Trandafiri Lottum

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ana, eu nu m-am gandit ca i-ati fi incurcat voi ci ca n-a trimis olandezul ce trebuie.
Acu', sa ma scuzati ca m-am emotionat :) :) :oops: :oops: , l-am asteptat ca pe pomu' laudat si cand l-am vazut frez am crezut ca mor!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
:rofl: Tare mult m-am abtinut sa nu te intreb asta.
Dupa incurcatura cu clematitele The President/Warszawska, aveam o banuiala ca s-ar putea sa-l fi plantat in alta parte pe SS. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Annamaria, nici eu nu ma gandeam ca ati incurcat voi trandafirii. Doar ca mi-am amintit ca am fost mai multe in grupul Bucuresti care am primit atunci trandafirii in acelasi colet si ma gandeam ca in cel mai rau caz s-or fi desprins din etichete in timpul transportului.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
:rofl: Tare mult m-am abtinut sa nu te intreb asta.
Dupa incurcatura cu clematitele The President/Warszawska, aveam o banuiala ca s-ar putea sa-l fi plantat in alta parte pe SS. :)
Acolo brambureala a venit direct de la furnizor adica de la Brico ca eu am infipt langa fiecare clematita eticheta ei. Dar a iesit altceva...
Aici am uitat, realmente, ca l-am comandat si pe Chartreuse de Parma ca altfel mi-as fi dat seama imediat ca e el. Bine ca m-am lamurit...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No lasa ca la mine, pe langa ce n-a venit, am 2 Pearl Drift, in loc de unul si imi lipseste Escapade. Culmea e ca am descoperit abia acum cateva zile :rofl: Culmea e ca acel al doilea Pearl Drift era mereu ultimul, la verificari, plantari si eu nici macar nu m-am uitat la eticheta fiind convinsa ca e Escapade :mrgreen: Asa ca acum cateva zile am crezut ca am halucinatii cand, nu stiu de ce, m-am uitat la etichetele lor :tavalit:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
O fi, dar mie nu mai imi iese combinatia, ca sunt si unul langa altul :mrgreen:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt din comanda din primavara? Ai comparat plantele, arata la fel?
Intreb pentru ca Ramona mi-a spus ca au mai venit trandafiri cu cate 2 etichete, in timp ce altii au fost grupati si doar unul singur din grup era etichetat. Cand au fost facute coletele, a ajutat si sotul ei, si e posibil ca daca a gasit in colet vreun trandafir fara eticheta, sa fi pus una din etichetele gasite in plus.

A fost un singur Pearl Drift in comanda, al tau. Celalalt trandafir etichetat Pearl Drift e foarte posibil sa fie Escapade. O situatie asemanatoare mai este la cineva: a gasit 2 trandafiri cu aceeasi eticheta desi comanda fusese facuta pentru unul singur. La fel, aparent ii lipseste un alt trandafir.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Ana, eu nu m-am gandit ca i-ati fi incurcat voi ci ca n-a trimis olandezul ce trebuie.
Acu', sa ma scuzati ca m-am emotionat :) :) :oops: :oops: , l-am asteptat ca pe pomu' laudat si cand l-am vazut frez am crezut ca mor!
stii cum e ,cand am vazut cum a inflorit SS m-am gandit daca eu am incurcat borcanele ,dar nu cred ca aratau altfel :wink:

dar daca al meu ss ar inflorii asa cred ca as face infart asa de mult il astept :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Sunt din comanda din primavara? Ai comparat plantele, arata la fel?
Intreb pentru ca Ramona mi-a spus ca au mai venit trandafiri cu cate 2 etichete, in timp ce altii au fost grupati si doar unul singur din grup era etichetat. Cand au fost facute coletele, a ajutat si sotul ei, si e posibil ca daca a gasit in colet vreun trandafir fara eticheta, sa fi pus una din etichetele gasite in plus.

A fost un singur Pearl Drift in comanda, al tau. Celalalt trandafir etichetat Pearl Drift e foarte posibil sa fie Escapade. O situatie asemanatoare mai este la cineva: a gasit 2 trandafiri cu aceeasi eticheta desi comanda fusese facuta pentru unul singur. La fel, aparent ii lipseste un alt trandafir.
Sunt din comanda din primavara...unul e cu eticheta portocalie scrisa de mana celalalt cu eticheta alba scris imprimat...acuma, astept si eu surpriza :evil: Ca frunzele imi par la fel, ghimpii inca nu pot sa-i compar ca unul are doar un lastar de 3 cm, ca l-a calcat tatal meu :x
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Crown Princess Margareth


Grace isi continua nestingherit inflorirea:


Tradescant tantos si nestingherit de ploaie:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ce mari si frumosi sunt!!! :eek: :eek: pe-ai mei ii cauti prin iarba, zau asa!
Imi place CPM la nebunie, am tot adaugat si sters trandafirul asta la comanda din toamna trecuta. Si Grace e frumos dar CPM ma da pe spate, ca sa zic asa :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. Tradescant e ceva greu de descris: culoarea florilor difera de la o zi la alta. Trec prin nuante de violet, siclam, grena si bordo. Am ajuns la concuzia ca toate pozele de pe HMF, oricat de differite ar fi reflecta corect florile intr-o anumita etapa. Bobocii sunt rosii. Florile rezista mai mult decat la ceilalti englezesti inainte sa se scuture. In plus tijele sunt erecte, nu se apleaca sub greutatea florilor.

gradinar1 a spus:
ce mari si frumosi sunt!!! :eek: :eek: pe-ai mei ii cauti prin iarba, zau asa!
Imi place CPM la nebunie, am tot adaugat si sters trandafirul asta la comanda din toamna trecuta. Si Grace e frumos dar CPM ma da pe spate, ca sa zic asa :rofl:
Florile arata intr-adevar diferit desi au aceeasi culoare. Totusi CPM nu pare a fi la fel de infloricios precum Grace. Are doar cate un bobocel in varful tijelor.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca bag seama ca inclinatia tijelor poate sa strice imaginea de ansamblu a trandafirului. Asa ca il tin minte pe englezescul tau: culoarea e interesanta si daca si rezista e minunat!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Mai are un avantaj, e cu autocuratare :rofl:. Cand se trec, petalele se scutura rapid.
Nu imi plac trandafirii care pastreaza florile uscate pe tije stricand aspectul tufei.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Tu esti o comoara la capitolul observatii, zau asa! Bravo, super, nici mie nu-mi place sa curat tufele de trandafiri cand se trec florile.
Cel mai nsapa trandafir din gradina mea la capitolul asta e Peace - arata horror dupa ce se trec florile.
Revenind, imi place tare mult TRANDESCANT. Sunt curioasa cum si-o forma tufa trandafirul asta...bagam un search pe google :)
 
Sus