Trandafiri Lottum

geodezia

Well-Known Member
lotum

au boboci dar se intimpla un lucru se ofilesc virfetele la rosele astea mici puse acum in primavara .. oare de ce . o fi vreo insecta ceva .. nu de alta dar facusera bobocei mici mici macar vedeam ce si cum am luat .. :aoleu:
 

nicol

Member
Ika a spus:
Uita-te la ghimpi. Pat Austin ii are mari, in timp ce Lady Emma Hamilton ii are mai mici si rari. Primele flori nu prea arata realitatea in cazul englezestilor.
Mersi, Ika! Am fugit in gradina si am studiat problema! Pe lastarul respectiv am gasit doar doi ghimpi mici si subtiri.
 

carla

Active Member
Ce faina e :eek: Al meu plantat tot in toamna cam stagneaza, dar ce-i drept l-am plantat in spatele unui delphinium care l-a acoperit. Probabil dupa ce va trece de 50 cm si va primi mai multa lumina, va inflori si al meu
 

gabrielais

Active Member
Re: lotum

geodezia a spus:
au boboci dar se intimpla un lucru se ofilesc virfetele la rosele astea mici puse acum in primavara .. oare de ce . o fi vreo insecta ceva .. nu de alta dar facusera bobocei mici mici macar vedeam ce si cum am luat .. :aoleu:
Geo, stropeste, nu-i mai lasa ..mai mult ca sigur ai vreun parazit...asa am patit si eu, am gasit gargarite si paduchi pe ei; am dat cu mospilan si am scapat deocamdata...
 

geodezia

Well-Known Member
LOTUM

multumesc mult Gabi deci e un parazit .chestia ca am vazut ca ataca si capsunile .am citeva tufe in preajma roselor . vad ca le ataca si pe ele .am sa stropesc cind o sta ploile . multumesc inca o data
 

gabrielais

Active Member
Re: LOTUM

geodezia a spus:
multumesc mult Gabi deci e un parazit .chestia ca am vazut ca ataca si capsunile .am citeva tufe in preajma roselor . vad ca le ataca si pe ele .am sa stropesc cind o sta ploile . multumesc inca o data
E clar, Geo...acelasi parazit l-am avut si eu..gargarita capsunelui...insa prefera trandafirii daca are ocazia.. :) eu am facut amestec Mospilan si fiola de karate zeon..doza exact cum scrie pe ambalaj...am stropit bine bine...sa cuprinzi cu jetul orice frunzulita...si ar trebui sa scapi de ei..eu am scapat desi in ziua cand am stropit, la cateva ore, a tras o ploaie zdravana..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
asta ar trebui sa fie Summer Song :( :(

Nu pot nici macar sa ma declar dezamagita...eu am luat doar 4 englezesti de la Lottum: Pat Austin, Golden Celebration, Lady Hamilton si Summer Song. Nu seamana cu nici unul.
Ma oftic! Sincer!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai crezi ca asta o sa infloreasca vreodata ca Summer Song? Eu stiu ca la englezesti prima floare nu seamana cu ce va fi, dar de la frez la portocaliu e cale lunga :( :( ...
Nici macar nu stiu ce-ar putea fi...
 

gabrielais

Active Member
gradinar1 a spus:
asta ar trebui sa fie Summer Song :( :(

Nu pot nici macar sa ma declar dezamagita...eu am luat doar 4 englezesti de la Lottum: Pat Austin, Golden Celebration, Lady Hamilton si Summer Song. Nu seamana cu nici unul.
Ma oftic! Sincer!
:eek: :( uff..pare rau!! imi inchipui ce dezamagita esti, chiar daca "inlocuitorul" este si el un frumusel!! poate ceilalti vor fi ce trebuie..
 

carla

Active Member
Sigur nu e Summer Song :(
E prima oara cand aud ca a incurcat olandezul soiurile, de acum o sa stau cu emotii pana infloresc si ai mei. Si puteam sa bag mana in foc pentru el ca trimite ce trebuie :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
nick1971 a spus:
Mai, Mada, dar ce "bafta" ai :(
La comanda asta zau ca am avut ghinion!! :rofl: :rofl: :rofl:
Dupa ce ca au venit niste piperniciti de trandafiri, acum nici sa nu fie ce-am comandat??? Aveam o speranta ca poate s-au incurcat etichetele dar nu seamana cu nimic din ce-am comandat
Asta e! Astept cu interes si muuuult umor :D :D sa vad ce surprize imi rezerva ceilalti.
Asta nu inseamna ca nu i-as sparge fata olandezului daca l-as vedea :x :x ca trandafiri frez puteam sa-mi cumpar si din Romania!!
 
Sus