafiri :mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu cred ca olandezul e cam depasit de situatie :| Imi spunea cineva care a fost acolo, la Lottum, si-a cumparat trandafirii direct de la pepiniera, ca a vazut acolo doar o persoana...iar cand am dat eu telefon, mi-a raspuns un tip care a zis sa sun peste cateva minute, ca lipsea seful, deci eu cred ca acolo e proprietarul si un angajat si probabil sunt depasiti de amploarea comenzilor :mrgreen:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu personal sunt foarte curioasa cum se vor comporata la mine in gradina caci din ce am mai citit pe ici pe colo englezestii au fitze .De la un prost amplasament pina la caldura excesiva.Voi vedea exact la vara cum se vor comporta caci i-am asezat exact intr-un loc cu mult soare ca asa le-a fost destinat :)
 

gabrielais

Active Member
si eu sper sa reusesc sa ii plantez azi ca ieri ne-au oprit apa si n-am putut decat sa ii tin la hidratat (am avut noroc ca am mai prins apa..am stat 20 de min langa robinet :rofl: ); si ai mei tot in plin soare vor sta si sunt foarte curioasa cum se vor comporta....eu sper sa se adaptaze si sa le placa; am pregatit mranita si pamant negru de calitate sa le pun in groapa, o sa ii mocirlesc..deci le asigur toate conditiile asa ca sa nu-i prind la vara ca nu se comporta exemplar.. :rofl:
 

gabrielais

Active Member
am reusit sa plantez.... :) a fost asa o zi frumoasa!!! am avut noroc de caldura si am putut face toate operatiunile....din pacate am fost singura si a trebuit sa car la roabe cu pamant si mranita..am mocirlit...am plantat si am musuroit..de-acum pot sa stau linistita...3 ore a durat totul dar sper ca la vara cand vor inflori sa merite tot efortul.. :wink:
 

bradut

Well-Known Member
Am reusit sa-i plantez si eu, cu ajutorul sotului meu drag: mi-a facut oleaca de santaj, spunandu-mi ca acum are "puncte" la mine si ca va veni vremea sa le foloseasca. :rofl: Am avut mare noroc de o vreme superba si de faptul ca am sapat gropile din timp (dar au fost umplute inapoi cu pamant, lucru foarte bun, fiindca la suprafata era cam bocna). Ce sa zic, trandafirii astia au fost plantati ca la carte, spre deosebire de toti ceilalti primiti pana acum, cand am dat-o mai scurt (si trebuie sa spun ca n-am avut niciun rateu). Atata doar ca vreo 2 au fost putin dezhidratati si, chiar daca i-am pus de ieri in apa, azi n-am sesizat nicio schimbare la lastarii cu probleme. Oricum, sunt optimista si astept primele flori de la ei. :D
 

nick1971

Active Member
si eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am reusit sa plantez si ceilalti 10 trandafiri, a fost vremea superba, gata :whew:
la astia am gasit pamant de trandafiri, acum astept vara sa-i vad infloriti
 
Sus