Plumeria (Frangipani)

claude

Well-Known Member
Moderator
ok, mersi, atunci o s-o duc peste iarna la mama in apartament, sper sa n-o innece cat voi fi eu plecata :|
 

anette_b

Member
danero , frumoasele mele plumerii (de la tine) isi vor pierde frunzele peste iarna ? am in balcon 12-16 grade iarna dar cand aerisesc ....cam dardaie toate tropicalele mele si asta trebuie zilnic. trebuie ferite de socurile astea cald-rece sau nu se supara ?
ar mai fi varianta unui pervaz in dormitor , la 25 grade , aer uscat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da isi vor pierde frunzelle la 10-12 grade , vor intra la somn , plumeria din fericire o duce bine in apartament , la temp rezonabile , nu peste 22 grade , e mult si pentru oameni daramite pentru ele , dar se poate pulveriza sau si mai bine , puse cutiute cu apa pe calorifer , sau planta pe pietricele umede , dar plumeria in sine nu trebuie sa musteasca de apa in solul ei
 

anette_b

Member
multumesc ! voi tine una in dormitor si doua in balcon. vedem la primavara rezultatul.
o intrebare mai tampa :oops: : daca isi pierd frunzele , mai cresc altele la primavara din nodurile ramase sau frunzele noi ies numai din varf ( uite ca nici nu stiu sa formulez ce vreau sa intreb ! :) ). adica eu am vazut ca plumeria ( in poze pe net ) are doar un smoc de frunze in varful tijelor si in rest e cheala...deci frunzele cazute nu sunt inlocuite de altele...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doar la varf vor fi , asa e modul ei , daca insa din greseala se va rupe atunci va alege alte noduri sa inmugureasca , dar natural doar de sus si se ramifica natural doar la inflorire
 

daisy111

Active Member
gomez99 a spus:
daca te tin puterile "plimba-le" putin: le lasi ziua afara, le bagi noaptea in casa.

:rofl: Puterile m-ar tine...problema este ca le am la tara la mama,80km distanta de casa, si nu prea reusesc sa fac faza asta. :rofl: Plus ca poate le-as stresa plimbandu-le mereu. :?
 

daisy111

Active Member
Am fost la tara si am vazut ca au chelit de tot plumericile mele :( si temperatura scade noaptea la 1-2grade. :( Nu am unde sa le duc.Le voi pierde? :cry:
 

daisy111

Active Member
Pai sant la adapost,defapt acolo vor sta toata iarna pt ca nu am unde sa le duc :( ..acolo tin toate florile.Nu orsa reziste? :cry:
 

LauraT

Member
daisy111 a spus:
Am fost la tara si am vazut ca au chelit de tot plumericile mele :( si temperatura scade noaptea la 1-2 grade. :( Nu am unde sa le duc.Le voi pierde? :cry:
Ca au chelit ,nu-i bai , apar frunze noi la primavara, dar eu zic ca-i frig pt ele la 1-2grade si mai mult ca sigur le pierzi , eu pe ale mele le tin cam la 15 grade
 

martyt13

Member
plumeria

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca pot incerca acum sa pun la incoltit seminte de Plumeria. Am primit semintele in urma cu 2 luni si am citit ca este bine sa fie puse la germinat cat sant inca proaspete.
Multumesc
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Buna si bun venit printre noi....;-)

Definitia de proaspat e valabila doar daca ai recoltat tu semintelle , in rest e doar o "ecuatie" :rofl:

Semintele se pot germina in tot anul , doar sa le oferi conditii de start , lumina multa (personal folosesc lumini profi) , mancarica buna , apa cat mai putina initial ca sa nu le sufoci radacinile.

Asteptam sa ne dai si mai multe detallii.

Dan
 

George

Member
In dimineata asta am fost la o doamna care are o plumeria de 30 de ani, avea aproape 2 m si o coroana perfecta. La primavara cand va fi plina de flori voi merge din nou sa o fotografiez si sa va arat si voua cat de minunata este.
 

George

Member
Pai acum era cam cheala, avea doar cateva frunze in varful fiecare crengi. Am vazut plumeria asta vara intr-o curte din Ploiesti, era inlorita si arata minunat. Trecand astazi prin fata acelei curti, am zarit la poarta o doamna in varsta, am intrat in vorba cu ea si uite asa m-a invitat sa-i vad plantele din sera bine ingrijita. Doamna nu cunostea denumirea plantei, dansa ii spunea "africanul", ii daduse numele asta in momentul in care i-a fost adusa din Africa de fiul sau.
 

anette_b

Member
George a spus:
In dimineata asta am fost la o doamna care are o plumeria de 30 de ani, avea aproape 2 m si o coroana perfecta. La primavara cand va fi plina de flori voi merge din nou sa o fotografiez si sa va arat si voua cat de minunata este.
:eek: neaparat ! 30 de de ani ? in romania ! si noi acum aflam ? :D
 
Sus