Trandafiri Lottum

belisima

Well-Known Member
Caramell a spus:
Si eu incep sa cred ca parfumul depinde de mai multi factori. Am vazut trandafiri cotati ca foarte parfumati, carora acum pe ploaie abia li se simte mirosul.
Daca anul trecut de exemplu, parfumul lui Mme Isac Pereire il simteam de la distanta, acum, pe vremea asta umeda, il percep ca pe un parfum mediu si numai faca miros floarea.
:) carmen,m-ai scos din dilema,am un trandafir care e identic cu mme isaac pereire in gradina(si cat l-am mai cautat in primavara,iar el e intr-un colt de 3 ani :oops: )insa nu este atat de parfumat si ma gandeam serios ca nu e madama,insa dupa atatea zile de ploi,normal ca nu mai e la randamentul lui maxim.
 

cristinaf

Well-Known Member
Mi-a inflorit Burgundy Iceberg, cel care mi-a cauzat emotii, dar dupa ce am vazut pe viu cum arata, il iert. :) Nici nu-mi vine sa cred ca au fost aceleasi petale vreodata albe.
 

gabrielais

Active Member
Ika a spus:
Mi-a inflorit Burgundy Iceberg, cel care mi-a cauzat emotii, dar dupa ce am vazut pe viu cum arata, il iert. :) Nici nu-mi vine sa cred ca au fost aceleasi petale vreodata albe.
superb Ika!! Felicitari!! eu am incurcat etichetele intre Burgundi si Souv du dr Jamain...unul e gata sa infloreasca, celalalt are boboci..ii astept sa ma lamuresc... :?:
 

cristinaf

Well-Known Member
Multumesc! :D

Gabrielais, la Burgundy frunzele sunt lucioase, iar la trandafirii vechi frunzele sunt in general mate. Dar daca ei sunt atat de mici, abia plantati, e mai greu.
 

bradut

Well-Known Member
carla a spus:
Eu nu mai intru pe topicurile cu trandafiri, ca-mi cauzeaza la sanatate. Peste tot infloresc trandfirii numai la mine nu :roll:
Las', ca nici eu nu stau mai bine. M-am obisnuit: intotdeauna sunt ultima. Ce sa zic, inca mai am una-doua narcise. :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Voi nu stiti vorba aia cu "cei din urma vor fi cei dintai??" Pai cand veti incepe voi sa va etalati minunatiile noi o sa stam si-o sa oftam :) ....pana la toamna, cand putem sa facem comenzi!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si cind la toti o sa treaca florile,se vor scutura de ploi sau alte intemperii ... la voi o sa fie un adevarat spectacol :D
 

bradut

Well-Known Member
E bine si mai tarziu, decat niciodata. :rofl: Deocamdata ma delectez cu irisi si bujorei. Sunt buni si aia.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asta daca ai nostri vor mai inflori vreodata, ca ai mei cred ca in curand incep sa pluteasca, de atata ploaie :roll:
 

anasstasia

Active Member
Nici nu pot sa privesc la trandafirul asta, Burgundy Ice. Il urasc maxim pe olandez pentru ca nu l-am primit :x :x :x
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumos, Gabi, dupa floare ma asteptam sa fie theahibrid dar se pare ca hmf zice ca-i floribunda.
 

cristinaf

Well-Known Member
Lady Emma Hamilton care in iarna a starnit controverse cu ramurile ei maronii e bine sanatoasa si acum a inflorit.

 
Sus