Plumeria (Frangipani)

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ale mele stau afara, in ploaie de vreo luna cel putin. Sunt ok, au avut perlit in substrat destul de mult. In schimb vantul le zapaceste cele trei frunze din ciuf.
Ma enerveaza ca nu vor sa infloreasca, cred ca au vreo 5 ani??? Vreau flori :cry: :cry: :cry:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Ale mele stau afara, in ploaie de vreo luna cel putin. Sunt ok, au avut perlit in substrat destul de mult. In schimb vantul le zapaceste cele trei frunze din ciuf.
Ma enerveaza ca nu vor sa infloreasca, cred ca au vreo 5 ani??? Vreau flori :cry: :cry: :cry:

pictures ? :nu stiu:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
:rofl: :rofl: :rofl:
Acu' eu poza am facut-o, doar ca n-am apucat sa o postez - prin urmare sunt doar pe jumatate Pinochio :oops:
uite aici:

o sa fac si poze individuale celor trei plumerii dar mi se pare ca arata atat de nasol ca ma fac de ras cu pozele astea
 

lelia

Well-Known Member
Nu arata nasol ,asa arata ele :rofl: sunt surori gemene cu ale mele ,tre' sa le fac si io poze ....
Vom vedea flori ,cand o zbura porcu :aoleu:
Mada, sa-ti traiasca !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
in afara de lipsa de repaus care e vizibila pe partea superioara prin subtiere si alungire , in rest sunt doar ok , si in revenire din ce vad

succes :cafea:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Lelia!
Danero, n-au parte de repaus, la mine in casa temperatura nu scade sub 19 grade :( - multam de urari si mai vino si tu sfaturi pe partea de ingrijire, te rog, ca te stiu expert in domeniu :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gradinar1 a spus:
Multumesc, Lelia!
Danero, n-au parte de repaus, la mine in casa temperatura nu scade sub 19 grade :( - multam de urari si mai vino si tu sfaturi pe partea de ingrijire, te rog, ca te stiu expert in domeniu :wink:
Asta e rau , poti sa le lasi la "uscat" la temp aia cam o luna , isi va pierde frunzele si apoi poti sa o readuci la viata , pana face frunzele noi , numai bine se "crapa" de primavara

De altfel daca o tii in frau cu apa poti sa reduci zona aia de alungire dar per ansamblu nu e rau

Acum urmeaza o fertilizare complexa , N mare cu P si K apoi si acestea mari , sau se pot oscila , mai iunie merge un N mare , iulie august un K mai mare si in luna sept doar un P mare sa mareasca rezistenta la boli si frig

Epsom face de asemenea un lucru bun atat vara cat si toamna , vara pentru o buna portanta a elementelor nutritive dar si pe timp de toamna la o mai mare rezistenta la factori climatici mai duri , frig-racoare de dimineata in zilele de toamna


succes si oricand cu placere
Dan
 

anette_b

Member
una dintre plumeriile mele (nu din cele de la tine , Dane) a stat fara pamant vreo 2 luni asta iarna. evident ca nu a avut apa. o uitasem pe un dulap in bucatarie . :) sa inteleg ca astfel a avut repaus si acum poate inflori ? dupa ce am replantat-o a infrunzit , sunt rezistente.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ale mele nu au inflorit, dar sper sa o faca anul acesta. Sunt in al 4-lea an, obtinute din butasi.
 

LauraT

Member
Multa multa rabdare ne mai trebuie pana cand vom vedea ceva flori de la plumeriile astea :x Eu una am inceput sa-mi pierd rabdarea cu ele
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
MERSI!

tocmai discutam acum pe un grup ca in Australia ajunge din seminte la floare in 2 ani, asta inseamna insa 24 luni de crestere continua caci se stie climatul de acolo , deci la noi trebuie sa calculam 24 luni in care le putem "creste" afara si inmultim in ani si se va vedea varsta de inflorire , desi daca nu e dezvoltata corect nu o sa fie de ajuns sa aiba de ex 4 ani
 

LauraT

Member
danero2004 a spus:
iata si domnisoara mea



atat am mai salvat de la vanzarile mele :) , macar una :visator:
Foarte frumoasa,sa-ti traiasca :D Vad ca se multumeste cu un ghivecel modest,iar ca sa se ramifice ai taiat-o sau sa ramificat de bunavoie?
 
Sus