Plumeria (Frangipani)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
zamfira a spus:
Frumoasa domnisoara si ramificata .S-a ramificat singura ?
Eu am 2 de 6 ani (din seminte ) dar in afara de frunze , nimic.Pe una am taiat-o in primavara (prin mai ) si au aparut 4 ramificatii.
Varful l-am pus la inradacinat si acum incepe sa dea frunzulite noi. Oare a facut radacini?
daca ai semne de crestere , da , dar tot asa usurel cu apa la inceput

E ramificata fortat la inaltimea care am dorit-o eu , desi poti pierde un an prin taiere pana se reface planta cu ramuri purtatoare de flori

LauraT a spus:
danero2004 a spus:
iata si domnisoara mea



atat am mai salvat de la vanzarile mele :) , macar una :visator:
Foarte frumoasa,sa-ti traiasca :D Vad ca se multumeste cu un ghivecel modest,iar ca sa se ramifice ai taiat-o sau sa ramificat de bunavoie?

Mersi , sa stii ca nu e chiar modest , planta are cam 1,6 m , ghiveciul e de 15 L , si tulpina are 3 cm , deci e ok "matematic" :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Na, bine ca m-ai linistit, Dane, daca a ta la 1,8 m inca nu a inflorit, eu stau atunci linistita cu piticania mea de 0,5 m :tavalit:
 

gabiee

Active Member
danero2004 a spus:
asta era din butas sau planta din seminte?
in 2010 primavara am cumparat de la gomez butasul , care e si altoit
eu l-am inradacinat si dupa 1 an si jumatate a facut bobocii
sper ca anul acesta va inflori , desi inca nu se vad semne , si mi-e teama ca patesc iarasi ca anul trecut

al meu are vreo 70 - 80 cm
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce mareeee! :hipnotizat: :clap: :clap: :clap:
Dupa cati ani trebuie sa infloreasca, se vede ca e vanjoasa? :nu stiu: :gandit:
Sa-ti traiasca! :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi Tzep :D
eu tot am asteptat sa infloreasca dar nimic :(
dar am vazut ca Danero a scris mai sus ca le trebuie si 4 ani ,asa ca mai astept :astept:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Mai e un pic si gata! ;-) Iarna trec :incapatanat: e si apoi stam cu ochii pe ea ca doar n-o s-o admiri singura! :gandit: :ros_unghii:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dragoste si rabdare .... :rofl: , nu a facut nimic special decat sa i ofere ce a cerut , asta e marimea corecta la varsta ei :D

Anamaria , succes , esti pe drumul ce l bun ,
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Danero ! exact asa cum spui ,nu i-am facut nimic ,toata vara a stat in soare ,l-am udat cand era uscat si atat ,acum e in camera ca nu cumva sa raceasca :rofl: si sper sa infloreasca candva :D

multumesc pentru aprecieri :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ai dus-o cam devreme , dar depinde de zona ta , la mine e la dos la casa ....cu infloritul aceleasi sperante , am reusit sa pastrez una si sa nu le mai dau pe toate si acusi acusi ii vine vremea :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
e devreme ? la mine deja de doua zile razuiesc parbrizul masinii ,desi in gradina inca nu se vede ca plantele ar fi suferit de frig ,doar un nuc incepe sa-si piarda frunzele :? sa-l scot afara ?acum la ora asta sunt 7 C .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai cea mare la care tin mult ca e ditamai copacul cred ca a trecut si peste 4C fara probleme...dar la dos de bruma sub streasina :D , dar de razuit inca nu razuim masinile la noi :aoleu:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai e bine macar sa petreaca cat mai e noaptea pana la 2C afara , ca rezista , binenteles cu mare atentie si supraveghere la apa

cu mare placere :hug:
 

adite

Active Member
Plantutele mici, de cateva luni, au nevoie de repaus? Sper ca nu, altfel nu cred ca pot rezista cateva luni fara apa.
 

adite

Active Member
Multumesc! Deocamdata sunt in pahare de 200 ml si au tulpinile inca verzi. Cred ca le voi tine la caldura iarna aceasta, asa ca vor fi udate putin mai des.
La primavara mut plantutele in ghivece mai mari.
 
Sus