Plumeria (Frangipani)

cornelia

Fondator
Membru staff
:) Asa pare - o viitoare inflorescenta. Ca o ramificare de crenguta n-ar fi asa. De cat timp ai planta?
 

Dea

Active Member
In martie, va avea 3 ani. Este cea mai dezvoltata dintre toate celelalte. Pare, intr-adevar, din cele vazute si pe net, a fi o viitoare inflorescenta, insa ma surprinde enorm, mai ales in aceasta perioada a anului. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
super Dea , asteptam floricelele , sper sa le tina ca o sa fie un parfum ...hmmm

Probabil e format din vara si acum cu toamna asta lunga ce a dat prilejul sa fie "expus" :rofl: o sa te incante cu flori.

succes :wink:
 

Dea

Active Member
:D ma bucura enorm, dar surprinderea este cea mai mare!
Nu stiu daca e format din vara, pentru ca dupa ce am adus-o in casa, si-a pierdut cam toate frunzele, nu dadea vreun semn de ramificatie, apoi a dat cateva si de ceva vreme tija aceasta, pe care, pentru inceput, am luat-o drept o noua ramificatie.
Astept cu stoicism dezvoltarea ei si sa vedem rezultatul. :D
 

Dea

Active Member
:D daca m-ar ajuta si soarele, ar fi minunat! Si soarele cu dinti e bun, numai sa fie :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
la noi azi e super soare , poate il rugam sa treaca si pe la tine

Daca nu foloseste neoane de crestere , cel putin pana vezi florile :)
 

daisy111

Active Member
Am fost astazi la tara si am vazut ca la cele 2 plumerii pe care le mai am :( au inceput sa se usuce si stafideze rau baza de la pamant si varfurle,doar mijlocul a mai ramas gras si nevatamat. :cry: Nu stiu ce se intampla cu ele. :( As mai putea sa le salvez cumva?s le tai sa raman cu mijloculbun?
 

fixpix

Active Member
le-a fost frig? prea multa apa? cam astea ar fi cele doua scenarii.
daca zici ca is ca si decedate, poti taia ce e bun si incearca sa le inradacinezi.
am incercat si eu dar asta era in taiwan.. alte conditii. pentru RO, poate iti explica cineva mai experimentat.
fiind suculente, as zice ca taieturile trebuie sa se usuce un pic inainte de plantare. cateva zile cel putin. apoi in pamant bun pentru ele si cat mai putina apa. altfel putrezesc rapid.
dar cum ziceam... asteapta sfatul celor experimentati.
 

daisy111

Active Member
Multumesc Fixule!!! :hug: Cred ca de vina a fost diferenta de temp.Au stat intr-o camera unde am toate florile,frig acolo ,temp cobora pana la 0grade si eu de frica le-am dus la mama in camera unde are foc si caldura toata ziua...si cred ca asta le-a afectat,faptul ca au stat cam o luna si umpic la rece si apoi cam mult cad dontr-o data. :cry:Iar de udat,nu stiu cum le uda ea. :( Dar nu am avut alta obtiune! :( :( Astept si alt sfat!Poate reusesc ceva cu partea buna.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Slaba speranta sa le salvezi :( , nu aveau de ce sa stea la temperatura atat de joasa. Probabil si cu o combinatie de apa rea multa...
Fiind suculente, radacina le putrezeste desi planta pare ok o perioada.

Incearca sa faci ce a zis Calin - taie pana la portiune sanatoasa si vezi daca poti inradacina.
 

daisy111

Active Member
Multumesc mult! :*
Partea proasta este ca le am la tara si cu zapezile astea nu stiu cand ajung acolo sa le pot taia. :cry: Momentan ele stau asa in ghivece,sper sa nu le ude prea mult. :(
 

anette_b

Member
nimic nou pe la plumerii ? le-a scos cineva la aer in gradina ? eu le duc cu ghiveciul in gradina la servici dar am pe acolo cateva plante infestate cu o bacterie /virus/fungi... asa ca le voi stropi preventiv cu un fungicid. in casa sigur nu vad de la ele mai mult decat un smoc de frunze.
oare cum sa fac cu udarea ?si cu ploile astea...suporta sa ploua pe ele ?
 

lelia

Well-Known Member
Ale mele sunt de 2 saptamani in gradina ,le-am ingropat cu ghiveci cu tot ,solul e nisipos si au suportat foarte bine ploile ,au frunzulite noi ,robuste si de un verde inchis ,sper sa creasca mai repede caci deja imi pierd rabdarea ....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
deocamdata nu , vremurile astea urate de primavara a cam dat planurle peste cap , si eu m-am saturat sa le mut din calea vantului si mai ales a ploii

daca mentii un sol aerat , pot sta in ploaie fara probleme , orice planta are termen cam 3-7 zile in care pamantul sa scape de exces asa ca 24 ore de apa nu le face rau , dar un sol prea compact si care retine foarte multa apa la nivel radicular sufoca radacinile lasandu le fara oxigen

oricum afara sa se bucure de vremea noastra cat mai mult , am lasat cateva de test la ploile din urmatoarele 24 ore sa vad rezultatul

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
lelia a spus:
Ale mele sunt de 2 saptamani in gradina ,le-am ingropat cu ghiveci cu tot ,solul e nisipos si au suportat foarte bine ploile ,au frunzulite noi ,robuste si de un verde inchis ,sper sa creasca mai repede caci deja imi pierd rabdarea ....
rabdare ...rabdaaaaare :visator:

radacinile la plumerii sunt diferite de cele ale altor plante , pot sa le gandesti ca cele de la adenium , destul de sensibile la apa .

Structura lor permite o mai mare rezistenta in balanta apa-uscat pe latura unui sol uscat , adica moare mai repede de apa decat de lipsa ei

succes si flori minunate :marfa:
 
Sus